Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1007031 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1360 : 16 Haziran 2019, 23:17:56 »
Ben önceden de yazmıştım muharip filomuz için yerli uçak lazım.Bunun için yapılacak en sağlıklı yaklaşım şudur;

MMU-Block 1 : F-110 motorlu  yetişirse AESA radarlı 4.5 nesil bir uçak.

MMU-Block 2 :  Süpercruise yetenekli , stealth 5. nesil bir uçak.

5.nesil olsun diye bunun için mutlak gerekli olan bir motor için beklersek bu iş 2040'ları bulur...

Oysa ki bize mevcut gerilimlere bakılırsa 2030 için bir uçak lazım ( Bu düşüncem F-35 işi olmayacağını varsayarak vurgulanmıştır, F-35 gelir işler yumuşarsa , block 2 üretmek  için zamanımız olabilir...)

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1361 : 16 Haziran 2019, 23:27:04 »
Ben önceden de yazmıştım muharip filomuz için yerli uçak lazım.Bunun için yapılacak en sağlıklı yaklaşım şudur;

MMU-Block 1 : F-110 motorlu  yetişirse AESA radarlı 4.5 nesil bir uçak.

MMU-Block 2 :  Süpercruise yetenekli , stealth 5. nesil bir uçak.

5.nesil olsun diye bunun için mutlak gerekli olan bir motor için beklersek bu iş 2040'ları bulur...

Oysa ki bize mevcut gerilimlere bakılırsa 2030 için bir uçak lazım ( Bu düşüncem F-35 işi olmayacağını varsayarak vurgulanmıştır, F-35 gelir işler yumuşarsa , block 2 üretmek  için zamanımız olabilir...)
Haklısın. F35 krizinden ötürü kademeli gitmek en mantıklısı. O yüzden  F16dan devşirme bir TF-X olabilir mi diye sormuştum arkadaşlara. Sonucta F16ya artık hakim bir ülkeyiz. Birçok alt sisteminden tut aesa radarına kadar herşeyini yapabilecek kapasitedeyiz. Bu TfX tasarımıyla 4,5 nesil bir uçak yapıp acil ihtiyacı giderip kalan zamanda 5. nesili geliştirmek daha iyi olurmuş. Hiç durmadan hafif bir tasarım değişikliği ile 6. nesile dogru giderdik. Sonucta yıllara göre teslim edilecek ucak sayısı 10 olarak ifade ediliyor. 100 ucaklık TFX filosuna 10 yılda kavuscaz. Bari 300. ucak 6. nesil olsun
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2019, 23:28:14 Gönderen: ムゲン »
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1362 : 16 Haziran 2019, 23:34:12 »
Bizim en büyük hatamız dalga geçtiğimiz Yunanistan'ın yaptığını yapmamaktı... Yunanlılar ABD uçağı da aldı Avrupa uçağı da aldı .

Ama biz sadece ABD'ye dayandık ve alternatif üretmediğimiz için Trump manyağının ağzına bakıyoruz... Belki lojistik kolaylık için yaptık bunu ama acısını şimdi çekiyoruz... 2-3 filo EF alsaydık hem Avrupa'dan siyasi destek sağlar hem de F-16'ların yükünü hafifletirdik...

Neyse biz Türküz kafamız , yumurta kapıya gelince çalışır... :) :) :)
« Son Düzenleme: 16 Haziran 2019, 23:35:23 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1363 : 17 Haziran 2019, 02:01:55 »
Bizim en büyük hatamız dalga geçtiğimiz Yunanistan'ın yaptığını yapmamaktı... Yunanlılar ABD uçağı da aldı Avrupa uçağı da aldı .

Ama biz sadece ABD'ye dayandık ve alternatif üretmediğimiz için Trump manyağının ağzına bakıyoruz... Belki lojistik kolaylık için yaptık bunu ama acısını şimdi çekiyoruz... 2-3 filo EF alsaydık hem Avrupa'dan siyasi destek sağlar hem de F-16'ların yükünü hafifletirdik...

He imkanlarimiz cok superdi de yapmadik, konusmak kolay.

Hata yapilmadi birkere, o imkansizliklarda yine de birsey basarildi. F16 projesi bize bir TAI birakti. Hadi bak bakalim gipta ettigin Yunanlilarin neyi var.

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1364 : 17 Haziran 2019, 10:29:50 »
CAATSA yaptırımları gelince F110 motorunu nasıl üreteceğiz? F35 vermeyen bunu da vermeyecektir. Bu sorunun çözümü nasıl olacak acaba? İnşallah hallolur.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1365 : 17 Haziran 2019, 11:03:03 »

He imkanlarimiz cok superdi de yapmadik, konusmak kolay.

Hata yapilmadi birkere, o imkansizliklarda yine de birsey basarildi. F16 projesi bize bir TAI birakti. Hadi bak bakalim gipta ettigin Yunanlilarin neyi var.

Avrupadan almaya karşıyım hocam ama sanki ikinci el bir miktar F-15 eagle alabilirdik. Hızı, irtifası, taşıma kapasitesi gerçekten iyi bir uçak.

--------------------------------------------------

Diğer yandan bizim bence şu an bir 4. nesil uçak alternatifimiz olmalı. Üretmesek bile olmalı. Neden çünkü şunun imajını vermeliyiz. İsterse hiçbir batı bloğu ülke uçak satmasın yinede bizim bir uçağımız var.

Bununda tabiki en mantıklı çözümü hürjet üzerine bir çözüm geliştirmek. F-16 için geliştirilen aesa radarı hürjet burun konisine uyarlamak veya burun konisini ona göre uyarlayarak (tabi halihazırda radar uymuyorsa.), Rd-33 veya WS-13 turbofan(Lisans altı üretim kabiliyetiyle), yerli hmd, aselpod, spwes pod, yerli hava yer mühimmatlar, göktuğ ailesi, irst sistemi, birde mümkünse bu saatten sonra manevrayı arttırmak için burun kanatçıkları eklenebilir. Ancak olmaz ise podlar ve ekstra yakıt tankı için gövde altı pylon eklenebilir çünkü şu anki pylon yapısı eski motor içindi. Şimdi daha güçlü ve daha çok yük kaldıracak bir motordur. Eklenebilir dediğim gibi.

Bir diğer konuda bize F-35 olmazsa acil bir Stealth gövdeli uçak lazım çünkü başta israil'in bu tarz uçaklarla bizi tehdit alması durumu söz konusudur. Bu durumda bize en acil Stealth + Aesa + Bvr kabiliyetine sahip bir uçak lazım. Çünkü halihazırda F-35'e sahip bir ülkeye karşı tüm 4. nesil uçaklarımız tehdit altında. Bir karşı tehdit oluşturmak lazım . Bunu eğer hazırsa Tfx gövdesi ile değilse J-31+ 2x Rd-33 çözümüyle oluşturmak ve elektronik altyapıyı F-16 Özgür + mmu için gelişimi tamamlamış altyapılar + ithal altyapıyla bir ara çözüm oluşturmak şart. 

CAATSA yaptırımları gelince F110 motorunu nasıl üreteceğiz? F35 vermeyen bunu da vermeyecektir. Bu sorunun çözümü nasıl olacak acaba? İnşallah hallolur.

Mevcut F-16'ları kemirebiliriz. Onların yerinede Hürjet'in 4. nesil multirole versiyonu(Rd-33'lü ) olabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1366 : 17 Haziran 2019, 11:04:09 »

Türk Havacılık ve Uzay Sanayii

🔴Siz de heyacanımıza ve gururumuza ortak olmak isterseniz saat 12:00’da Milli Muharip Uçağımızın tanıtımının yapılacağı canlı yayını youtube kanalımızdan ve TRT Haber’den izleyebilirsiniz.

https://www.youtube.com/c/turkishaerospace]https://www.youtube.com/c/turkishaerospace
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2019, 11:43:40 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1367 : 17 Haziran 2019, 11:38:18 »

+1
Nedense kimsenin aklına bu soru gelmiyor!
Ya da görmemezlikten geliniyor!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1368 : 17 Haziran 2019, 11:57:22 »

+1

Elbet birsure bazi tikanikliklar olabilir, ama herseyde aman ABD abimizi kizdiracak hareket yapmayalim edasi ile savunma olmaz. Turkiye bitmistir demek olur.

Çevrimdışı Fasdasmasdas

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1369 : 17 Haziran 2019, 12:11:24 »

+1

Merhaba foruma yeni üye oldum ancak savunma sanayi uzun zamandır ilgili olduğum bir alan. Benim CAATSA ile ilgili görüşüm iran ambargosu gibi genel ve uzun bir ambargo yerine bir iki senelik 1975 ambargosu benzeri uyarı amaçlı bir şey olacağı veyahut hiç bir şey olmayacağı yönünde. Böyle düşünmemin sebebi ise ABD ve Türkiye arasındaki bu gerilimin tarihte pek çok benzerinin olması ve hepsinin Türkiye’nin ABD güdümü dışında hareket etmesi, ABD’nin uyarı amaçlı Türkiye’ye yaptırımlar uygulaması ve sonucunda iki ülkenin öyle ya da böyle ortak bir paydada tekrar birleşmesi şeklinde olmasıdır. Bu nedenle ben yine böyle olacağını düşünüyorum. Bence bizim yönetimimizin fikirleride benimki ile aynı yönde. Mobilden yazıyorum yazım ve noktalama hataları için şimdiden özür dilerim.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2019, 12:13:49 Gönderen: Fasdasmasdas »