Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997161 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1290 : 29 Mart 2019, 00:00:52 »
Onlar zaten bşından beri neler yaptığımızı biliyorlar. Öğrenmeleri için reklama gerek yok ki!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1291 : 29 Mart 2019, 15:13:26 »
Onlar zaten bşından beri neler yaptığımızı biliyorlar. Öğrenmeleri için reklama gerek yok ki!

Katılıyorum zaten biz bir tane savaş uçağı modeli üretebilmenin peşindeyken adamlar onlarca çeşit uçak vs üretiyor. Türkiye'nin batı bloğunu tehtid edebilir hale gelmesi için batı ve doğu bloğuna alternatif yeni bir blog oluşturup orada başı çeker hale gelmesi gerekiyor. Aksi taktirde tek başımıza yapabileceğimiz sadece kendimizi savunmak..
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1292 : 29 Mart 2019, 21:09:32 »

Katılıyorum zaten biz bir tane savaş uçağı modeli üretebilmenin peşindeyken adamlar onlarca çeşit uçak vs üretiyor. Türkiye'nin batı bloğunu tehtid edebilir hale gelmesi için batı ve doğu bloğuna alternatif yeni bir blog oluşturup orada başı çeker hale gelmesi gerekiyor. Aksi taktirde tek başımıza yapabileceğimiz sadece kendimizi savunmak..
Türkiye blog oluşturacak güce sahip değil. Bilhassa çevresindeki tüm ülkelerle kavgalı yada komşu ülkeleri Amerika-Rusya bagımlısı olunca ortada blog oluşturacak kimsede kalmıyor. Dini yönden oluşturulacak her blogun Amerika tarafından yıkılma ihtimali vardır çünki müslüman ülkeler birbirine asla güvenmez. Türklük üzerinden oluşturulacak bir blogda da abicilik oynamak ters tepebilir. Kısacası blog oluşturmak yerine gücümüzü dogru yerlerde dogru zamanda kullanmak ve her zaman yalnız oldugumuzu bilmek zorundayız. Bu hükümetin en begendiğim işlerinden biri Somali ve Sudan üsleridir Katarıda es geçmemek lazım. Şuan herkes kafayı Amerikaya dikiyor ama ben körfez ve Mısırın bize Amerikadan daha tehlikeli oldugunu düşünüyorum. tehlikeli derken yani bulaşmaya hazırlar. Amerika elinde bu tür soytarılar varken neden kendi askerini yığsın buralara... O yüzden bizim dışrda , Komşu ülkelerde yada tedit gelebilecek bölgelerde ne kadar asker bulundurursak (-ki bu askerleride uçak - hss -radar gibi teknolojiyle desteklemek şart) ülkemizi o kadar rahat savunuruz. Yoksa blog falan hikaye bize tarih göstermiştir ki biz kandırılması kolay bir ülkeyiz. en saçma sapan ülkeler bile kandırır bizi yne tongaya düşeriz. gerek yok bloga falan.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #1293 : 29 Mart 2019, 23:32:45 »

Türkiye blog oluşturacak güce sahip değil. Bilhassa çevresindeki tüm ülkelerle kavgalı yada komşu ülkeleri Amerika-Rusya bagımlısı olunca ortada blog oluşturacak kimsede kalmıyor. Dini yönden oluşturulacak her blogun Amerika tarafından yıkılma ihtimali vardır çünki müslüman ülkeler birbirine asla güvenmez. Türklük üzerinden oluşturulacak bir blogda da abicilik oynamak ters tepebilir. Kısacası blog oluşturmak yerine gücümüzü dogru yerlerde dogru zamanda kullanmak ve her zaman yalnız oldugumuzu bilmek zorundayız. Bu hükümetin en begendiğim işlerinden biri Somali ve Sudan üsleridir Katarıda es geçmemek lazım. Şuan herkes kafayı Amerikaya dikiyor ama ben körfez ve Mısırın bize Amerikadan daha tehlikeli oldugunu düşünüyorum. tehlikeli derken yani bulaşmaya hazırlar. Amerika elinde bu tür soytarılar varken neden kendi askerini yığsın buralara... O yüzden bizim dışrda , Komşu ülkelerde yada tedit gelebilecek bölgelerde ne kadar asker bulundurursak (-ki bu askerleride uçak - hss -radar gibi teknolojiyle desteklemek şart) ülkemizi o kadar rahat savunuruz. Yoksa blog falan hikaye bize tarih göstermiştir ki biz kandırılması kolay bir ülkeyiz. en saçma sapan ülkeler bile kandırır bizi yne tongaya düşeriz. gerek yok bloga falan.
Bu dünyada hiçbir ülke birbirine güvenmiyor zaten.Biz içimizdeki hainleri temizleyip kenetlenirsek başkasına gerek yok.
Senin söylediklerin çok doğru kardeşim.Esasında suud'lara,bae ve mısır'a dikkat etmeliyiz.Bunlar saman altından su yürüten şeytanlar.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1294 : 07 Nisan 2019, 22:09:51 »

Şuan bu güçte olmadığımızı herkes biliyor fakat bugün ekilecek tohumlar yarın muhakkak filizlenecektir. Bakın Türkiye çok genç bir ülke (96) Osmanlı Devleti İstanbul'u feth ettiğinde 154 yaşındaydı ve 624 sene ayakta kaldı. Anadolu Selçuklu Devleti ise 231 sene ayakta kalabildi. ABD ise 243 yaşında.. Bunları bu işlerin dünden bugüne olmadığını anlatmak için söylüyorum. Türklerin kandırılması kolay olduğu kanaatinde değilim Dünya üzerinde kaç tane millet 624 seneden fazla ayakta kalmayı başarabilmiş devlet kurmuş? Hatta ben bazılarının aksine göçebe bir toplumun tarihte çok fazla devlet kurmabilmesinin bir başarı olduğunu düşünüyorum. Osmanlı devleti bir blogdu önce anadolyu sonra islam dünyasını bir çatı altında topladı. Ülkeler isteyerek Osmanlı devletine katılmadı Osmanlı silah zoru ile bu ülkeleri bünyesine kattı. Bugün ab birliği bir blog başında da abd var. Onlarda ABD zoru ile bir araya geldiler.. Ruslar benzer  şekilde bir blog kurdu fakat ab bloğu karşısında tutunamadı vs Şu bir gerçek ki bloglar silah gücü ile kuruluyor dostluklarla değil. Kısaca güçlü olursanız komşularınız sizden tırtığı için dostunuz olur değilseniz komşularınızla papaz olursunuz.
« Son Düzenleme: 07 Nisan 2019, 22:12:35 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1295 : 29 Nisan 2019, 14:42:54 »
Kale Grubu Rolls Royce ile yola devam edecek mi?

Tolga ÖZBEK/Kokpit.aero

İstanbul Tuzla’da Kale tesislerinde SOM için geliştirilen KTJ3200 motor testi sırasında Kale Grubu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay’a, Milli Muharip Uçağı (MMU) Projesi için Rolls Royce ortaklığı ile ilgili son gelimeler hakkında bilgi aldık:

“Proje için Rolls Royce ile 2 yıl görüştük. Şartlar bir teklif mektubu haline geldi ve MOU ön anlaşma için konu Savunma Sanayi Başkanlığı’na (SSB) sunuldu. Son teklifimiz için SSB içinde görüşmeler sürüyor” dedi.

UZUN BİR SÜREÇ

SSB’nin elinde çok sayıda proje olduğuna dikkat çeken Osman Okyay, “SSB’nin iş yükü ağır. Ellerinde değerlendirmeleri ve karar almaları gereken çok sayıda proje var. Bir taraftan da Rolls Royce’un da beklentileri var. Bu konuda karar alınması zaman alacaktır diye düşünüyorum” dedi.

Halen MMU’nun motoru konusunda görüşmeler devam ediyor. TUSAŞ’ın ana yükleniciği ile hayata geçirilecek proje için İngiliz BAE Systems’dan danışmanlık alınıyor.

Geçtiğimiz mart ayında çıkan haberlerde Rolls Royce’un ortaklıktan ayrılmak istediği iddiası ortaya atılmıştı. Kale Grubu TFX Program Lideri Selim Ergün, Rolls-Royce ile ortaklık kurdukları günden beri karşılıklı iyi bir uyum sergilediklerinin altını çizerek, iki şirketin gelecekte yeni projelere de birlikte üstlenebileceklerini söylemişti.

http://www.kokpit.aero/kale-rolls-royce-ortaklik

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1296 : 02 Mayıs 2019, 11:02:21 »
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak Projesi’nde hazırlanan mock-up yani birebir modelini ilk kez önümüzdeki haziran ayında yapılacak Paris Air Show’da sergileyecekmiş.
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2019, 11:02:53 Gönderen: ムゲン »

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1297 : 02 Mayıs 2019, 12:55:08 »
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak Projesi’nde hazırlanan mock-up yani birebir modelini ilk kez önümüzdeki haziran ayında yapılacak Paris Air Show’da sergileyecekmiş.

Tempest mockupından daha kaliteli olsun lütfen.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1298 : 02 Mayıs 2019, 13:16:18 »

Tempest mockupından daha kaliteli olsun lütfen.
tamam.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1299 : 02 Mayıs 2019, 18:46:32 »
Türk Havacılık ve Uzay Sanayi (TUSAŞ), Milli Muharip Uçak Projesi’nde hazırlanan mock-up yani birebir modelini ilk kez önümüzdeki haziran ayında yapılacak Paris Air Show’da sergilenecek.

Çok güzel bir mock-up hazırladıklarını söyleyen Genel Müdür Prof. Dr. Temel Kotil, bu projenin TUSAŞ açısından en önemli proje olduğunu söyledi:

“MMU için 300 mühendisimiz var. BAE Systems mühendis sayısını 100’e çıkartıyor. Bu sayı 10 bine kadar çıkacak. MMU uçağımızı General Electric imalatı F110 motoru etrafında örüyoruz. Testler yapılacak. Sonra Türkiye kendi motorunu yapacak. Paris’teki Air Show’da MMU’nun mock-up’ı sergilenecek”
*********************************************************************************************************

Bu haberde  benim için önemi olan esas bilgi mock-up'ın 2 ay sonra  sergilenecek olması değil; altını çizdiğim bilgi.

Demek ki ABD örtülü ambargosu olabilir ABD prototip için istediğimiz motoru vermez diyorduk ama demek ki motor gelmiş ; gövdeyi motor etrafında şekillendirme başlamış, program beklediğimden hızlı ilerliyor , geçen günlerde de MMU'nun bazı parçalarının rüzgar tüneli testlerine girdiği belirtilmişti....
Aklın yolu bir. Elinde 10'larca yıldır içini-dışını bildiğin F-16 motoru F110 gibi bir motor varken prototip aşamasında başka bir arayışa girmek zaten hata olurdu.

Şimdi esas sorum şu.Önceleri de sordum tam cevap alamadım.
MMU gövdesi F-110 motoruna göre şekillendirildiyse ; bu durumda yerli motorumuz veya ABD üretimi dışı motor da bu ebatta olmak zorunda mı?
« Son Düzenleme: 02 Mayıs 2019, 18:52:17 Gönderen: serkan1976 »