Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 996942 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1280 : 22 Mart 2019, 12:15:55 »
Ben demiştim ama, o kanat alanı çok küçük bu uçak zor havalanır diye. Hala çok tuhaf duruyor üstten. Dengesiz gibi.

F22 den üstün, F35 ten gelişmiş, F16 (B+52) dan ucuz olmalı. Bu ülke bunu 2010 da bile yapardı, önceden hazırlığı olsa.

İlk uçuş 2026 ise, hizmete giriş 2030 olur. Filonun tümü 2035 te tastamam olur.
Tahminen birim fiyatı 100-150 milyon dolar arası birşey olur diye düşünüyorum. Aşağısı için bayaga bir sipariş şart. Seri üretim için 2035ten önce umudum yok tabi bunu 2026 ilk uçuşu baz alarak söylüyorum.
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1281 : 22 Mart 2019, 15:22:59 »
Yerlilik oranı, o dönemki dolar kuru, ARGE masrafları ve kuvvetin vereceği sipariş sayısı hesaba katılarak ancak bir fiyat verilebilir onun için de daha çok erken.
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1282 : 27 Mart 2019, 20:44:04 »
Sizce TF-X için Malezya, Endonezya, Pakistan, Azerbaycan, Pakistan ve Katar gibi ülkelerle bizim büyük ortağı olacağımız ortak üretim modeli geliştiremez miyiz?
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1283 : 27 Mart 2019, 22:52:21 »
Pakistan ı atlama
beğen

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1284 : 27 Mart 2019, 23:12:52 »
Sizce TF-X için Malezya, Endonezya, Pakistan, Azerbaycan, Pakistan ve Katar gibi ülkelerle bizim büyük ortağı olacağımız ortak üretim modeli geliştiremez miyiz?
Geliştirilebilir lakin bu ülkelerin katkısı sınırlı olur. Ekonomik olarak projeye destekleri büyük olabilir ama teknoloji olarak fazla olmaz kanaatindeyim bu ülkelerin katılımı ile TFX farklı blokların füzelerini entegre ederek geniş bir silah envanterine de sahip olabilir. Baktığımızda bu ülkelerin hava kuvvetleri yapılanmaları farklı ülkelerin silah sistemlerine sahip Rus, çin, ABD, Avrupa kökenli uçak ve mühimmatlar kullanıyorlar. TFX de bu ülkelerin füze envanterine göre yapılanması gerekebilir

Çevrimdışı yakusha

• DefenceTurk
  • *
  • 20
  • Sabri Unal
    • turkdefence
« Yanıtla #1285 : 28 Mart 2019, 05:14:40 »

Uçmamış uçağa hangar inşaatı ihale etmeyin.

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1286 : 28 Mart 2019, 12:52:09 »
Geliştirilebilir lakin bu ülkelerin katkısı sınırlı olur. Ekonomik olarak projeye destekleri büyük olabilir ama teknoloji olarak fazla olmaz kanaatindeyim bu ülkelerin katılımı ile TFX farklı blokların füzelerini entegre ederek geniş bir silah envanterine de sahip olabilir. Baktığımızda bu ülkelerin hava kuvvetleri yapılanmaları farklı ülkelerin silah sistemlerine sahip Rus, çin, ABD, Avrupa kökenli uçak ve mühimmatlar kullanıyorlar. TFX de bu ülkelerin füze envanterine göre yapılanması gerekebilir

Bende sizin gibi teknolojik katkılarının kısıtlı olacağını düşünüyorum. Fakat biz sonuç olarak onlarsız a'dan z'ye bu uçağı geliştireceğiz. Bu ülkeleri alım garantisi vermeleri koşuluyla kısmı teknoloji transferi yaparak projeye ortak yapmak bizim kaynak ihtiyacımızı azaltacağı gibi uçağımızın birim maliyetini de düşürecektir diye düşünüyorum.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2019, 12:53:01 Gönderen: muyesseroglu »
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1287 : 28 Mart 2019, 14:24:38 »

Bende sizin gibi teknolojik katkılarının kısıtlı olacağını düşünüyorum. Fakat biz sonuç olarak onlarsız a'dan z'ye bu uçağı geliştireceğiz. Bu ülkeleri alım garantisi vermeleri koşuluyla kısmı teknoloji transferi yaparak projeye ortak yapmak bizim kaynak ihtiyacımızı azaltacağı gibi uçağımızın birim maliyetini de düşürecektir diye düşünüyorum.

Daha çok para, daha çok mühendis demek, daha çok mühendis, daha kısa geliştirme süresi demek.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1288 : 28 Mart 2019, 16:06:49 »

Dediklerinize katılıyorum

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1289 : 28 Mart 2019, 18:51:14 »
Böyle bir geniş çaplı ortak projeye girişilirse ABD bu kadar pazarı kaybedeceği için zaten yaptığı örtülü ambargoyu iyice abartır hatta İngiltere üzerinden BEA mühendisliği bile son bulur....

Bu projenin başından beri beni en çok endişelendiren , yapabileceğimiz en büyük hata olarak gördüğüm şey ; büyük devletleri ürkütmek , onları karşımıza bir rakip olarak almaktı...

Maaşallah en çok da bu hatayı yapmayı seviyoruz... Allah Allah Allahhh  F-22'den iyisi geliyor ,100 müslüman ülke bu uçağı almak için sıraya girdi , 6 ülke ortak olmak istiyor vs....vs....vs....

200 yıldır Dünya'yı da bizi de sömüren bu silah devlerini ürkütüp onları niye bize karşı harekete geçirmek için gazlıyorsun ki... Önce uçağı yap, yerlileştir  sonra bu pazarlıklara , pazarlama işine gir...