Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997433 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1240 : 08 Mart 2019, 21:53:30 »
O sözleşme 2011 de imzalandıysa ilk dile getirilme tarihini düşünmek bile istemiyorum.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1241 : 08 Mart 2019, 21:59:10 »
O sözleşme 2011 de imzalandıysa ilk dile getirilme tarihini düşünmek bile istemiyorum.

Hafızam beni yanıltmıyorsa ilk defa yerli savaş uçağından 2010 yılında bahsedilmişti. Belki de daha eskidir tarihi tam hatırlamıyorum.

Çevrimdışı ムゲン

• DefenceTurk
  • *
  • -46
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1242 : 09 Mart 2019, 12:29:03 »
Düşünüyorumda bu uçağın ilk uçuş motoru yabancı olacak.yani motoru düşünmüyoruz şuan için... TUSAŞ malzeme konusunda da dünya kalitesinde işler çıkarıyor f-35 gövdesi yapıyor , yolcu uçağı parçaları imal ediyor. Yani bu konuda da dünya ile aynı pozisyonda kalite bakımından güncel. Uçağın zor olan kısımları (tasarım vb)  için bae systems destek veriyor o halde bu uçak neden 10 yıldan fazla sürüyor :S yani görev bilgisayari , aviyonik falan filan anlarım zor işler ama hala bu ucagin 10-15 yıl sürmesini aklım almıyor. :S diyorlar şu zor bu zor diye ama bana bu tarihler aşırı ilginç geliyor. Açıklamalar beni tatmin etmiyor.
« Son Düzenleme: 09 Mart 2019, 12:30:44 Gönderen: Mugen »
ムゲン (mugen) - Japonca bir kelime olup ,  Türkçede "sonsuz" anlamına gelir.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1243 : 10 Mart 2019, 00:25:54 »
O iş o kadar basit değil. F-35 bile kaç senede ortaya çıktı. F-22 tecrübesine rağmen sürekli projede ertelenmeler yaşandı. Üstelik çok ortaklı bir proje olmasına rağmen.

Mevcut süreler gayet kabul edilebilir süreler. Bir helikopter bile açıklandıktan 4-5 sene sonra uçuyorsa stealth özellikli bir 5. nesil uçağın bu sürede ortaya çıkması uzun bir süre olarak değerlendirilmemeli.

Mesele sadece uçan bir cisim ortaya koymak değil. Tüm isterleri asgari şartta yerine getirecek bir ürünü ortaya çıkarmak.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1244 : 10 Mart 2019, 11:39:54 »
günümüz teknolojik gelişmelerinde o süreler eskiye nazaran daha kısa ama bu seferde test süreleri çok fazla uzamaktadır.çünkü mekanik ve analog sistemlere göre kat be kat fazla özelliğin test edilmesi gerekiyor ve karmaşıklaşan sistemler bütününün bir arada uyumlu çalışması tam olarak onay almamış bir test sürecinden sonra kabul edilmez olacaktır. eskiden 2000 lerden önce çıktı ile yapılan tasarım uygulamaları şimdi 3d modelleme sanal parça testleri hatta 3d yazıcılarla fiziksel uygulama ve örnekleme imkanına kavuştu.eskiden blue print baskıları kalıba dökene kadar bir sürü test yapılırdı şimdi yazdır diyorsunuz bitiyor dolayısıyla tasarımdan uygulamaya geçiş kolay olsada test süreleri çok uzun.
abd nin f 35 programı tek elde çıkmaması isterlerin karşılanması için yanlış tasarımla işe başlanması gibi bir sürü sorun yüzünden gereksiz uzamıştır.yoksa f 35 i isteseydi yarı yarıya daha kısa bir sürede çıkarırdı abd.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1245 : 11 Mart 2019, 08:58:28 »
O iş o kadar basit değil. F-35 bile kaç senede ortaya çıktı. F-22 tecrübesine rağmen sürekli projede ertelenmeler yaşandı. Üstelik çok ortaklı bir proje olmasına rağmen.

Mevcut süreler gayet kabul edilebilir süreler. Bir helikopter bile açıklandıktan 4-5 sene sonra uçuyorsa stealth özellikli bir 5. nesil uçağın bu sürede ortaya çıkması uzun bir süre olarak değerlendirilmemeli.

Mesele sadece uçan bir cisim ortaya koymak değil. Tüm isterleri asgari şartta yerine getirecek bir ürünü ortaya çıkarmak.

İşin o kadar basit olmadığını zaten her zaman bu işlerden anlayan herkes dile getiriyor. Ancak bizde bu tip projeler hep siyasi reklam aracı olarak kullanılıyor. Tarihler vs hep abartılıyor. Tabi ki genelde o tarihlere uyum sağlamak güç oluyor.

Mesela kaç seçimdir milli tanktan bahsediliyor. Evet tankı yaptık ama sadece prototiplerini. Ancak vatandaş öyle bilmiyor. Ona yapılan propagandaya göre kafasında oluşan algıda TSK yerli tankımızı kullanıyor sanıyor. Ancak bir süre sonra yapılan sınır ötesi operasyonlarda teröristlerin attığı füzelerle vurulan tanklarımızın videolarını görünce şoka uğruyor. Bununla da kalmıyor; vurulan tankın 60'larda üretilen ABD yapımı bir tank olduğunu, üzerinde herhangi bir savunma sistemi olmadığını öğreniyor ve güveni tamamen kırılıyor. Bu noktadan sonra sorguluyor, peki bizim milli tank nerede? Tankın henüz üretime girmediğini öğreniyor ve dahası, var olduğunu sandığı fabrikanın bile henüz yapılmadığını öğreniyor ve tamamen yıkılıyor!

Gerçeklerin her zaman ortaya çıkma gibi bir özelliği var. Biz duygusal bir milletiz. Çok çabuk dolduruşa gelir ve hemen coşkuyla dolarız. Ancak aynı şekilde beklentilerimizin gerçekleşmemiş olduğunu anladığımızda da bu pozitif coşku bir anda yerini negatif duygulara, hatta nefrete bırakabilir.

Siz hiç hayal edebiliyor musunuz Trump'ın seçim meydanlarında "yerli ve milli uçağımız F-3322123 2025 yılında göklerde" dediğini, Merkel'in "yerli ve milli Leopard 3 tankımızı üretiyoruz" diye sokakları afişlerle donattığını! Hayal edince komik geliyor değil mi? Ama bu komedi bizde var maalesef!

Kimse bu eleştiriyi siyasi propaganda amaçlı açıklamasın. Sadece bir gerçeği dile getirdim. Savunma sanayinde yapılan gerçekten başarılı işler var ve bu  işler bu bahsettiğim siyasi rant girişimlerinin yarattığı hüsran nedeniyle göz ardı ediliyor. İş, yalancı çoban hikayesine benzer bir hale evriliyor. Sonra farklı yerlere malzeme olarak kullanılıyor ve haksız eleştirilere yol açıyor. Mesela Savunma sanayinde başardığımız hiç bir şey yok muş, ABD'ye tamamen bağımlıymışız  vs gibi...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Master

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -53
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1246 : 11 Mart 2019, 09:38:29 »
Hava kuvvetlerinin yüzde 98'i Amerika'nın tedariğine muhtaç iken  sizce biz göbekten bağımlı olmuyormuyuz ?

2-3 iha bir tane eğitim uçağı çıkardık diye kendi havacılık ihtiyaçlarımızı karşılar olduğumuz kanısına ne zaman vardık ?

Çevrimdışı muyesseroglu

• DefenceTurk
  • *
  • 6
  • DefenceTurk.com
    • Ertuğrul Müyesseroğlu
« Yanıtla #1247 : 11 Mart 2019, 15:10:47 »
Aslında savunma sanayi gibi birçok konuda göbeğimiz başka ülkelere bağlı, bu bağımlılığı yumuşak bir geçiş ile aşamalı olarak azaltmaya çalıştığımıza da inanıyorum. Ben şahsen daha radikal kararlar alınarak bu konudaki çalışmaarın hızlandırılması taraftarıyım. Hükümetler açısından bakarsak bazen siz daha radikal kararlar almaya cesaret edemeseniz bile konjektür size bunu mecbur bırakabiliyor. Yakın gelecekte olacağı gibi eğer ABD blöf yapmıyor ise F-35 leri alamama gibi bir durumumuz söz konusu olacak. Bir manada da 10-15 milyar dolarlık bir bütçede cebimizde kalmış olacak. Kalacak bu bütçeyi yerli savunma projelerimize aktarırsak belki F35 ayarında olmasa bile bizim ihtiyaçlarımızı karşılayabilecek bir uçağa 10-15 sene içerisinde sahip olabilirz.

Birçok yorumda F35 olmaz sa olmaz gibi yaklaşımlar sezinliyorum. Halbuki ABD bu uçakları gerçek manada zaten bize satmıyor bana göre kiralıyor. Onun istediği şartlarda kullandın kullandın aksi taktirde bir şekilde uçakları uçamaz hale getiriyor. Dost düşman tanımını bile kendi tanımlıyor, üzerine takılabilecek silahlara dahi kendi karar veriyor vs.. Bu kadar para ödeyeceğimiz bir ürünü kısıtlı kullanacağımıza kullanmayalım daha iyi.. Sonuç itibari ile 100 tane F35 aldığımızda Çin, Rusya yada ABD'ye kafa tutmak gibi bir durmumuz olmayacak.. İran, Yunanistan gibi ülkelere kafa tutmak içinde F35'e bence gerek yok Bu yüzden 10-15 sene de işimizi görecek bir uçak yapmamız daha mantıklı geliyor bana..
Ertuğrul Müyesseroğlu
Dijital Pazarlama Danışmanı & Eğitmen
ertugrulmuyesseroglu.com

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1248 : 11 Mart 2019, 15:47:26 »
Sonuç itibari ile 100 tane F35 aldığımızda Çin, Rusya yada ABD'ye kafa tutmak gibi bir durmumuz olmayacak.. İran, Yunanistan gibi ülkelere kafa tutmak içinde F35'e bence gerek yok Bu yüzden 10-15 sene de işimizi görecek bir uçak yapmamız daha mantıklı geliyor bana..

Ama İsrail bu uçaklara sahip ve bu da bir tehdit. Ayrıca Yunanistan'ın da kısa dönemde sahip olmayacağının garantisi yok!
Bunun yanında 10-15 sene bekleyecek zamanımız yok. Elimizde görev yapan sadece F-16 uçakları kaldı!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1249 : 11 Mart 2019, 15:53:21 »
Yunanistan F16 modernizasyonu icin bile zo buluyor parayi, F35 onlar icin en azindan bi 4-5 sene daha hayal.