Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 996686 defa)

Merzifonlu ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1030 : 26 Haziran 2018, 17:52:03 »
Dün kardiyo  yaparken aklıma dehşet bir fikir geldi TFX için yurt dışında bazı bilim insanları vucudun çeşitli yerlerine yerleştirilen implantlar sayesinde protez takılan insanların düşünerek protezlerini kontrol etmeleri sağlanıyor şimdi bir düşünse ise TFX bu özelliğin kazandırıldığını ve pilotlara implantların takıldığını uçak ve pilot arasında çok güçlü bir bağlantı kurulucak ve pilotun düşünceleriyle uçağı kontrol edebildiğini bu konuda limit yok her türlü işlem gerçekleşebilir ve hava kuvvetlerine çok büyük bir taktik avantaj sağlar ben fikrimi açtım sizce nasıl olabilir neler yapılabilir bu tarz bir uçakla
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2018, 20:41:14 Gönderen: Raptor44 »
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1031 : 26 Haziran 2018, 19:26:12 »
Dün kardiyoloji yaparken aklıma dehşet bir fikir geldi TFX için yurt dışında bazı bilim insanları vucudun çeşitli yerlerine yerleştirilen implantlar sayesinde protez takılan insanların düşünerek protezlerini kontrol etmeleri sağlanıyor şimdi bir düşünse ise TFX bu özelliğin kazandırıldığını ve pilotlara implantların takıldığını uçak ve pilot arasında çok güçlü bir bağlantı kurulucak ve pilotun düşünceleriyle uçağı kontrol edebildiğini bu konuda limit yok her türlü işlem gerçekleşebilir ve hava kuvvetlerine çok büyük bir taktik avantaj sağlar ben fikrimi açtım sizce nasıl olabilir neler yapılabilir bu tarz bir uçakla
Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans adında meka bir anime serisi var o geldi aklıma bu şekilde insanlar robotlarla bağlantı kuruyor.  Yanılmıyorsam süper teşvik alan şirketlerden birisi İmplant işinde diye biliyorum. Giyilebilir kalp çipinin mucidi Canan dağdeviren gibide bir cevrehe sahibiz zaten. Neden olmasın ama bugünün teknolojisinde zor. Birde uçağın baştan sonra bu özellik dogrultusunda tasarlanması gerekiyor. TF-X için çok uzak ihtimal.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1032 : 26 Haziran 2018, 19:28:15 »
Pilot kalacak mı ki?  8)

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1033 : 26 Haziran 2018, 20:45:10 »
Pilot kalacak mı ki?  8)
Pilot kalıcak tabiki pilot ve uçak arasında bağlantı çok daha kuvvetli olup uçağın hassas manevraları daha iyi yapmasını uçak kontrolünün çok daha kolaylaşmasından bahsediyorum

Dün kardiyoloji yaparken aklıma dehşet bir fikir geldi TFX için yurt dışında bazı bilim insanları vucudun çeşitli yerlerine yerleştirilen implantlar sayesinde protez takılan insanların düşünerek protezlerini kontrol etmeleri sağlanıyor şimdi bir düşünse ise TFX bu özelliğin kazandırıldığını ve pilotlara implantların takıldığını uçak ve pilot arasında çok güçlü bir bağlantı kurulucak ve pilotun düşünceleriyle uçağı kontrol edebildiğini bu konuda limit yok her türlü işlem gerçekleşebilir ve hava kuvvetlerine çok büyük bir taktik avantaj sağlar ben fikrimi açtım sizce nasıl olabilir neler yapılabilir bu tarz bir uçakla
Mobile Suit Gundam: Iron-Blooded Orphans adında meka bir anime serisi var o geldi aklıma bu şekilde insanlar robotlarla bağlantı kuruyor.  Yanılmıyorsam süper teşvik alan şirketlerden birisi İmplant işinde diye biliyorum. Giyilebilir kalp çipinin mucidi Canan dağdeviren gibide bir cevrehe sahibiz zaten. Neden olmasın ama bugünün teknolojisinde zor. Birde uçağın baştan sonra bu özellik dogrultusunda tasarlanması gerekiyor. TF-X için çok uzak ihtimal.
Baştan sona tasarımının ona göre yapılmasına gerek yok diye düşünüyorum önemli olan görev bilgisayarı ve diğer elektronik parçalara bu komutları ileticek sistemin olması teşvik alan firmalardan birinin implant işinde olduğunu bilmiyordum bence bu tarz bir işede yoğunlaşabilirler

Çevrimiçi Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1034 : 26 Haziran 2018, 20:51:48 »
Pilot kalacak mı ki?  8)
Pilot kalıcak tabiki pilot ve uçak arasında bağlantı çok daha kuvvetli olup uçağın hassas manevraları daha iyi yapmasını uçak kontrolünün çok daha kolaylaşmasından bahsediyorum

Hayır üstadım, pilot kalmayacak. İfade edilen teknoloji uygulanabilir hale geldiğinde -takribi bir 30-40 yıl sonra- yapay zeka insandan kat be kat iyi savaş pilotu olacak. Boşuna F-35 için son insanlı uçak denmiyor.

Asıl o teknoloji, felçli hastaların derdine derman olur...

NOT: 60 Yıl ve sonrası içinse, o implantlar öğrenme ve düşünme yeteneğimize quantum sıçraması yaptıracaktır. Yapay zeka işlemcileri beynimizin doğal bir uzantısı haline gelecekler. 8-10 Adet doktora derecesi olan kişiler, son derece sıradan kişiler olacaklar. Elbette doğayı katledip kendi sonumuzu getirmezsek!
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2018, 21:00:15 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1035 : 26 Haziran 2018, 21:09:25 »
Pilot kalacak mı ki?  8)

Baştan sona tasarımının ona göre yapılmasına gerek yok diye düşünüyorum önemli olan görev bilgisayarı ve diğer elektronik parçalara bu komutları ileticek sistemin olması teşvik alan firmalardan birinin implant işinde olduğunu bilmiyordum bence bu tarz bir işede yoğunlaşabilirler
Çok özür dilerim hocam ben Stent ile implantı karıştırdım , ikiside medical ve insan bedeni ile ilgili olunca kavram kargaşası yaşadım sanırım. Yanlış bilgi vermiş oldum.
« Son Düzenleme: 26 Haziran 2018, 21:09:58 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Raptor44

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1036 : 27 Haziran 2018, 00:08:41 »
Pilot kalacak mı ki?  8)

Çok özür dilerim hocam ben Stent ile implantı karıştırdım , ikiside medical ve insan bedeni ile ilgili olunca kavram kargaşası yaşadım sanırım. Yanlış bilgi vermiş oldum.
Estağfurullah nolacak hepimiz insanız

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1037 : 27 Haziran 2018, 00:16:41 »
Yapay zekayi ne kadar mukkemellestirseler bile Laz zekasi gibi kivrak olamaz.

Laz pilot yetistirelim

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1038 : 27 Haziran 2018, 00:22:48 »
Ahşaptan yangin merdiveni yapsinlar diye mi?
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1039 : 27 Haziran 2018, 01:03:58 »
Laz zekası dedinizde,  Türkçe konuşan Şota ve Arçil'e yine Türkçe tercümanlık yapan dayıyı pilot koltuğunda hayal ettim bir an...