Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1007958 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1010 : 20 Haziran 2018, 14:55:23 »
F104 ucağına kuş bakışı bir görün ve bu foto ile karşılaştırınsizce...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1011 : 20 Haziran 2018, 15:12:35 »
Sinan camiyi yapmış vatandaşa nasıl oldu diye sormuş biri minare yamuk demiş. Sinan da eserinden emin ama vatandaşın gönlüde olsun diye minareye halat bağlatıp sözüm ona minare düzeldi tamam diyene kadar çektirmiş minareyi. Bizim uçakta böyle biraz koskoca F22 yapacağız vatandaş kanadı küççük diye tutturdu. Ne diyeceksin olmaz öyle hesabı var kitabı var desen ne çare biri kanat küçük inanmış bir kere. Sen koskoca camiyi yıllarca uğraş çiz hesapla yap bitince biri minare yamuk desin sadece

+1 Haklısın

Sinan camiyi yapmış vatandaşa nasıl oldu diye sormuş biri minare yamuk demiş. Sinan da eserinden emin ama vatandaşın gönlüde olsun diye minareye halat bağlatıp sözüm ona minare düzeldi tamam diyene kadar çektirmiş minareyi. Bizim uçakta böyle biraz koskoca F22 yapacağız vatandaş kanadı küççük diye tutturdu. Ne diyeceksin olmaz öyle hesabı var kitabı var desen ne çare biri kanat küçük inanmış bir kere. Sen koskoca camiyi yıllarca uğraş çiz hesapla yap bitince biri minare yamuk desin sadece
Öyle demiyecen , böyle demiyecen , görüşünü söylemiyecen; o zaman bizim burada işimiz ne.

+1 Sen de haklısın.

:) :)

İşi yapan uzmanlar kanat alanı ile ilgili gerekli hesaplamaları yapmışlardır herhalde.
Ancak bu kadar eleştiriyi görünce, hesaplarda acaba bir yanlışlık yapmış olabilir miyiz diye düşünerek tekrar gözden geçireceklerdir. Bu iyi bir şey.

Sonuçta  şu anki maket, çizim vs uçağın son halini göstermiyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimiçi Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #1012 : 20 Haziran 2018, 15:51:04 »
 Uçağın gövdesi geniş olmazsa arkadaşlara hak verirdi.  Bence kanatları profiline göre uygun.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1013 : 20 Haziran 2018, 15:51:17 »
Aslinda kanat alaninin buyuklugu ucagin kullanimi ile ilgili. Mesela ucagin kisa mesafede (short take off) kalkmasini istiyorsan dusuk hizlarda yeteri lift off icin daha fazla kanat Alani gerekir.

Oyle bir sorunun yoksa ve ucak sadece normal pistlerden kalkmasi gerekiyorsa buyuk kanat Alanina gerek yok, hatta fazla kanat Alani hiz keser.

TFx bir airsuperiority olarak kullanilmak isteniyor, oyleyse hiz onemli faktor

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1014 : 21 Haziran 2018, 00:56:04 »
O kadar yazı okurum yerli ve yabancı hala bir uçağın neden 10+ yıl sürdüğünü hiçbir yerde göremedim. Soruyorum bir uçağın hangi parçasının yapımı 10 yıl sürüyor diyorum cevap yok. Yahu bu uçağın neyi 10 yıl sürüyor. Motor desen RR ile ortak geliştirilecek , radarı aselsan yapacak. Birçok yan kuruluş bu uçağa katkı sunacak Bae systems gibi önemli bir ortak var. Bana uzman biri arkadaş kısaca şundan ve bundan dolayı bu kadar uzun sürüyor diyebilir mi ? Mesela kaç yıl oldu hala ortada dogru düzgün bir nihai tasarım yok. Tamam 5. nesil bir uçak , ilk defa yapıyoruz ama 4. nesil ile 5. nesil uçakların arasındaki farkta bir uçurum değilki. Kaldıki bu farkı ve tecrübesizliği kapatmak için bae systems ile ortak oldun. Düşünüyorum düşünüyorum 1 tane uçağın prototipini yapmak için neden 30.000 mühendis gerekliki diyorum. İllaki vardır bir nedeni ama ben bilmiyorum. Burdaki kimseninde dogru düzgün bildiğini sanmıyorum. Kimsede F-35 bile şu kadar yılda yapıldı biz ilk defa yapıyoruz kafası yaşamasın bizde biliyoruz o hikayeyi ama bana saçma geliyor varsa mantıklı bir olayı kısaca "uzman " bir arkadaş bahsederse sevinirim.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1015 : 21 Haziran 2018, 01:21:48 »
100000 küsür parça var. Her şartta tek tek denenir. Olmadı baştan yapılır, yine yeniden yine yeniden, denenir de denenir. Bolca zaman gerekir. Zamanın çoğu denemelerde harcanır.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #1016 : 21 Haziran 2018, 03:00:59 »
O kadar yazı okurum yerli ve yabancı hala bir uçağın neden 10+ yıl sürdüğünü hiçbir yerde göremedim. Soruyorum bir uçağın hangi parçasının yapımı 10 yıl sürüyor diyorum cevap yok. Yahu bu uçağın neyi 10 yıl sürüyor. Motor desen RR ile ortak geliştirilecek , radarı aselsan yapacak. Birçok yan kuruluş bu uçağa katkı sunacak Bae systems gibi önemli bir ortak var. Bana uzman biri arkadaş kısaca şundan ve bundan dolayı bu kadar uzun sürüyor diyebilir mi ? Mesela kaç yıl oldu hala ortada dogru düzgün bir nihai tasarım yok. Tamam 5. nesil bir uçak , ilk defa yapıyoruz ama 4. nesil ile 5. nesil uçakların arasındaki farkta bir uçurum değilki. Kaldıki bu farkı ve tecrübesizliği kapatmak için bae systems ile ortak oldun. Düşünüyorum düşünüyorum 1 tane uçağın prototipini yapmak için neden 30.000 mühendis gerekliki diyorum. İllaki vardır bir nedeni ama ben bilmiyorum. Burdaki kimseninde dogru düzgün bildiğini sanmıyorum. Kimsede F-35 bile şu kadar yılda yapıldı biz ilk defa yapıyoruz kafası yaşamasın bizde biliyoruz o hikayeyi ama bana saçma geliyor varsa mantıklı bir olayı kısaca "uzman " bir arkadaş bahsederse sevinirim.

Kolay Hurkus ornegini goz onune al, ilk ucusundan seri uretime hazirliga kadar kac sene surdu? Ucagin testlerini birak sertifikasyonlari bile seneler aliyor

Hurkus proje baslangici: 15 Mart 2006
Hurkus ilk ucus: 29 agustos 2013
Hurkus sertifiye: 11 Temmuz 2016
Hurkus seri uretim: 2018
« Son Düzenleme: 21 Haziran 2018, 03:06:43 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1017 : 21 Haziran 2018, 07:28:41 »
Barış zamanı her şey fazla sündüre sündüre yapılıyor. Hem ekonomik hemde kamunun abartılı iyi iş ortaya çıkartma baskıları bunu zorluyor. Savaş olsa ver gönder ben cephede denerim bile diyecekleri işleri on yıl deniye deniye yapıyorlar. ABD körfez savaşında bile bir kaç günde yeni tip sığınak delici mühimmat istedi ürettirdi sanayisine.

Bir sürü çeşit tatbikatlar yapılır ya sivillerin jeep lerini kamyonlarını sefer görev emri ile almaya mülteci kurtarmaya kadar askeri tatbikatlar var. Bir tanede endüstri tatbikatı yapmak gerek. Konusu şu. Tatbikat süresi 6 ay. Tatbikat konusu bir savaş var ambargo uygulandı bir silah yerli olarak üretilecek. Mesela ne olsun som üretimi çok uzun ve pahallı bu yüzden bize popeye benzeri bir tv güdümlü katı yakıtlı karadan karaya füze lazım bu yüzden üretin emri verilecek ulusal kaynaklara. Nasıl sefer görev emri alan uçağa otobüse ücretsiz biniyor iş yeri izin vermek zorunda kalıyor bunda da görev verilen her kurum kuruluş fabrika üniversite prof şahıs iştirak etmek zorunda kalacak. Kopya serbest çalma serbest her şey serbest.  Bakalım bir popeye füzesi kaç ayda yapılacak göreceksiniz bence bir ayda teslim edilir orduya. Savaşın o ulusal coşkusunu motivasyonunu benzetmek içinde bütçe ayıracaksın kimse zarar etmeyecek çalışanların saat ücreti 10  kat olacak mesela o tatbikatta endüstriden iş istersen parasını fazla fazla vericen herkes gerçekten gecesini gündüzüne katarak çalışacak yani.

« Son Düzenleme: 21 Haziran 2018, 07:33:51 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1018 : 21 Haziran 2018, 08:00:18 »
P51 Mustang 2. Dünya savaşının en başarılı uçaklarından birisiydi. 1941 de İngilizlerin acil talebi için ABD de üretildi.Çizim tahtasından ilk uçuşuna çıkması tam 117 gün sürdü.ilk modelleri çok başarısızdı, Almanların karşısına çıkamadılar, 3 yıl süreyle sürekli geliştirilip, zamana ayak uyduracak hale gelebildi.1944 yılı başında her türlü Alman uçağını alt edebilirdi. Fakat Almanlar aynı yıl Me262 jetlerini piyasaya çıkarıp tüm pervaneli savaş uçaklarını müzelik yaptı. Me262 çalışmaları da1941 de başlamıştı. Yani uçak geliştirmenin zamansal sınırı yok.Yani yaptım oldu durumları yok, yaparsın sürekli geliştirir, diğer yandan da yeni modellerin çalışmasını yürütürsün.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #1019 : 21 Haziran 2018, 08:31:08 »
Hindistan'ın Tejas'ı tam 34 yıl sonra envantere girmeye başladı mesela. İnşallah biz o kadar beklemeyiz.  ::) ;D
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com