Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997378 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #930 : 01 Mayıs 2018, 19:14:13 »
Mevzu Gripen NG ile başlayan bir beyin fırtınasında gelişti. Buraya taşımak istedim,burada da konuşabiliriz aslında;

Yunan Viper modernizasyonu üstüne Abd kongresi F 35 ler ile ilgili arıza çıkardı diyelim. TFX hayata geçene kadar ki sürede Hava Kuvvetleri'nde büyük bir açık oluşma ihtimali yüksek. F 4 ler artık müzelik,modern F 16 sayımız az ve bildiğim kadarıyla modernizasyon planı şimdilik yok. TSK 4+ seviyesinde ara bir çözüm arıyor olsa? Sizce mantıklı alternatifler?

En iyisini umut et,en kötüsüne hazırlan demişler.
F-35ler verilmediği takdirde bende Su-35 alınması yanlısıyım. Her ne kadar F-35 teknoloji açısından baska bir dünya olsada 2 F-35 parasına 3 Su35 alırız heralde. Birim fiyatı nedir tam aklımda değil. Yalnız sıkıntı şu olur TF-X ,Su-35 , Gripen hemen hemen aynı muadil uçaklar. Bombardıman uçaklarıda lazım olacak bize. 4+ olarak Kore'nin Kf-xinide hesaba katmak lazım henüz üretilmedi ama yakındır. 
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #931 : 01 Mayıs 2018, 19:44:11 »
Bence Abd eğer F-35 vermezse alternatif nedir diye düşünmemiz gerekiyor. Bence daha fazla deniz sistemlerine önem vermemiz gerekiyor diye düşünüyorum. Çünkü hava kuvvetlerinde 5. Nesil alternatif yok. Şu aşamada alacağımız bütün uçaklar hemen hemen F-16 gibi olacak Çift motorlu ve Gelişmiş radar farklı olur en fazla. Zaten oralara çıkarsak 1 uçak için 100 milyon dolar civarı ödeme yapmamız lazım. Ama 10 milyar dolar parayı direk deniz kuvvetlerine ayırsak mesela nasıl olur. 4 TF-2000 destroyerinizi mesela Kore ile ortak yapsak. 4 değilde 6 adet yapıp teknoloji transferi ve ortak üretim ile 4 adeti Korede 2 adeti Türkiyede olsa nasıl olur mesela hem daha hızlı teslim edilir hemde 6 adet üreterek ciddi bir kapasite elde ederiz.  TF-100 Frkateynizmizide aynı TF-2000 modelinde olduğu gibi üretebilirizde 4 Korede veya başka ülkede 2 adeti Türkiyede. 6 TF-2000 ve 6 TF-100 gemimizi kısa sürede üretmiş oluruz. 3.5 milyar dolar bize ekstra maliyeti olur. Kaldı bize 6.5 milyar dolar. 4 adet daha i frkateyn üretebiliriz. Ileve 2 sistem daha S400 alabiliriz. F-4'lerin yerine 30, 40 Gripen'de alabiliriz daha fazla yerli sistemlere öncelik gösteririz vs. Tabi ki hemsi F-35'in yerini tutmaz ancak 10 milyar dolar parada az değil o paraya ciddi sistemler alabiliriz. F-4'lerin yerine gripen derken. Ef-2000 ve Rafale pahalı olması. Gripenden maksat hem ucuz olması F-16 ayarında bir uçak hemde muharip uçak sayımız azalmasın. Hatta F-4 yerine Gripen alarak muharip gücümüzüde arttırırız. Bu konuda sizlerin yorumlarınıda merak ediyorum açıkçası.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2018, 19:46:19 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #932 : 01 Mayıs 2018, 19:48:38 »
F-35 ler gelecek arkadaşlar merak etmeyin...

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #933 : 01 Mayıs 2018, 19:49:19 »
4 TF-2000 destroyerinizi mesela Kore ile ortak yapsak. 4 değilde 6 adet yapıp teknoloji transferi ve ortak üretim ile 4 adeti Korede 2 adeti Türkiyede olsa nasıl olur mesela hem daha hızlı teslim edilir hemde 6 adet üreterek ciddi bir kapasite elde ederiz.  TF-100 Frkateynizmizide aynı TF-2000 modelinde olduğu gibi üretebilirizde 4 Korede veya başka ülkede 2 adeti Türkiyede. 6 TF-2000 ve 6 TF-100 gemimizi kısa sürede üretmiş oluruz. 3.5 milyar dolar bize ekstra maliyeti olur. Kaldı bize 6.5 milyar dolar. 4 adet daha i frkateyn üretebiliriz.
Anlamadıgım konu bu gemileri kendimizde üretebiliyorken tasarımı , hakları bizde olan gemi için sadece işcilik yapacak Kore'ye neden paramız gitsin ki ?Koreliler gemi yapımında iyi lafımız yokta savaş gemimizi biz yapalım. Ha acil dışardan alıma bişey demem. Sen ver parasını 6 gemi 3 yıla Türkiye'de de cıkar. Yalnız Tf-2000 fırkateyn değil miydi ne ara destroyer oldu ?
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2018, 19:50:42 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #934 : 01 Mayıs 2018, 19:54:38 »
Beyin fırtınası yapıyoruz madem. Eğer oldu da F35 i abd vermedi yada askıya aldı.
İlk etapta bombardıman için bir filo su34 alınabilir. Buda F16 ların yükünü hafifletir. Daha sonrası için ben olsam şu t57 için Ruslarla görüşmeye başlarım. Projeye ortak olmak için. Tabi bu iki hamle malumun ilanı olur.

T57 uçağına kendi silah sistemlerimizi ve aviyoniklerimizi koyabilirsek alın size tfx.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #935 : 01 Mayıs 2018, 20:00:10 »
Mevzu Gripen NG ile başlayan bir beyin fırtınasında gelişti. Buraya taşımak istedim,burada da konuşabiliriz aslında;

Yunan Viper modernizasyonu üstüne Abd kongresi F 35 ler ile ilgili arıza çıkardı diyelim. TFX hayata geçene kadar ki sürede Hava Kuvvetleri'nde büyük bir açık oluşma ihtimali yüksek. F 4 ler artık müzelik,modern F 16 sayımız az ve bildiğim kadarıyla modernizasyon planı şimdilik yok. TSK 4+ seviyesinde ara bir çözüm arıyor olsa? Sizce mantıklı alternatifler?

En iyisini umut et,en kötüsüne hazırlan demişler.
F-35ler verilmediği takdirde bende Su-35 alınması yanlısıyım. Her ne kadar F-35 teknoloji açısından baska bir dünya olsada 2 F-35 parasına 3 Su35 alırız heralde. Birim fiyatı nedir tam aklımda değil. Yalnız sıkıntı şu olur TF-X ,Su-35 , Gripen hemen hemen aynı muadil uçaklar. Bombardıman uçaklarıda lazım olacak bize. 4+ olarak Kore'nin Kf-xinide hesaba katmak lazım henüz üretilmedi ama yakındır.

Ayrıca illa dışardan uçak alınacaksa bunu rustan değilde çinden almak ve üstünde izin verdikleri derecede yerlileştirmek j-31 veya j-20 yi tercih etmek daha iyi olur gibi. Daha önce çinden füze vs. aldık . Rusya kadar siyasi olarak sorun çıkarmayabilir.

Tfx geniş iç silah istasyonları menzili, çift motoru ve geniş karnı, dahili elektro optik sistemleri ve daili ed/et sistemleriyle ve en önemlisi milli mühimmat ailesiyle etkili bir kara saldırı uçağı da olacaktır.

Çok radikal bir karar olabilir ama f-35 olmazsa bütçesini tf-x'in kara versiyonu ve stealth ucavlara ayırmak gelecek için daha mantıklı ama riskli olur herhalde.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #936 : 01 Mayıs 2018, 20:07:08 »
Beyin fırtınası yapıyoruz madem. Eğer oldu da F35 i abd vermedi yada askıya aldı.
İlk etapta bombardıman için bir filo su34 alınabilir. Buda F16 ların yükünü hafifletir. Daha sonrası için ben olsam şu t57 için Ruslarla görüşmeye başlarım. Projeye ortak olmak için. Tabi bu iki hamle malumun ilanı olur.

T57 uçağına kendi silah sistemlerimizi ve aviyoniklerimizi koyabilirsek alın size tfx.
Hocam Hindistan kendi silahlarını koyamayacagı için çekilmedi mi o projeden yanlışsam düzeltin lütfen bize koydururlar mı ?

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #937 : 01 Mayıs 2018, 20:07:37 »
4 TF-2000 destroyerinizi mesela Kore ile ortak yapsak. 4 değilde 6 adet yapıp teknoloji transferi ve ortak üretim ile 4 adeti Korede 2 adeti Türkiyede olsa nasıl olur mesela hem daha hızlı teslim edilir hemde 6 adet üreterek ciddi bir kapasite elde ederiz.  TF-100 Frkateynizmizide aynı TF-2000 modelinde olduğu gibi üretebilirizde 4 Korede veya başka ülkede 2 adeti Türkiyede. 6 TF-2000 ve 6 TF-100 gemimizi kısa sürede üretmiş oluruz. 3.5 milyar dolar bize ekstra maliyeti olur. Kaldı bize 6.5 milyar dolar. 4 adet daha i frkateyn üretebiliriz.
Anlamadıgım konu bu gemileri kendimizde üretebiliyorken tasarımı , hakları bizde olan gemi için sadece işcilik yapacak Kore'ye neden paramız gitsin ki ?Koreliler gemi yapımında iyi lafımız yokta savaş gemimizi biz yapalım. Ha acil dışardan alıma bişey demem. Sen ver parasını 6 gemi 3 yıla Türkiye'de de cıkar. Yalnız Tf-2000 fırkateyn değil miydi ne ara destroyer oldu ?
Hocam, burada maksat hızlı teslimat. 2 tane Türkiyede 4 taneside Korede S400'lerde olduğu gibi hızlı teslimat yapılması için. Sonuçta f-35 uçakları bize verilmezse Yunanistan, Israil ve Rusyaya karşı doğabilecek riskleri aza indirmek için acil alımdan bahsediyorum. Koreliler bu konuda çok hızlılar. Destroyer olduğu geçen seneden haberleri çıkmıştı. Muhrip deniyordu. Şuanda ne deniyor bilmiyorum.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #938 : 01 Mayıs 2018, 20:12:25 »
Parasını verip hepsini aynı anda başlatacak gücün varsa burda da hızlı çıkar ama ben snein gemi çözümlemene katılmıyorum. Hava kuvvetlerin güçsüz oldugu zaman gemileride koruyamazsın ki. Sonucta tf-x garanti değil şuan.
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2018, 20:13:35 Gönderen: Yabgu »

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #939 : 01 Mayıs 2018, 20:21:52 »
Parasını verip hepsini aynı anda başlatacak gücün varsa burda da hızlı çıkar ama ben snein gemi çözümlemene katılmıyorum. Hava kuvvetlerin güçsüz oldugu zaman gemileride koruyamazsın ki. Sonucta tf-x garanti değil şuan.
Hocam, burada olmaz daha geminin tasarımı bile adam akıllı belli değil. Ne zaman yapımına başlanacak belli değil. Yapımına başlansa bile önce 1 gemi üretilecek sonra diğer firmalara verilecek vs. Baya zaman alacak. Ama Kore örneği o değil illa TF-2000 olması gerekmiyor. Farklı olabilir burada mesele hava savunma gemisi olması. Farklı gemilerde olur. Ben baştan  bunlara değinmedim kusura bakma. Mesela ihale açılır nasıl hava savunma sistemlerinde yapıldı o şekilde. Bütün ülkeler katılır ve en en hızlı üretim , teknoloji transferi,  ortak üretim ve 2 tanesini Türkiyede üretilmesini kabul eden firmaya verilir. Eline sıcak para verdik mi 3, 4 yıla gemiler hazır.

Gemiler kendilerini korur. Üzerlerinde ciddi oranda silah var. Hem zaten hava kuvvetlerimiz güçsüzde değil. F-35 uçakları tabikide hava kuvvetlerine ciddi güç katacak. Ama rafale,EF  öyle olmayacak.  F-16 uçarlarımızın bize verdiklerinden fazlasını verebilirler mı ?
« Son Düzenleme: 01 Mayıs 2018, 20:28:22 Gönderen: Mermi »