Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1007909 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #870 : 18 Nisan 2018, 01:31:05 »

Malezya fuarından. Gözünü seveyim 5. Nesil uçak böylemi olur. Yav kimlerin eline veriyorlar şu işi. Kfx'in maketine bakın ne demek istediğimi anlarsınız. Onlar 4.5 nesil tasarlamayı kafaya koydular. Bizimki hal amca gibi saçma sapan bir dizayna sahip. İnşallah nihai versiyon bu olmaz. YF22 - F22 arasındaki fark gibi uçak yav .
Dostum yanlış anlama sadece bilgilenmek amaçlı soruyorum 5. nesil savaş uçağı nasıl oluyorki buna olmamış demişsin ? şekil ve özlelik olarak F-22ye benziyorsa daha ne istiyorsun ki :)))
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #871 : 18 Nisan 2018, 01:33:20 »

Malezya fuarından. Gözünü seveyim 5. Nesil uçak böylemi olur. Yav kimlerin eline veriyorlar şu işi. Kfx'in maketine bakın ne demek istediğimi anlarsınız. Onlar 4.5 nesil tasarlamayı kafaya koydular. Bizimki hal amca gibi saçma sapan bir dizayna sahip. İnşallah nihai versiyon bu olmaz. YF22 - F22 arasındaki fark gibi uçak yav .
Dostum yanlış anlama sadece bilgilenmek amaçlı soruyorum 5. nesil savaş uçağı nasıl oluyorki buna olmamış demişsin ? şekil ve özlelik olarak F-22ye benziyorsa daha ne istiyorsun ki :)))

Sorun o zaten hocam. Orta gövde F22 ile benzer. O tamam. Ama kanatlar ve Nozül çıkışı felaket. Hele dikey stabilizörleri kim tasarlamışsa körmüş heralde.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #872 : 18 Nisan 2018, 02:15:32 »
bilmediğim kelimeler kullanıyorsun bişey diyemiycem :)) o kadar yabancıyım bu mevzuya , şahsen ben maket olsa bile Atatürk'ün imzasının unutulmamış olmasına sevindim.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #873 : 18 Nisan 2018, 03:46:30 »
Çok komiksin kusura bakma Blackhawk. Millet yapamazsınız edemezsiniz diyor abartmayın diyor sen uçağı beğenmiyorsun. Almanya Fransa Amarika İsrail filan çatlıyor için için ne yapmaya çalışıyo bu Türkler diye sen uçağı beğenmiyon.

Şöyle bir şeyler mi istiyorsun Amarikan filimlerindekiler gibi

« Son Düzenleme: 18 Nisan 2018, 03:49:02 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #874 : 18 Nisan 2018, 04:37:09 »
Çok komiksin kusura bakma Blackhawk. Millet yapamazsınız edemezsiniz diyor abartmayın diyor sen uçağı beğenmiyorsun. Almanya Fransa Amarika İsrail filan çatlıyor için için ne yapmaya çalışıyo bu Türkler diye sen uçağı beğenmiyon.

Şöyle bir şeyler mi istiyorsun Amarikan filimlerindekiler gibi

Hayır serkan bey. İstediğim şey şöyle tam 5.nesil, F22 kadar can yakıcı güzelliğe sahip bir savaş jeti.

O resimdeki uçaklar 6. Nesil konseptleri.

Şunu istemek kötü mü?

5. Nesil için şuan tek akıllı savaş jeti F22. Örnek almalıyız ondan.

J15-J20-SU57-F35 5.Nesil'in isterlerini tam karşılıyamıyor.

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #875 : 18 Nisan 2018, 09:50:13 »
Yapıcı eleştirilere her zaman ihtiyaç var. Arkadaş demekki bir eksik görmüş ve uyarıyor. Keşke bu işe kafa yoran daha fazla insanımız olsa da oluşan uçağı gerçekten verimli şekilde kullanılabilecek bir

yapıya bürünse.  Bizim gibi uçaklar konusunda çok bilgisi olmayan insanlar ise 4. nesil olsun f-16 olsun amma bizim üretimimiz olsun ve üretimde sınır olmasın. Üzerindeki havadan havaya füze ler

gelişmiş olsun savunmada işe yarasın gerisi bize yeter modundayım.

Yalınz şunu not edeyim. Herhalde bu proje hava kuvvetleri ile beraber hareket ediyordur vede hava kuvvetlerinin gerek strateji gerekse bakım yer ekiplerinin bilgi vede deneyimleri doğrultusunda

yönlendiriliyordur. Maket sadece fiziksel hedefi göstermek amacı ile yapılmış olabilir. Tam hatları test aşamasında ortaya çıkabilir. Sonuç da basit bir proje değil  çok basit hataları yapacaklarının

düşünmüyorum.

Çevrimdışı Destroyed

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #876 : 18 Nisan 2018, 11:23:18 »
Uçağın tasarımı daha çok değişir. Hürjet bile kılıktan kılığa büründü, bürünüyor... Ben herşeye tamamım şu kanatların küçüklüğü hariç :) O da değişir diye umut ediyorum.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #877 : 18 Nisan 2018, 11:39:36 »
Uçağın tasarımı daha çok değişir. Hürjet bile kılıktan kılığa büründü, bürünüyor... Ben herşeye tamamım şu kanatların küçüklüğü hariç :) O da değişir diye umut ediyorum.

Katılıyorum. Uçak F-22'nin F-5 kanatlı hali gibi görünüyor. Daha fazla kaldırma gücü ve daha fazla irtifa için daha geniş kanat lazım.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #878 : 18 Nisan 2018, 12:05:04 »

Katılıyorum. Uçak F-22'nin F-5 kanatlı hali gibi görünüyor. Daha fazla kaldırma gücü ve daha fazla irtifa için daha geniş kanat lazım.

Ek olarak daha fazla yakıt için, daha büyük g kuvveti yüzey dayanımı için, daha yüksek menzil için, pusul ize katkı için tam olarak F22 kanadına benzemeli. 13 yıllık örnek. İşe de yarıyor.

Şuan ki tasarımın verimli olmayacağını düşünüyorum en başından beri.

Güney Kore'nin KF-X'i. Bakın bu adamlar 4.5+ Nesil yapıyorlar ve tasarımları bu.

Bizimkinde kokpit camının boyundan küçük kanat var.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2018, 12:12:08 Gönderen: BlackHawk89 »

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #879 : 18 Nisan 2018, 12:10:03 »
Yanlız kimse F22 tarzı bir uçak beklemesin. Eğer olurda proje hayata geçirilebilirse mütevazi bir uçak çıkar ortaya.

Hayaller: F22 ayarında görünmezliği olsun, süper Cruise yeteneği olsun. Network olarak bütün platformlara bağlanabilip veri alışverişi olsun. Aesa radarı olsun. hava hava olarak dahili pilonlarında 8 füze taşıyabilsin.
Hava yer olarak 2 tane somj yada 4 tane jdam. Taşıyabilsin.

Böyle bir uçakla bölgede ancak üstün bir konuma gelebiliriz.

Zaten uçak fiyatları inanılmaz yükseldi. Eğer proje başındakiler böyle bir uçak yapabileceğimize inanırlarsa büyük ihtimal f35 siparişlerimizi tırpanlarız.