Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1008221 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #830 : 28 Mart 2018, 13:10:37 »
Devletler aşkı yokki...İngiltere bizim yanmızda gibi gözüküyor, çünkü bu bölgede güç dengeleri değişiyor.. ABD'nin alanda boşluk bırakması İngiltere'nin sahaya ineceğinin göstergesi..Unutmamak lazımki yükselen güç Asya ( Çin + Rusya vb.) ve yeni ipek yolunun son durağı İngiletere..Bu yolun stratejik konumunda da biz varız...Sanırım İngiletere bugüne göre değil gelecekte birşeyler görmüş ki yanımızdalar...

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #831 : 28 Mart 2018, 13:27:24 »
Devletler aşkı yokki...İngiltere bizim yanmızda gibi gözüküyor, çünkü bu bölgede güç dengeleri değişiyor.. ABD'nin alanda boşluk bırakması İngiltere'nin sahaya ineceğinin göstergesi..Unutmamak lazımki yükselen güç Asya ( Çin + Rusya vb.) ve yeni ipek yolunun son durağı İngiletere..Bu yolun stratejik konumunda da biz varız...Sanırım İngiletere bugüne göre değil gelecekte birşeyler görmüş ki yanımızdalar...
Hocam, bi konuda itirazım olacak. Sürekli yükselen Asyadan bahsediliyor. Evet Asya yükselen güç lakin bütün Asya ülkeleri Rusya ve Çin yanlışıymış gibi gösteriliyor. Bir kere bu Asyanın içinde Japonya, Güney Kore, Avustralya, Tayvan, Singapur, Hindistan vs var hepsi Çin'e karşı ülkeler. Bunları ayrı potaya almak lazım. Rusya ekonomik anlamda büyümüyor 4 yıldır küçülüyor. Ekonomisi tamamen petrole ve doğalgaza bağlı. Askeri sanayisi hariç ortalıkta yoklar. Hoş Füze teknolojisi hariç diğer alanlarda da Nato ile mukayese edilmezler bile. Iran zaten 20 yıldır yerinde sayıyor. 1 gram büyüme yok adamlarda hâlâ F-5 yapma peşindeler. Birtek Çin var oda Pasifikten 2 adım atamıyor burnunun dibinde 50 bin Abd askeri var. Zaten ipek yolunu canlandırma isteğinde denizlerde var olamamalarından sebeb. Kara yolundan pazara ulaşmaya çalışıyorlar. Iranda karışırsa ipek yolu hayallerde suya düşer. ilerdede karışacak zaten. Boşuna Abd körfezi bu kadar silahlandırmıyor.

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #832 : 28 Mart 2018, 13:42:35 »
Dünyanın süpergücü Almanya olsaydı yükselen Çin derdik haritaya bakınca bile anlaşılırdı bu dünyada Almanya nın Çin ile rekabet edmeyeceği ileride. Ama Amerika için bunu demek anlamsız. ABD yüzölçümü mesela Çin kadar. Çin büyük ülke ama ABD de kıta kadar büyük ülke. Hatta ABD + Kanada dedimmi Rusya dan bile coğrafi olarak dahi daha büyük bir anglosakson ülke var karşımızda. Nüfus desek Avusturalya için bu olur ama ABD tama mbir Çin değil ama dünyanın 3. büyük nüfüsu 350 milyon nüfusları var. Bu tabloda gelecekte Çin olacak ABD ölecek demek için bir sebep yok. ABD şahane iklimde verimlilikte devasa toprakları olan devasa nüfusu olan bir ülke. Japonya Almanya İngiltere gibi bir şeylere sıkışmışlık hali potansiyelinin üstünde zorlama bir başarısı olan limitlerine gelmiş bir ülke değil hiç bir zamanda olmaz. Bu yüzden ABD den umudu kesmeyin çokta hayal kurmayın. Bu dünyayı yarın sadece ABD topraklarındna ibaret yapın üzerindeki herşeyle kalanı sulara batırın ABD yine tek başına gayet mutlu mesut o karada yaşar gider o kadar imkanları var. Kendinizi bir düşünün gelecekte çin müziği dinlermisiniz kulaklık ile mesela. Yada sürekli o çekik gözlü adamların filimlerini dizilerini izlermisiniz. Kimse izlemez ayda bir tane bile bayar adamı şimdi olduğu gibi.
« Son Düzenleme: 28 Mart 2018, 13:46:28 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı yahyaay

• DefenceTurk
  • *
  • 8
« Yanıtla #833 : 28 Mart 2018, 14:06:09 »
Ben tahminimi belirttim sadece..Bazı stratejistler bu konuda görüş birliğine varıyorlar.. Zaten Çin'in dolar borsasını kurmasını, ABD'ninde buna karşılık doğalgaz borsası kurmak istemesi bu rekabetin varlığını gösteriyor. ABD o kadar büyük olmasına rağmen enerji kaynaklarında veya boru hatlarının güzergahlarında söz sahibi olmak istemesi bence gelecekte bu konuda sıkıntı olduğunu gördüğünü için şimdiden işi sıkı tutuyor. Zaten bende bugüne göre değil geleceğe göre konuşmuştum.. Şuanda evet dediğiniz gibi ama ya gelecekte...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #834 : 28 Mart 2018, 15:18:39 »
Hocam, bi konuda itirazım olacak. Sürekli yükselen Asyadan bahsediliyor. Evet Asya yükselen güç lakin bütün Asya ülkeleri Rusya ve Çin yanlışıymış gibi gösteriliyor. Bir kere bu Asyanın içinde Japonya, Güney Kore, Avustralya, Tayvan, Singapur, Hindistan vs var hepsi Çin'e karşı ülkeler. Bunları ayrı potaya almak lazım. Rusya ekonomik anlamda büyümüyor 4 yıldır küçülüyor. Ekonomisi tamamen petrole ve doğalgaza bağlı. Askeri sanayisi hariç ortalıkta yoklar. Hoş Füze teknolojisi hariç diğer alanlarda da Nato ile mukayese edilmezler bile. Iran zaten 20 yıldır yerinde sayıyor. 1 gram büyüme yok adamlarda hâlâ F-5 yapma peşindeler. Birtek Çin var oda Pasifikten 2 adım atamıyor burnunun dibinde 50 bin Abd askeri var. Zaten ipek yolunu canlandırma isteğinde denizlerde var olamamalarından sebeb. Kara yolundan pazara ulaşmaya çalışıyorlar. Iranda karışırsa ipek yolu hayallerde suya düşer. ilerdede karışacak zaten. Boşuna Abd körfezi bu kadar silahlandırmıyor.

Denizlerde yok mu Çinliler? Son 10 yılda kaç savaş gemisi ürettiler? Karada süs olarak mı duruyor o gemiler?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Admiraldus

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #835 : 28 Mart 2018, 15:49:50 »
 ABD küçümsenecek bir ülke değil. Ama gözünüzde büyüttüğünüz kadar sağlam temellere oturan bir ülke de değil. Teknolojik ve askeri üstünlüğü bir yana ekonomik olarak şu an ki çiftlik banka benziyor. Çin'le kıyaslayacak olursak Çin tamamen üretime dayalı bir ekonomiyken ABD karşılıksız para basarak ve bunu diğer ülkelere ihraç ederek ekonomisini çeviriyor. Yani varlığını devam ettirebilmesi için doların rezerv para olarak kalması lazım.

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #836 : 28 Mart 2018, 15:54:47 »

Denizlerde yok mu Çinliler? Son 10 yılda kaç savaş gemisi ürettiler? Karada süs olarak mı duruyor o gemiler?
Elbette var. Ama dünya denizlerini Nato ve Abd kontrol ediyor. Heryerde filoları var. Çin hadi Akdenize girsin bakalım veya Amerikaya yaklaşşın bakalım ne oluyor. Kafasını kırarlar. Amerikaysa burnunun dibinde. Sadece Güney Korede 25 bin askeri var. Üsleri var. Herşeyi var. Donanmanın %60'ı pasifikte. Yani Çinin dibinde. Çin halen daha Rus motorlarıyla uçak uçuruyor. S400 alma peşinde. S400 Thaad muadili bile değil. Çinden tek çekinceleri nükleer güç olması. Kafası atar sallar heryere içinden birtanesi bile düşse felaketleri olur. Kuzey Kore bile nükleer sayesinde ayakta duruyor. Yoksa 1 dkk yaşatmazlar.

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #837 : 28 Mart 2018, 16:01:41 »
Çin hadi Akdenize girsin bakalım veya Amerikaya yaklaşşın bakalım ne oluyor.

Ne oluyor? Merak ettim de...
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #838 : 28 Mart 2018, 16:11:59 »
Çin hadi Akdenize girsin bakalım veya Amerikaya yaklaşşın bakalım ne oluyor.

Ne oluyor? Merak ettim de...
Hocam, girdiğinde tabi bişey olmaz. En ufak kıvılcımda denizin dibini boylarlar onu kasteddim. Çin akdenizdeki gemisini savunamaz. Eli oralara uzanmıyor. Onu söylemeye çalıştım.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #839 : 28 Mart 2018, 16:14:06 »
Ama Çin'in askeri olarak büyüme hızına bakarsak kısa sürede çoğu yerde kontrolü ele geçirmesi kaçınılmaz!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com