Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1008124 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #770 : 26 Mart 2018, 01:23:31 »
Bizim hava kuvvetlerimiz hali beter düşüncen çok yanlış. Aksine THK leri dünyanın en güçlü hava kuvvetlerinden birisi. Beğenmediğin F16 lar CCIP modernizasyonu ile mükemmel seviyeye geldiler. F16 larımızın tamamı mükemmel seviyede. Bunlara birde milli modern mühimmatları da eklemek gerek. HEIK ler yakıt ikmal uçakları Nakliye filosu iha lar hedefleme pod ları filan..
Neye göre ? kime göre iyi serkan ? F-16lara ne kadar modernizasyon yaparsan yap ne kadar mükemmel hale getirebilirsinki ? Teknoloji hergün gelişiyor ve bize rakip olacak ülkeler yeni yeni uçaklar sürüyolar ortaya , modernizasyon yapılmış uçakla nasıl çıkacaksın karşısına...uçağın tasarım dizaynı bilmem kaç yıllık.. yavaş yavaş miadı dolmaya başlayan uçak için modernizasyon yaptık süper oldu diyorsun. Elimizdeki F-16 gerçek bir savaşta düşman uçaklarıyla kapışmadıki neye göre karar veriyorsun iyi olduklarına. Ben pilotlarımı veya THKyı kötülemiyorum. Sığırın teki gelip eksi basmasın 100e dayandı zaten. Ben güçlü dememiz için tasarım ve kabiliyet olarak yeni olması gerektiğini düşünüyorum. 100 tane F-35i koyarsın filoya derimki harika bir filomuz oldu. Ama bilmem kaç yıllık F-16 bana hiiiç güven vermiyor. F-4 de yaşadıgımız kaza kırımları F-16larda yaşamayız umarım. Birşeyin ömrü dolduysa kullanmayı bırakacaksın.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2018, 01:25:47 Gönderen: Yabgu »
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #771 : 26 Mart 2018, 02:04:04 »
Sen bişey bilmiyosun
beğen

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #772 : 26 Mart 2018, 02:22:54 »
Sen bişey bilmiyosun
hacı baba pkkya karşı yani terör örgütüne karşı kullandın uçakları büyük bir savaşta henüz bu yaştaki bir F-16 neler yapacagını bilmiyoruz. Bunun bilip bilmemekle ne alakası var. Dizayn olarak günümüz koşullarına günümüz rakip uçaklarına göre artıları eksileri nedir bilmiyoruz. En basit örnek F-35i göremeden vurulma ihtimali var. Sen kalkmış süper diyorsun bende adamlarda süper uçaklar yapıyor neye göre süper diyorsun diyorum. 10 yıllık ömrü kalmış yahu uçağın anlatmak istediğim bu.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #773 : 26 Mart 2018, 02:35:43 »
Bizim hava kuvvetlerimiz hali beter düşüncen çok yanlış. Aksine THK leri dünyanın en güçlü hava kuvvetlerinden birisi. Beğenmediğin F16 lar CCIP modernizasyonu ile mükemmel seviyeye geldiler. F16 larımızın tamamı mükemmel seviyede. Bunlara birde milli modern mühimmatları da eklemek gerek. HEIK ler yakıt ikmal uçakları Nakliye filosu iha lar hedefleme pod ları filan..
Neye göre ? kime göre iyi serkan ?
Diğer f16 lara göre olabilir mi?

Çevrimdışı Canik

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #774 : 26 Mart 2018, 02:40:05 »
Bundan 20 yıl öncesine göre savaş uçağı yapmak daha kolaydır çünkü önceden en iyi motoru en iyi tasarımı yapmak zorundayken şimdiyse sadece uzun menzilli bir radar ve uzun menzilli bir uçak mühimmatı kullanmak yeterli uçağın bilmem ne hareketi yapıp bilmem ne basıncına kuvvetine dayanmasına gerek yok 100 kmden zaten işini görecek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #775 : 26 Mart 2018, 08:26:17 »
F-16'larımız iyi durumda. Büyük bir savaşta kullanmadık demek haksızlık olur. Son operasyonda çok iş yaptılar. Ege'de Yunan uçaklarını sürekli pataklıyorlar! Rus uçağını bile düşürdük. Katıldıkları tatbikatlarda her zaman başarılı oldular. Her biri modernize edildi. vs vs. Kısacası bu yaştaki bir F-16'nın neler yapabileceğini en iyi bilenler arasındayız!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #776 : 26 Mart 2018, 08:55:46 »
Ama bir de metal yorgunluğu, uçuş saati gibi hususlar var sonuçta ...Sıfır da değiller... Malzeme ömrüde önemli ama değilmi? Yaşlı araba gibi olmayacak zamanda su kaynata bilirler...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 262
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #777 : 26 Mart 2018, 10:35:22 »
İşlerinin bir kısmı Hürkuş-C, (S)İHA, güdümlü topçu, ve uzun menzilli hava savunma sistemlerine aktarıldı ve aktarılıyor. Eskisi kadar sık uçmayacaklar, özellikle Hürkuş-C envantere girince.

Güdümlü milli mühimmatlar hazır olduğu için Hürkuş-C yer taarruzu işlerinde F-16'yı aratmaz hatta daha maliyet etkin bir çözüm olur. Zamanın Hava Kuvvetleri yönetimi Hürkuş-C'ye neden burun kıvırmış anlaşılır şey değil. Bazıları FETÖ yüzünden diyorlar...

TFX gelene kadar yeterli sayıda ve işler durumda F-16 envanterde kalacaktır. Zamanla (zamanda değil bu arada) su kaynatacaklar mı, evet kaynatacaklar. TFX bu nedenle mutlaka başarılması gereken bir proje.
« Son Düzenleme: 26 Mart 2018, 10:45:33 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #778 : 26 Mart 2018, 10:36:48 »
Ama bir de metal yorgunluğu, uçuş saati gibi hususlar var sonuçta ...Sıfır da değiller... Malzeme ömrüde önemli ama değilmi? Yaşlı araba gibi olmayacak zamanda su kaynata bilirler...

Olsun metal yorgunluğu. Metal yorgunluğu insanın yorulması gibi bir şey değil! Malzemenin zaman içerisinde hasara uğrama olasılığıyla alakalı bir şey. Malzemenin ne zaman hasara uğrayacağı da belli! O süre gelmeden gerekli parçalar değiştiriliyor zaten. Bu uçakların zaten kullanım ömürleri belli! O ömrün dolmasına daha çok var.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #779 : 26 Mart 2018, 10:42:53 »
Bizim radar ve güdüm teknolojisini tam manasında çözdüğümüz zaman diğerleri sorunlar bizim için sorun olmaktan çıkar .