Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997165 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #740 : 24 Mart 2018, 22:28:27 »
Buyuk ihtimalle 2023 te en fazla hurjet in uctugunu grubuz.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #741 : 24 Mart 2018, 22:30:44 »
Hakan Kılıç TF-X'i anlatmış. Bilgilendirici bir video.

https://www.youtube.com/watch?v=LWKa94jxjvE

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #742 : 24 Mart 2018, 22:38:38 »
TFX hayal diyorum o zaman ben. Ülkede hergün ekonomi kötüye gidiyor. O yıllara kadar yoksullardan büyük bir ayaklanma gelir. Herşey sekteye uğrar.
2023 diye umutlandırmayacaktılar baştan. Ben böyle saçma iş görmedim. Tam 7 yıl ya tam 7 yıl geçmiş bu projeyi yapalım dedikten itibaren. Adamlar bırakın prototip yapmayı, bırakın detaylı tasarımı, bırakın doğru düzgün kavramsal tasarımı daha motor seçimine yeni karar verdiler.
Devlette en büyük hata. Para bol ken verecektin bir 5-10 milyar Dolar, bak şuan elinde prototipler vardı. Motor şuan yerli olmasın kardeşim sıkıntı bu mu?
KFX çok daha inandırıcı bir proje kusura bakmayın.
Adamlar en başından 4.5 nesil olsun, 2026 da uçururuz demişler.
Bana öyle geliyor ki bizimkiler her zaman olduğu gibi yine kfxi lisans altı, yerli sistemler eklenerek, ingiliz motorlu olarak üretecek. Tarihler aynıya geldi çünkü.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #743 : 25 Mart 2018, 00:10:39 »
Bu arada TF-X kaç adet üretilecek yada THK kaç uçak alımı yapacak bu belli mi yahu. Açıkcası hep THK filosunun 400+ olması gerektiğini savunan biri olarak 50-100 tane değildir heralde.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #744 : 25 Mart 2018, 01:18:51 »
F-16'ların yerini alacağına göre, mevcut F-16 sayısı civarında olacaktır.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #745 : 25 Mart 2018, 09:30:39 »
Mevcut F4 lerde belki eklenir.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #746 : 25 Mart 2018, 11:23:14 »
Bu arada TF-X kaç adet üretilecek yada THK kaç uçak alımı yapacak bu belli mi yahu. Açıkcası hep THK filosunun 400+ olması gerektiğini savunan biri olarak 50-100 tane değildir heralde.

112 adetlik alim F-35 ile yapilacak.

A-10 , F16/18 ve Harrier´lerin yerini alacak. Yani bir ucak eski ucaklara nazaran ne kadar effektif orasi hala muamma.

TFX´in alimin adet hakkinda hic dogru dürüst bir bilgiye ulasamadim.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2018, 11:29:09 Gönderen: Tigerfish »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #747 : 25 Mart 2018, 11:57:31 »
Ne kadar tf-x alacağımızı bulmak için bence biraz eskiye dönmemiz lazım . Bundan bir 15-20 sene önce yani envanterimizde 100+ F-4 240 civarı f-16 ve 50 civarı hava önleme amaçlı  F-5'e sahiptik.

Hatta f-5'lerin yerine hava önleme uçağı alınması konuşulduğunda ihtiyacın 80 adet olduğu belirtildi ve bu değerde ef-2000 almak istedik. Olmadı.  Yerlerini F-16 lar aldı. daha sonra alınan +30
f-16 block 50+ kaza kırımların yerine oldu.

Yani F-4 lerin yerine 112 f-35 aldığımıza görede mantıken f-16 sayısı 240+80 olması lazım .

Geçen zamanda bizim ülke olarak hedeflerimiz ve değien tehdit algısına göre ne olur tabi bu sayı değişir.

Mesela ucavların hava görevlerine katkısı bu sayıyı düşürür.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #748 : 25 Mart 2018, 12:11:35 »
Ne kadar tf-x alacağımızı bulmak için bence biraz eskiye dönmemiz lazım . Bundan bir 15-20 sene önce yani envanterimizde 100+ F-4 240 civarı f-16 ve 50 civarı hava önleme amaçlı  F-5'e sahiptik.

Hatta f-5'lerin yerine hava önleme uçağı alınması konuşulduğunda ihtiyacın 80 adet olduğu belirtildi ve bu değerde ef-2000 almak istedik. Olmadı.  Yerlerini F-16 lar aldı. daha sonra alınan +30
f-16 block 50+ kaza kırımların yerine oldu.

Yani F-4 lerin yerine 112 f-35 aldığımıza görede mantıken f-16 sayısı 240+80 olması lazım .

Geçen zamanda bizim ülke olarak hedeflerimiz ve değien tehdit algısına göre ne olur tabi bu sayı değişir.

Mesela ucavların hava görevlerine katkısı bu sayıyı düşürür.
Birçok gelişmiş ülke orduları yogunluğu karadan ziyade donanma ve havaya veriyor. Bir nevi savaş konseptleri değişti. Cografyamız yüzünden bizim karadan taviz verme gibi bir toleransımız olamaz ama hava ve donanmaya daha fazla önem verilmesi lazım diye düşünüyorum. Ordu yapımıza göre savaş uçağı sayımız çok az bi miktarda kalıyor. Caydırıcılıgı yok.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #749 : 25 Mart 2018, 12:23:16 »
Bir ülkenin gücü en fazla hava kuvvetinin gücü kadardır uçağın az ise gerisi isterse süper güç rakamlarında olsun işe yaramaz. Ancak bizimde hava gücümüz oldukça etkileyicidir aslında biz savunmamızı değil ama cayrıdıcılığımızı güçlü hava kuvveti üzerine kurgulamış bir ülkeyiz. Uçak sayımız bence de az ama mukayeseli olarak karşılaştırır ise öbür ülkeler ile yinede şahane görünüyor. Yinede mukayese yapmamak gerek çünkü bu mukayese yaptığımız ülkeler mesela İtalya Almanya gibi ülkeler kendilerini artık güvende hisseden ülkeler. Bizim muharip uçak sayımızın 500 modern avcı uçağı rakamlarından başlaması gerek. Bu gerçekten devasa bir rakam Rusya gibi ülke olmak demek ama zaten düşmanlardan birisi Rusya öbürü İsrail bunlarla denge bu rakamı gerektirir. Büyük listeye bakınca Türk hava kuvvetleri şahane sıralamada ama yetmez bu bize en az iki katı olmalı. Benim rakamım F16 F35 TFX her ne var ise toplamı 500 olmalı. Bugünün dünyasında absürt bir rakam ama bizim yemeden içmeden bu rakamı sağlayıp güvenliğimizi bu gücün altında kurmalıyız.
beğen