Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1010771 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #730 : 23 Mart 2018, 19:53:06 »
Video da F22 ye oldukça benziyor. Ayrıca gelişmiş aviyonik sistemleri F35 ile yarısır duzeyde anlasılan. Hayırlısıyla muhendislerimiz F35 ten ustun bir ucak cıkaracak.

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #731 : 23 Mart 2018, 19:59:42 »
Tai ye kutay adlı 10000 çekirdekli süper bilgisayar kurulumu başlamış twitterdan ibrahim sünnetçinin haberine göre,Dedigine göre bae nin desteginde gerceklestirilme ihtimali bi hayli yüksekmiş..

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #732 : 23 Mart 2018, 20:19:49 »
https://m.facebook.com/story.php?story_fbid=2058606961021419&id=1564382263777227&_rdr
Arkadaşlar milli muharip ucagımızın yeni tanıtım filmi Facebook da bir sitede gordum

Uçakların üzerinde rokaf arması var. Video kf-x tanıtım videosunun editlenmiş versiyonu uçakta tf-x değil zaten.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #733 : 23 Mart 2018, 20:22:07 »
Desenize bizim video güme gitti. Kusura bakmayın arkadaşlar yanlış olmuş

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #734 : 23 Mart 2018, 21:23:55 »
Ben bu KF-X'in tasarımını beğeniyorum. Oturaklı ve göze hoş geliyor. Maketini'de internette gördüm. Koreliler bu işi yapacak gibiler. Bizim ise ingilizlerle ortaklığımız beni umutlandırıyor.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #735 : 23 Mart 2018, 22:50:37 »
Senede 1 tane ilustırasyon yayınlıyarak bu iş gitmez ama , ilustırasyondan başka nesnel nasıl bir gelişme var? Sadece laf var gibime geliyor ama...umudumu yitirmeyeyim:)

Çevrimdışı Afşar1

• DefenceTurk
  • *
  • 30
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #736 : 23 Mart 2018, 23:03:00 »
Çok güzel eleştiriler yazıyoruz.
Peki sizce sıfırdan bir uçak tasarımı için kaç kişi kaç parça çizimi, kaç ekip ve kaç saat mesai gerekli sizce ?
Aşağıdaki ilanı görmeyeniniz yoktur.

Türkiye’nin geliştirdiği Milli Muharip Uçağı TFX/MMU projesi için Türkiye Havacılık ve Savunma Sanayi TAI-TUSAŞ 3 bin mühendis alacak.

Özgün savaş uçağı, helikopterleri, elektronik harp sistemleri ve yazılımları yapmak için 600 civarında proje yürüttüklerini söyleyen Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, savunma sanayinde silahları, uçakları, helikopterleri yapan şirketlerin toplam çalışan sayısının 35 bin civarında olduğunu kaydetti.

Sadece TAI, milli muharip uçak projesi kapsamında ilk etapta bin, 3 yıl içinde de 3 bin mühendis alacak.

İYİ DERECEDE İNGİLİZCE BİLME ŞARTI

Mili muharip uçağı için aranan mühendis kriterlerinde iyi derecede İngilizce (Son iki yıl içerisinde girilmiş olan TOEFL 84+,IELTS 6,5+, TBA 5+ sınavları kabul ediliyor) bilme şartı aranıyor. Aşağıdaki pozisyonlar için başvuru yapmak isteyenlerin, TAİ'nin resmi internet sitesinde yer alan Aday Takip Sistemi'ne kayıt olmaları gerekiyor.

Sistem Mühendisi

Uçuş Kontrol Sistem Mühendisi

Yapısal Tasarım/Analiz Mühendisi

Uçak Sistemleri Mühendisi

İtki Sistem Mühendisi

Görev Sistemleri Mühendisi

Yer ve Destek Sistemleri Mühendisi

Beka Mühendisi

Uçuş Bilimleri Mühendisi

Elektromanyetik Tasarım Mühendisi

Silah Entegrasyonu Tasarım Mühendisi

Modelleme ve Simülasyon Mühendisi

Proje Mühendisi

TAI ilanına başvurmak için lütfen tıklayınız;

Kaynak: Memurlar.net

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #737 : 24 Mart 2018, 00:45:22 »
Çok güzel eleştiriler yazıyoruz.
Peki sizce sıfırdan bir uçak tasarımı için kaç kişi kaç parça çizimi, kaç ekip ve kaç saat mesai gerekli sizce ?
Aşağıdaki ilanı görmeyeniniz yoktur.

Türkiye’nin geliştirdiği Milli Muharip Uçağı TFX/MMU projesi için Türkiye Havacılık ve Savunma Sanayi TAI-TUSAŞ 3 bin mühendis alacak.

Özgün savaş uçağı, helikopterleri, elektronik harp sistemleri ve yazılımları yapmak için 600 civarında proje yürüttüklerini söyleyen Savunma Sanayi Müsteşar Yardımcısı Celal Sami Tüfekçi, savunma sanayinde silahları, uçakları, helikopterleri yapan şirketlerin toplam çalışan sayısının 35 bin civarında olduğunu kaydetti.

Sadece TAI, milli muharip uçak projesi kapsamında ilk etapta bin, 3 yıl içinde de 3 bin mühendis alacak.

İYİ DERECEDE İNGİLİZCE BİLME ŞARTI

Mili muharip uçağı için aranan mühendis kriterlerinde iyi derecede İngilizce (Son iki yıl içerisinde girilmiş olan TOEFL 84+,IELTS 6,5+, TBA 5+ sınavları kabul ediliyor) bilme şartı aranıyor. Aşağıdaki pozisyonlar için başvuru yapmak isteyenlerin, TAİ'nin resmi internet sitesinde yer alan Aday Takip Sistemi'ne kayıt olmaları gerekiyor.

Sistem Mühendisi

Uçuş Kontrol Sistem Mühendisi

Yapısal Tasarım/Analiz Mühendisi

Uçak Sistemleri Mühendisi

İtki Sistem Mühendisi

Görev Sistemleri Mühendisi

Yer ve Destek Sistemleri Mühendisi

Beka Mühendisi

Uçuş Bilimleri Mühendisi

Elektromanyetik Tasarım Mühendisi

Silah Entegrasyonu Tasarım Mühendisi

Modelleme ve Simülasyon Mühendisi

Proje Mühendisi

TAI ilanına başvurmak için lütfen tıklayınız;

Kaynak: Memurlar.net
Demekki uçak projelerinin bu kadar yüksek maliyetli olmalarının birinci sebebi mühendis maaşları. 10000 mühendis Aylık 10.000 liradan 15 yıl milyarlarca dolar eder.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #738 : 24 Mart 2018, 01:18:28 »
Hedeflenen teknolojik isterlere bakıyorum, geliştirilen motorun hedeflenen gücüne bakıyorum, yerli muhimmat ailemizin geleceğini düşünüyorum. Gerçekten çok büyük bir güç çarpanı ortaya çıkıyor. Görev yapacağı zamanda dahil.

Şimdi şurada bir problem var. Bizim her şeyi satmamıza hemen maydanoz olan bu dış mihraklar kendi çıkarları olduğu ülkelere bu uçağı satmamıza ne diyecekler acaba.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #739 : 24 Mart 2018, 22:25:37 »
Milli muharip ucak 2023 te biraz zor ucar diyen arkadaşlar dogru tahminde bulunmuş. Sn. Temel KOTİL Uludağ Ekonomik Forumunda yaptığı açıklamada TFX in 2026 da ilk ucusunu yapacağını fakat envantere giriş tarihinin yine 2029 da olacağını söyledi. Anlasılan ucacak olan ilk prototip yerli motor ile ucacak ilk prototipte buyuk bir ihtimalle EJ200 motoru kullanılmaz