Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997435 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #700 : 06 Mart 2018, 10:29:46 »
Maalesef onceki sayfalarda sorduğum soruyu tekrar soracağım  ocak ayında yapılması planlanan motor ihalesi hakkında bilgisi olan var mı acaba? Malumunuz marta girdik de
Çoğu soru cevapsız kaldı.
Bende merak ediyorum. Ne oldu acaba?

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #701 : 06 Mart 2018, 12:41:38 »
Tainin elindeki iş yükü fazla oldu sanki. 3-4 çeşit heli var , ihalar var.hurjet ve hurkus var , uydu çalışmaları var. Airbus ve boinge yapılan parça tedariği var. Degisik yabanci helikopter firmalarına üretim  var. F-35 govde var.daha nicesi... Bunlardan her biri bizim gibi ülkeler için başlı başına büyük projelerken birde tfx geldi.daha önce tai bu denli yoğun iş yoğunlugu yaşamadı sanırım. Sonuçta elindeki personel sayısı belli.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 102
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #702 : 06 Mart 2018, 13:41:29 »
tai deliler gibi mühendis ve tekniker alıyor.adamlar mevcut iş yükünü yeni elemanlara yüklerken deneyimli personele yeni projeleri teslim edecekler.ayrıca ingiltereden alınacak müh. hizmetide cabası

Çevrimdışı gokkurt

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #703 : 06 Mart 2018, 19:38:35 »
Japonya'nın en nihayetinde 5. nesil bir savaş uçağına ihtiyacı olacaktır.Çin 2 çeşit stealth uçak yapıyor.Acaba Japonyayı projemize ortak edebilir miyiz?Bizim içinde bir yük paylaşımı olabilir.

Çevrimdışı Barbatos

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #704 : 07 Mart 2018, 02:12:15 »
Japonya'nın en nihayetinde 5. nesil bir savaş uçağına ihtiyacı olacaktır.Çin 2 çeşit stealth uçak yapıyor.Acaba Japonyayı projemize ortak edebilir miyiz?Bizim içinde bir yük paylaşımı olabilir.
Yanlış hatırlıyorsam düzeltin lütfen Japonya'nın İkinci Dünya Savaşı sonrası imzaladığı bazı antlaşmalar nedeni ile silah ihracatı konusunda kısıtlaması yok muydu? Bizim yerli uçak projemize katılması söz konusu olabilir mi?
« Son Düzenleme: 07 Mart 2018, 02:15:32 Gönderen: Barbatos »

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #705 : 07 Mart 2018, 02:23:12 »
Amerika dan F35 de bir süre sonra F22 de alır onlar sorun yaşadıklarını sanmıyorum.
beğen

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #706 : 07 Mart 2018, 08:24:49 »
Amerika dan F35 de bir süre sonra F22 de alır onlar sorun yaşadıklarını sanmıyorum.

F-22 üretim hattı kapanalı çok olmadı mı? Daha önce de istedi Japonlar ama vermediler.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı spear

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #707 : 07 Mart 2018, 08:53:33 »
F22 'yi İsrail de dahil hiç bir ülkeye şatış yapmıyorlar.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #708 : 07 Mart 2018, 08:59:27 »
İlk başlarda tanesine 450 Milyon Dolar gibi uçuk rakamlar ödediler, en sonuncusu bile 150 Milyon Dolar tuttu diye biliyorum. Sen olsan verirmisin? :)

Birde konu 2010 aralıkta açılmış. Proje başlangıç tarihi. Hadi 2011 diyelim. 7 yılda prototipini görmemiz lazımdı TFX'in. Nerede? 7+5(2023'e 5 yıl var)= 12 yılda ilk prototip çıkması ilginç değil mi?
 Prototipler üzerinden yürüseydi eminim proje daha hızlı olurdu.
Ayrıca bu kadar komplike savaş jetini tasarlayacak süper bilgisayarlarımız varmı? Çizim için demiyorum. Çok detaylı çeşitli binlerce ölçüm için.
« Son Düzenleme: 07 Mart 2018, 09:04:15 Gönderen: BlackHawk89 »

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #709 : 07 Mart 2018, 09:11:24 »
Süper bilgisayar konusun da sanırım birkaç çalışma var yanlış hatırlamıyorsam. Amma tam net olarak bir bilgim yok.

İngilizlerle japonların da ortak olabileceği bahsediliyor. İngilizler  bu 5. nesil savaş ucağı işini iyiden iyiye kafaya koymuş anlaşılan.

ABD nin denge noktalarına baskı uyguluyor. İleriki karısıklıkda  hem ekonomik hemde askeri olarak yıpranması için belli ükelere desdek atıyor.

Bu desdeğin en büyüğünüde katarla bizim üstümüze oynuyor. Bakalım inşallah bizim için hayırlı olur. Evet savaşlar kötüdür fakat milletlerin teknolojik gelişimi ileri yönde etkileyen yegane etmende

savaş malesef.

« Son Düzenleme: 07 Mart 2018, 09:12:46 Gönderen: Wolfman87 »