Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1009436 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #570 : 10 Nisan 2015, 08:22:12 »
Alıntı
Jet Eğitim Uçağı ve Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi
Elde Edilen/Edilecek Üstünlükler: Proje ile Hava Kuvvetleri Komutanlığının, 2030 yılından
itibaren, kullanım ve teknolojik ömrü dolacak olan, F-16 ve T-38 uçaklarının yerine envantere
girecek özgün muharip uçak ve özgün jet eğitim uçağının geliştirilmesi hedeflenmiştir.
Değerlendirme: Proje kapsamında, 2010-2014 yılları arasında kavramsal tasarım faaliyetleri
tamamlanmış, 2014-2023 yılları arasında teknoloji geliştirme ve ilk özgün millî muharip uçağın
uçuş faaliyetleri, 2023-2030 yılları arasında düşük seviyeli üretim ve 2030 yılı sonrasında ise seri
üretim faaliyeti planlanmaktadır
[/u].

MSB 2014 faaliyet raporundan.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #571 : 10 Nisan 2015, 12:49:19 »
2030 yılına kadar ilave f35 şiparişi veririz

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #572 : 10 Nisan 2015, 13:47:51 »
Baktığımızda 15 yıllık süre var ve 2 kritik aşama var şuan. Uçağın bir konsept çerçevesinde bir dizayn üzerine detaylı olarak şekillenmesi ve ilk prototip diğer aşamada bu prototip üzerinden geri dönüşümlerle 2030'a kadar asıl formuna kavuşup seri üretime geçmesi. Şu ilk aşamayı atlatırsak tamamdır sanırım bu iş. Umarım TSK'nın ihtiyaçlarını en optimal karşılayacak tasarım ki takdir edersiniz hangisi olduğunu umarım o uçak üzerinde durulur.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #573 : 17 Nisan 2015, 16:59:20 »
Sayın müsteşarın yanında duranı görüyor musunuz belki fuarda bunu veya daha büyük ölçekli bir modelini görebileceğiz.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #574 : 18 Nisan 2015, 00:37:08 »
f22 ye ne kadarda benziyormuş,

not: müşteşar uçak mühendisi kökenlidir.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #575 : 18 Nisan 2015, 03:43:43 »
Ben Murad Bayar'i geri istiyorum, bu gidisat ile ucak mucak goremiyecegiz.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #576 : 18 Nisan 2015, 12:28:39 »
Hava savaşı için optimize olacağı söylenen bir uçağın F-22'ye benzemesi normal değil mi  ?
Stealth gövde ve hava hava ağırlıklı bir uçağın fiziksel yapısının gereklerine ait mevcut teknolojik sınırlar buraya kanalize ediyor bizi.
Çok absürd teknolojiler deneyecek zamanınız ve paranız yoksa denenmiş ve başarısı kanıtlanmış teknolojilerle ulaşabileceğiniz max sonuç budur.

Önemli olan bunu ne kadar başarabileceğiniz ve maliyet denen illeti bütçe sınırları içinde tutabilmenizdir.Kalanı zaten havacılığın cilvesi içinde kendine yer bulan bir dolu teraneden ibaret.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #577 : 23 Mayıs 2015, 17:30:51 »

Yakıtsız uçak için destek bekliyor!

İzmir’de 40 yaşındaki Hasan Hüseyin Yeni, geliştirdiği radara yakalanmayan, güdümlü füzelerce vurulamayan, havada yakıtsız binlerce kilometre uçan uçağın da aralarında bulunduğu projeleri bulunduğunu öne sürerek, bunlar için destek istedi.

Hasan Hüseyin Yeni'nin bu projelerinin ayrıntıları şöyle:

* AR-GE PROJESİ: Çekirdek bir beyin gücünün öncülük ve başkanlığında kurulup projesi olan herkesin katılabileceği "Teknolojik Buluş - İcat, Tasarım, Üretim" ilkesinde faaliyet yapacak dev bir bilim laboratuvar merkezi. Laboratuvarda, devlet ve millet olma adına gereksinim taşıyan teknolojik ve askeri alanda başta olmak üzere her konuda tasarım yapılıp, üretilebilecek.

* SÜPER BEYİN GÜCÜ PROJESİ: AR-GE'de kendini en az 2 proje ile ispat etmiş üstün süper zeki beyinlerden müteşekkil çok özel yetkilerle çok gizli projelerin üretileceği süper beyin gücü projesi.

* MERMİ PROJESİ: Örnek bir G3 piyade tüfeğinin ya da 9mm bir tabancanın mermisinin dörtte biri oranında daha az barut kullanarak, silah üzerinde hiçbir modifikasyon yapmadan bir tankı delip geçebilen mermi projesi.

* CEP TELEFONUNU BOMBAYA ÇEVİRME PROJESİ: Tekli ya da çoklu cep telefonlarına (binlerce telefona aynı anda) gönderilecek bir sinyalle (özel frekansla) cep telefonunun pilini süre - zaman kontrollü patlatma (bombaya dönüştürme) projesi.

* MAYIN, HAZİNE VE ARAZİ TESPİT CİHAZI PROJESİ: Radar teknolojisini kullanarak özel bir donanımla yatay sinyal göndererek 2 km yatay açıda onlarca metre yeraltını, kapalı yer ve mekanları (bir bina) 3 boyutlu olarak anlık veri vererek görebilme projesidir. Dedektör gibi elle arazi ya da bölge üzerinde dolaşarak manuel tarama ile değil bir araba içerisinden bile sinyal göndererek yer altını ve yer üstünü görebilmek mümkündür. Örneğin bir binaya bakıldığında içeride kaç kişi var? Konumları nedir? Ceplerindeki paraların çap ve yarıçaplarını ölçerek özgül ağırlığından, ağırlığını bulmaya kadar hassas tespit etme cihaz projesi. Gizli hiç bir şey kalmamakta, yer altını ve yer üstünü 3 boyutlu olarak görebilmek mümkün olmaktadır.

* HAVA İLE ÇALIŞAN TANK, ARABA - KARA TAŞITI PROJESİ: Petrol ve türevi yakıt kullanmadan ikmalsiz sürekli çalışıp kullanılabilecek neredeyse sıfır maliyetle saatte 200 km'nin üzerinde hız yapabilecek yeni kara taşıtı projesi.

* HAVA İLE UÇAN FÜZE PROJESİ: Petrol ve türevi yakıt kullanmadan ses hızının 3 katı hızına çıkıp sınırsız menzile sahip yakıtsız füze projesi.

* GÜDÜMLÜ TOP MERMİSİ PROJESİ: Yüzlerce hatta binlerce km menzile sahip herkesçe bilinen top ve mermisi kategorisinde olup ama uydu güdüm kontrollü yeni top mermisi projesi.

http://kokpit.aero/yakitsiz-ucak-icin-destek-bekliyor
TFX pesinde oldugumuz su günlerde böyle böyle bir proje ile arkadas cikti. Ilginc  ve cok hayalci gibi geliyor ama hersey hayelle baslamiyormu zaten. Ne dersiniz...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #578 : 23 Mayıs 2015, 18:15:21 »
Genelde böyle fikirlerle ortaya çıkanların projeleri hayal ürünü olarak kalıyor. Bilimsel hiçbir kanuna uymadıkları için kendisinden beklenen fonksiyonları da yerine getirmeleri imkansız oluyor. Fikir sahipleri de uzman olmadığı için gerçekleşemeyen projeleri için  gerçekleri kabul etmeyip başkalarını suçluyorlar.

Söz konusu haberdeki kişiyi tanımıyorum. Projelerinin detayları hakkında bilgi sahibi  de değilim. Belki gerçekten çığır açabilecekler projelerdirler. Ön yargılı davranmak gibi bir niyetim yok ama haberi şöyle bir okuyunca sanki bahsettiğim şekildeymiş gibi geliyor.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #579 : 23 Mayıs 2015, 22:17:48 »
deli projeleri