Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1007827 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #360 : 10 Şubat 2013, 12:09:27 »
hava kuvvetleri tek motorlu olsun diyorda neden eurofighter in motoru akillarina geliyor, eurofighter cift motorlu degil mi?
Ya haberciler bir taraflarından uyduruyor yada bu ne biçim iş anlamadım ben. Uçak 4 adet İHA komuta edebilicek deniyor. Ee o zaman bu uçağın 4 İHA'nın hava korumasını sağlaması gerekmezmi.., dolayısıyla buda uçağın air-superiorty tarzı bir uçak olucağını gösterir neden o zaman hava muharebelerinin dezavantajı tek jet motoru seçeneğine gidilmiş anlamış değilim bana çok saçma geldi açıkcası...

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #361 : 10 Şubat 2013, 13:06:40 »
o zamana kadar iha teknolojisi ve yapay zeka geliseceginden bence bir savas ucaginin 4 insansiz ucak ile hareket etmesi bana normal geliyor fakat tek motor bana tuaf geliyor. ornek olarak f-16 yuksek irtifada su-27 gibi cift motorlu ucaklara ne yapabilir? zaten f35 ler tek motorlu ve diger bati ulkeleri tek&cift motorlu ucaklari ikizleme olarak kullaniyor rusya zaten ezelden beri cift motorlu

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #362 : 10 Şubat 2013, 14:52:19 »
top secret mis :) haberdekiler dalgami geciyor..
adamlari isim cisimleriyle ifsa etmisler edilmisler ardinada cok gizliymiz... yav bilborlara adamlara isi cimleriyle asilmis daha cok gizlilikten bahsediliyorlar...

sanki avcilarin karsina cikmislar yukari bakin ördek hemen vurun misali...

yoksa benmi yanlis anliyorum haberi

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #363 : 10 Şubat 2013, 16:23:21 »
Uçağı kullanacak bir ya da iki pilotun kullandıkları uçakla birlikte 4 insansız uçağı da aynı anda kullanıyor olması çok saçma geliyor bana. Nasıl bir beyin gerekir bunun için? :D Arkadaşın dediği gibi yapay zeka kullanılırsa o zaman zaten bağımsız oluyor 4 uçak.  Ama mesela bir uçağın belirlediği hedeflere diğer uçakların da saldırması için komut verebilir pilot. Peki bunun için neden 4 uçak sınırlaması var? Bu da tuhaf

Motor gücü, uçağın çok yüksek irtifaya çıkabilmesi için gerekli mi? Gelişmiş radarlarla zaten yükse irtifada olan düşman uçağı o yüksekliğe çıkmadan tespit edilip vurulamaz mı? Motor gücü kaldırma kapasitesi açısından önemli bence. F-35 tek motorlu ama o motor yeterince büyük ve güçlü.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı nightshade

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #364 : 10 Şubat 2013, 17:20:31 »
Uçağı kullanacak bir ya da iki pilotun kullandıkları uçakla birlikte 4 insansız uçağı da aynı anda kullanıyor olması çok saçma geliyor bana. Nasıl bir beyin gerekir bunun için? :D Arkadaşın dediği gibi yapay zeka kullanılırsa o zaman zaten bağımsız oluyor 4 uçak.  Ama mesela bir uçağın belirlediği hedeflere diğer uçakların da saldırması için komut verebilir pilot. Peki bunun için neden 4 uçak sınırlaması var? Bu da tuhaf

Motor gücü, uçağın çok yüksek irtifaya çıkabilmesi için gerekli mi? Gelişmiş radarlarla zaten yükse irtifada olan düşman uçağı o yüksekliğe çıkmadan tespit edilip vurulamaz mı? Motor gücü kaldırma kapasitesi açısından önemli bence. F-35 tek motorlu ama o motor yeterince büyük ve güçlü.
Tamamen katılıyorum,  motor işinin esprisi bu. Bu yazının gerçeklik payı nedir düşündürücü.
Muharip jetle ortak harekat icra edebilecek nitelikte ihalar  için erken değilmidir?
Bu gibi bir ihanın yada ucav diyelim , süpersonic hızlarda seyretmesi gerekmezmi?
Yada bu işten anlamamız gereken ihaların jetle beraber görev gücü oluşturmasından ziyade jetin gerektiği takdirde 4 farklı ihadan eş zamanlı istihbarat alabilecek kapasitede olması mı?
....

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #365 : 10 Şubat 2013, 19:27:57 »
Birebir savaş'ı tüm dünya es geçsin o zaman herkez BVR ile işini halletsin... Bir Avcı uçağı çok iyi manevra yapabilen.., BVR ve WVR yeteneğini en iyi şekilde yerine getiren bir uçaktır. t/w(Bunu kavramsal tasarım fazında düşünülmeli) oranından ziyade manevra açısından çift motor önemlidir...

Erkenmi 20 yıl sonrasından bahsediyor. İHA yol stratejisi bilmem ne pdf'sinde İSU'nun ortaya çıkması 2030'dan bahsediliyor. TF-X'de aşağı yukarı o tarihlerde envantere girmeye başlayacak...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #366 : 11 Şubat 2013, 00:11:40 »
BVR gelecekteki radar izi düşük stealth uçaklara karşı ne kadar etkili?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı Nutuk

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #367 : 11 Şubat 2013, 02:05:48 »

Sanirim ana ucak hem control hem data relay fonksiyonlarini gorecek, ancak yine de ilginc bir konsept. Dusunun Ucaklarin biri insanli ve etrafinda 4 tane UCAV ucuyor, ucaktaki pilot bunlari uzaktan dusman ucaklarina saldirtabiliyor kendisi guvenli bir mesafede kalarak. Bilemiyorum ancak 5inci ve 6inci jenerasyon ucaklara karsi 4+ lerin hirbir sansi kalmayacak gibi gorunuyor
« Son Düzenleme: 11 Şubat 2013, 02:07:04 Gönderen: Nutuk »

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #368 : 11 Şubat 2013, 11:14:32 »
BVR gelecekteki radar izi düşük stealth uçaklara karşı ne kadar etkili?
Radar teknolojilerindeki atılımlara bağlı bir durum bu... Dediğiniz şekilde bir durumda var WVR ön plana çıkıyor yani yine dolayısıyla manevra yine önem kazanıyor. Tabi şu JHMCS.., EO das sistemleri biraz WVR'nin usulünüde bozuyor ya neyse...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #369 : 11 Şubat 2013, 12:02:38 »
Bu arada ne olduğunu merak eden arkadaşlar için BVR ve WVR ne demek açıklayalım. Beyond Visual Range yani BVR görüş ötesi menzil. Uçağın radarının pilotun görüş alanından çok daha uzak mesafelerdeki hedefleri tespit etmesini sağlayan özellik. Within Visual Range yan, WVR de görüş alanı içerisindeki menzil...

Teknoloji böyle ilerlemeye giderse hava-hava çarpışmaları galiba ikinci dünya savaşındaki gibi dogfight şeklinde olacak.  ;D