Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997182 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #330 : 28 Ocak 2013, 15:14:55 »
Yani...

F-35 varken, ki onu yapmak için kaç ülke uzun yıllar süren havacılık tecrübeleri ve tonlarca para ile zorlanırken, bizim ilk defa yapacağımız bir savaş uçağının bilim kurgu filmlerinden fırlamış bir uzay aracı olmasını beklemek abesle iştigalden başka birşey  değil bence.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı F-16

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #331 : 28 Ocak 2013, 16:35:17 »
TuRAF isterse neden olmasın.. Ama ister mi ?

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #332 : 28 Ocak 2013, 16:52:40 »
İstemez en azından 20-30 yıl daha istemez.Henüz çapı müsait değil.Dünyada ilk 5 ekonomisinden biri olursun,ama gerçekten olursun lafta değil;o zaman ordununda durumunu ona göre değerlendirip bu tür işlere kalkışırsın.Bir iki milli sanayi hamlesi yapıldı diye her şeyi alırız yaparız havasından kurtulun artık,gerekte yok buna zaten.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #333 : 28 Ocak 2013, 17:07:36 »
TuRAF isterse neden olmasın.. Ama ister mi ?

Olmaz...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı F-16

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #334 : 29 Ocak 2013, 04:36:10 »
Olur yahu.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #335 : 29 Ocak 2013, 09:44:06 »
Olur yahu.
Sadece  turaf istemesiyle sonuçlanacak kadar basit işler değil bunlar  ,  siz  turaf ı bırakın  dışarıdan  abiler müsade ederlerse  belki  4+ nesil  bir uçak ortaya çıkar  ,  ama dediğim  gibi  birilerinin izni  olması  gerekir  ,  teknolojinin en  zoru bile  birilerinin müsadesi  olduktan sonra  kendi kendine  gelir    ama  kesinlikle  uluslar arası  ilişkiler  bu  konularda en büyük önemi taşır ,  çap meselesine gelince emin olun  çapı  yetmez  diye birşey  yok  , istenildikten sonra birkaç yıl içerisinde  o  çap  kat  kat  büyütülür  yeterki  birileri  önüne  çıkıp  dur   demesin.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #336 : 29 Ocak 2013, 10:00:12 »
Olur yahu.

Yunanlılar gibi açlıktan o uçakları yemeye başlarız o zaman.
Hayal dünyasında fazla takılmayın.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #337 : 29 Ocak 2013, 12:34:42 »
Olur yahu.

Adamları ucakları ucurmak içib yakıtları kalmamış, ayrıca tsk savunma ordusudur onun için ucak gemi suan için lüks ve gereksiz

Çevrimdışı slayerss

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #338 : 29 Ocak 2013, 17:00:05 »
Olur yahu.

Adamları ucakları ucurmak içib yakıtları kalmamış, ayrıca tsk savunma ordusudur onun için ucak gemi suan için lüks ve gereksiz
savuma ordusudur; derseniz sadece savunma yapabilir anlamı çıkar .ben buna katılmıyorum güneş operasyonunda 52 muharip uçağı kaldırmış bir orduya savunma ordusu demek bence doğru değil. şu an dünyada 52 uçaklık filoları aynı anda kaldırabilecek operasyona kordineli bir biçimde sokabilecek çok fazla ordu yoktur . bu yüzden sadece (savunma ordusudur) lafına katılmıyorum .evet uçak gemisi lüks gibi şu an, 1 kaç yıla kalmaz zorunluluk olacak şahsi kanaatim. bu kadar aktif bir dış politika güdüyorsanız uçak geminiz olacak!!!. afrika da artık sorumluluk bölgemiz  şimdiden

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #339 : 29 Ocak 2013, 17:23:01 »
Türkiye'nin yeni stratejisine göre zaten uçak gemisi ihtiyacımız var. Eskiden de bir ara uçak gemisi sahibi olmak istiyorduk ama yaşadığımız krizler nedeniyle önemini kaybetmişti. Şu an için çok da acil bir ihtiyaç değil. Ancak ileride sahip olabileceğimiz 1-2 uçak gemisi için V/STOL uçak tasarlamak ve yapmak, o kadar parayı (muhtemelen Uçak gemisinden de fazla) o uçaklara harcamak bence çok çoook gereksiz. Kaldı ki sahip olabileceğimiz gemilerin boyutuna göre, bu gemilerde kullanacağımız uçakların bu özelliğe sahip olmasına gerek de olmayabilir. Yapmayı planladığımız normal şekilde iniş kalkış yapan uçağı bu gemilerde katapult sistemiyle rahatlıkla kullanabiliriz. Tabi 30 sene sonrası için bahsediyorsak artık nükleer güç konusunda arkadaşımızın belirttiği şekilde belirli bir seviyeye gelmemiz gerekir.

Bu ülkede acil olarak çözülmesi gerek o kadar büyük sorunlar varken zaten parayı boşa harcamanın mantığı yok. Mesela Türkiye'nin nüfusunun 1/4'ünün yaşadığı İstanbul'a büyük oranda zarar verecek çok büyük bir deprem bekliyoruz. Uzmanlara göre şehrin bir çeyreği bu depremde yok olacak.  Bu milyonlarca insanın hayatının olumsuz yönde etkileceği, ülke ekonomisinin büyük zarar göreceği anlamına geliyor. Bu nedenle siyasetçilerimizin göz boyamak için uğraştıkları kanal projesi, marmaray projesi, köprü projesi gibi gibi projeler yerine hayati önem taşıyan kentsel dönüşüme, kritik bölgelerdeki binaların acilen güçlendirilmesine, hatta bazı bölgelerin boşaltılmasına para harcamak gerekiyor. Diğer projeler önemsiz değiller tabiki. Ancak milyonlarca insanın hayatı hepsinden çok daha önemli ve belki de zaman tükendi. Önceliklerimizi buna göre belirlememiz, yöneticilerin siyasi rantı bir kenara bırakıp sorumluluklarını yerine getirmeleri zorunludur. Yoksa iki torba kömür koltuklarını kurtarmaya yetmeyebilir.
« Son Düzenleme: 29 Ocak 2013, 17:27:19 Gönderen: SKYWOLF »