Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997463 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #290 : 03 Ekim 2012, 21:09:47 »
Ölme eşşeğim ölme o zaman bu reklam o zaman göz boyamaktan boş yere gururlandırmaktan başka kısaca çocuk kandırmaktan başka bir şey  kusura bakmayın fakat bu yılda o yıl bu projenin gerçekleşeceğine inanmak bence çocukça bir saflıktır.

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #291 : 04 Ekim 2012, 09:13:26 »
Ölme eşşeğim ölme o zaman bu reklam o zaman göz boyamaktan boş yere gururlandırmaktan başka kısaca çocuk kandırmaktan başka bir şey değil kusura bakmayın fakat bu yılda o yıl bu projenin gerçekleşeceğine inanmak bence çocukça bir saflıktır.

Ne yani hiç yapmasınlar mı?

Bir uçak yapmak ne kadar sürüyor bilginiz var mı?

F-16 nın ilk oluşumu 1966 ya kadar gider...!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #292 : 04 Ekim 2012, 12:00:42 »
Arkadaşa göre her şey o kadar kolay olduğu için bugün tasarlayıp yarına uçurmamızı bekliyor haliyle.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #293 : 05 Ekim 2012, 20:44:01 »
Bu günkü teknolojik koşulları ve haacılık teknolojimizin gelmiş olduğu merhaleyi ve elimizde çok iyi yetişmiş insan gücünü göz önüne aldığım zaman 10 yıl çok uzun bir zaman geliyor bana size kısa gelebilir fakat bana çok uzun geliyor ayrıca bu hükümetten sonra gelicek olan hükümette bu gibi teknolojik gelişimlere ön ayak olacakmı oda ayrı bir konu.

Onun için ben bu gibi konularda bu şekilde düşünüyorum yabancı ülkelere bizlerden teknoloji bakımından çok ilerdeler onlar yürürken bizler koşmamız gerekiyorki kısa zamanda onlar kadar güçlü olabilelim.

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #294 : 06 Ekim 2012, 14:20:50 »
son 8-10 yılda emeklemeden yürümeye başladık. önümüzdeki 10 yıl içinde inşallah koşacağız. sonraki 10 yıl içinde ise depara kalkacağız inşallah ;D

Süper güç amerika bile 10 yıldan fazla uğraşıyor bi uçak için. Hatta teknolojisi zirvede olan japonya bile kendi uçaklarını yapamıyor (Tamamiyle,özgün olarak) ve modernize edemiyor.

Kaldı ki bizim gibi bu konuya neredeyse yabancı olan bir ülke 10 yıl içinde veya biraz üzerinde bir zaman diliminde uçak yaparsa öpüp başımıza koyalım..

Çoğu şeyi yaparız hatta uzaya mekik bile yollarız ama uçak çok ayrı birşey. Herşeyden önce bunu başaran bir ülkenin altyapısı muazzam olmalı ki daha sonra yüzü yere düşmesin.

Elinde sonunda bu uçak uçacak ama biraz zaman alacak maalesef. Bütün her teknoloji ve alt yapı var olsa bile şu anda bir uçağı yapmaya başlasak en az 5 yıl sürer..

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #295 : 06 Ekim 2012, 20:54:30 »
arnok inşallah ağzın dualı olur tez zamanda görür hep beraber seviniriz ve yavaş yavaş amerikan rüyası gibi TÜRKİYE RÜYASI doğar ve gelişir.

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #296 : 07 Ekim 2012, 11:47:02 »
2030 dan önce milli uçak yapmak hayal

Çevrimdışı arnork

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #297 : 07 Ekim 2012, 18:19:40 »
2030 dan önce milli uçak yapmak hayal

Hayal demeyelim de, biraz iyimser düşünce diyelim.

18 yılda ortaya hayli hayli bir uçak çıkar şu anki sanayii hızımızı biraz daha artırırsak.

Aslına bakılırsa yavaş yavaş alt yapı işlemleri oluşmak üzere. Üretim bandı f-16, f-4, c-130, Atak ve hürkuş tecrübelerine dayanarak kısa sürede oluşturulur. Motor üzerinde ise Tei ciddi anlamda kafa yoruyor diye biliyorum. Aselsan desen dünden razı elektronik olayına ve radarlarla da bayağı haşır neşir olmakta. Roketsan ıdır,mke sidir, sage sidir, havelsan ıdır, birçok kurumumuz kendine güveniyor bu konuda. Bu güne kadarki bütün projelerde olduğu gibi ssm yönetiminde ve birleştiriciliğinde ortaya gayet başarılı bir mahsul çıkacağına inanıyorum.

Biz ufoyu taşlıyan birmilletiz, uçak da ne ki :D

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #298 : 14 Ekim 2012, 16:03:04 »
Abartısız istense 10 yıl içinde en az 2 model tasarlayıp 8. yılın sonunda test ve kalifikasyon uçuşlarına başlar 10. yılın sonundada nur topu gibi 2 adet kendimize ait uçaklarımız olur.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #299 : 15 Ekim 2012, 09:15:11 »
Ödeneği arttırırsın  , buna doğru orantılı olarak  projede yer alan  mühendislerin sayısını arttırırsınız  ve  tasarımı  kısa sürede tamamlarsın  , ama tasarımda  en büyük sıkıntı  çok sayıda mühendisi  1 proje üzerinde çalışmasıdır  , hata  payı daha yüksek olur  , buradaki makine mühendisi olan arkadaşlar bunu daha iyi anlarlar,  tasarımla bitmediği için  uçağın  bütün mekanik ve  elektironik  ekipmanlarının üretimi  için sorumlu olan  üreticilerin  sayısını arttırarak  parça temininide hızlandırabilirsiniz  ama  dediğim gibi nerede çokluk olursa sorunlar aynı oranda  artacaktır  , örnek olarak f-35 projesini düşünebilirsiniz,  hızlanmak  mümkün olsa  verirsin 3-5 milyar dolarlık  bir kaynak  hadi kendi uçağımızı kullanalım dersin ama  okadar kolay olmuyor  ,  emin olun  bu projenin olgunlaşması  düz mantıkla  bakıldığı kadar kolay değil  ,  çok büyük ekipler kurmakla  yada  mevcut sorumluları sıkboğaz etmekle projeyi  normal seyrinden çok daha hızlı bitiririz diye düşünmemek lazım.