Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1008570 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #240 : 12 Haziran 2012, 19:23:33 »
Birde şu gözüme çarptı Amerika'nın Stealth Özelliği göze çarpan f-15 f-35 f-22 gibi uçaklarının hiçbirinde bu kokpitin yanındaki küçük kanat yapısı yok, daha çok hızıyla gücüyle öne çıkan eurofighter mirage gibi uçaklara özgü bieşey.Bilen biri değilim etkisi olumlu-olumsuz bi etkisi olur mu bu yapının teknik bilgisi olan var mı bu konuda?

Çin'in stealth uçağı olan J-20'de benzer kanat yapısı var. Stealh özelliğini fazla etkilemez. Bu kanat tipi; ana kanatların hava akışını  daha verimli kullanılmasını sağlaması nedeniyle bazı uçak tiplerinde kullanılır. Stealth uçakları incelersek, mümkün olduğunca 2 boyutlu olacak şekilde tasarlandıklarını görebiliriz. Birbirine dik yüzeyler neredeyse yok gibidir.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #241 : 12 Haziran 2012, 19:31:42 »
Hareketli her yüzey radar izini artırır. "Canard" olarak adlandırılan kanatçıklar da radar kesit izine olumsuz etkide bulunurlar. J-20 safkan stealth bir uçak değil; bu tip LO (Low Observable) uçakların taşıdıkları karakteristik pek çok özelliği de barındırmıyor (canard ve kanat firar kenar açıları farklı söz gelimi, ya da egzoz ısıl izi için herhangi bir işlem uygulanmamış).

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #242 : 12 Haziran 2012, 19:35:29 »
Hareketli her yüzey radar izini artırır. "Canard" olarak adlandırılan kanatçıklar da radar kesit izine olumsuz etkide bulunurlar. J-20 safkan stealth bir uçak değil; bu tip LO (Low Observable) uçakların taşıdıkları karakteristik pek çok özelliği de barındırmıyor (canard ve kanat firar kenar açıları farklı söz gelimi, ya da egzoz ısıl izi için herhangi bir işlem uygulanmamış).

Doğru! Ancak ön kanatlar olduğunda arka kanatlar olmuyor genelde. Onlar da hareketli. Bir yerden alıp diğer yere daha küçüğünü koymak biraz olsun etki sağlar değil mi?  :)
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #243 : 13 Haziran 2012, 10:54:09 »

Doğru! Ancak ön kanatlar olduğunda arka kanatlar olmuyor genelde. Onlar da hareketli. Bir yerden alıp diğer yere daha küçüğünü koymak biraz olsun etki sağlar değil mi?  :)
Arka kanatların olmadığını yeni farkettim ,  bencede mantıklı ama uçağın  radara  dik olarak yaklaştığını düşünürsek  iş değişir ,  radar  sinyallerine  yakalanan daha fazla hareketli yüzey oluşur.

Çevrimdışı Rampage

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #244 : 20 Haziran 2012, 22:36:46 »
Bence başarıya çok açız ve herşeyi çok istediğimizden dolayı amerikanın f-35te düştüğü masraf tuzağına düşebiliriz,bi çok konuda çelişen bi uçakla baş başa kalabiliriz.Amerika finansal gücü, 2400 sabit tedariğin cesareti ile işi omuzladı ama bizim proje çıkmaza girerse bir yandan açıklarımız bir yandan finansal kısıtlılığımız yüzünden projenin arkasında durmak zor olur.Herşeyi isteyerek hiçbirşeye ulaşamamak yüksek ihitmal o yüzden,
bence bir full stealth amaçlı sadece hava hava çatışmalarda kullanılacak bir uçak ,birde stealth özelliğinden taviz verilmiş çok rollü akrobat bir uçak için iki ayrı proje yürütmeliyiz diyorum.

Bence kanatta yük taşımayan, canard'ı vs. olmayan f-23 ler tek motora konfigure edilir delta kanatlar iptal edilip sabit kanat %105 stealth uçak yapılır değil rakip avcı  awacs bile göremez. sonra girsinler bakam türk hava sahasına füzenin nerden geleceği belli mi :D

Bide delta kanatlı canardlı hava yer optik kabiliyeti güçlü bi uçak yaparız,yurt içi ve sınır harekatlarında maliyetler azalır.

bide atak için cirit yaptığımız gibi kendi bvr füzelerimizi geliştirmeliyiz yoksa proje bi işe yaramaz,kendi uçağını üretmek masraflıdır farkı ucuz yerli cephane kullanarak kapatırsın.tabi aim vs. de taşısın maksimum kabiliyeti yüksek olsun ama yerli ekipman şart.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #245 : 29 Haziran 2012, 20:06:42 »
Arkadaşlar bir de şöyle düşünelim herier + f-16 + sr-71 savaş uçağının bileşiminden oluşan bir savaş uçağı nasıl fikir herier gibi dikey iniş kalkış yapabilecek, aynı zamanda f-16 gibi  çevik olacak ve aynı zamandada sr-71 gibi nerdeyse uzayın sınırına kadar gidebilceke bir uçak nasıl...

İmkansız diye bir şey yoktur işi imkansızlaştıran insanların düşünceleridir.

Çevrimdışı Türkistan

• İntikam Sıcak Yenen Bir Yemektir !!!
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • '' ... Bekle Beni İntikam !!! ... ''
« Yanıtla #246 : 29 Haziran 2012, 21:46:24 »
... TF-X   , KF-X'in İkiz Kardeşi  Gibi Olacağını Varsayarsak , KF-X'in F-16 Block 52+ Ayarında Ama Hayalet Özelliğine Sahip Olacağından Yola Çıkarsak  TF-X'inde Çift Motorlu Hayalet Özelliğe Sahip Av-Bombardıman Uçğı Olacağını Tahmin Ediyorum

''  İntikam'ın Kanlı Olanı Makbüldür !!! ... ''

Çevrimdışı asderedas

• CEZALI
  • DefenceTurk
  • *
  • 2
« Yanıtla #247 : 30 Haziran 2012, 16:43:18 »
... TF-X   , KF-X'in İkiz Kardeşi  Gibi Olacağını Varsayarsak , KF-X'in F-16 Block 52+ Ayarında Ama Hayalet Özelliğine Sahip Olacağından Yola Çıkarsak  TF-X'inde Çift Motorlu Hayalet Özelliğe Sahip Av-Bombardıman Uçğı Olacağını Tahmin Ediyorum

Yorumuna aynen katılıyorum,ülkemiz çok iyi bir f-16 kullanıcısı (ABDkadar belkide daha iyi)bu yüzden bu üstün yeteneğini farklı konseptte bir uçağa değişeceğini sanmıyorum..Yapılacak uçak bir f-16 blok 52+ ayarında biraz daha üstün vasıflarda hayalet özellikli ve çift motorlu olacağını tahmin ediyorum....

Çevrimdışı Türkistan

• İntikam Sıcak Yenen Bir Yemektir !!!
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
  • '' ... Bekle Beni İntikam !!! ... ''
« Yanıtla #248 : 30 Haziran 2012, 18:28:41 »

Yorumuna aynen katılıyorum,ülkemiz çok iyi bir f-16 kullanıcısı (ABDkadar belkide daha iyi)bu yüzden bu üstün yeteneğini farklı konseptte bir uçağa değişeceğini sanmıyorum..Yapılacak uçak bir f-16 blok 52+ ayarında biraz daha üstün vasıflarda hayalet özellikli ve çift motorlu olacağını tahmin ediyorum....

... Çift Motorlu F-16 Block 52+ Ayarında Bir Hayalet Uçak , Değil Bizim Neredeyse Bütün Büyük Ordulara İlaç Bir Uçak Zaten  :D 
''  İntikam'ın Kanlı Olanı Makbüldür !!! ... ''

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #249 : 30 Haziran 2012, 22:04:57 »
Hayalet bir uçak F-16 Block 52+ ayarında olmaz, bir üst versiyonu olur. Zaten 2023 sonası kullanamak için F-16 Block 52+ ayarında bir uçak yapmak boşa kürek çekmek olur. O tarihten sonra o uçak ancak müzeye konulur.