Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1007872 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Ice

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #210 : 08 Şubat 2012, 23:59:58 »
Arkadaşlar  kavramsal tasarım ne demektir  ???  bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız bilgilendirirse  sevinirim , tasarım deyince  direk projelendirme aklıma geliyor  , bir mimarla  makine mühendisliği arasında tasarım  sözünün bir farklılığı varmı bilmiyorum ama  dediğim gibi  ilk aklıma gelen projelendirme oluyor , yalnışmı  düşünüyorum  ???

Ortaya çıkacak ürünün kabaca belirlenmesi aşamasıdır.
Bu aşamadan sonra ayrıntılara yani detaylı projelendirme kısmına geçilir.

Çevrimdışı nexfox

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 1
    • Türk Savunma Sanayi
« Yanıtla #211 : 09 Şubat 2012, 01:43:19 »
G. Kore-Türkiye ortak savaş uçağı yapacak
Güney Kore ile Türkiye arasında stratejik işbirliği bildirgesi imzalandı. İki ülke arasında ortak gelecek nesil savaş uçağı ve askeri helikopter üretilmesi konusunda da teknik görüşme süreci başlatıldı

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #212 : 09 Şubat 2012, 08:59:07 »
Arkadaşlar  kavramsal tasarım ne demektir  ???  bu konuda bilgisi olan arkadaşlarımız bilgilendirirse  sevinirim , tasarım deyince  direk projelendirme aklıma geliyor  , bir mimarla  makine mühendisliği arasında tasarım  sözünün bir farklılığı varmı bilmiyorum ama  dediğim gibi  ilk aklıma gelen projelendirme oluyor , yalnışmı  düşünüyorum  ???

Kabaca değerlendirme içinmi milyon dolarlar  veriyorlar?

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #213 : 09 Şubat 2012, 09:19:41 »

Hocam savas ucagi yapicaksaniz kesenin agzini biraz acicaksiniz.TAI bu is icin 2 yil calisacak nasil bir ucak lazim,hangi ozellikleri yapabiliriz,neleri yapamayiz,nerelerde teknoloji transferi almaliyiz,yada bu isin altindan kalkabilirmiyiz simdilik bunun icin calisiyorlar.Ancak ben Guney Kore ile ileride bir calisma olucagina inaniyorum.Cunku savas ucagi yapmak buyuk paralar gerektiriyor.KfX´IN  %20 si Endonezya´da sanirim gerisinede biz ortak olucaz.
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı Ice

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #214 : 09 Şubat 2012, 14:03:49 »

Evet şuan ayrılan para onun için sayın enes38 , daha bu başlangıç sayın seyyahın da dediği gibi savaş uçağı için kesinin ağzını açmak gerekir.

Bu uçağı üretmek için en azından 20-30 milyar dolar civarında bir meblayı gözden çıkarmamız gerekir.
Savaş uçağı diğer platformlara pek benzemez.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #215 : 09 Şubat 2012, 15:20:21 »

Evet şuan ayrılan para onun için sayın enes38 , daha bu başlangıç sayın seyyahın da dediği gibi savaş uçağı için kesinin ağzını açmak gerekir.

Bu uçağı üretmek için en azından 20-30 milyar dolar civarında bir meblayı gözden çıkarmamız gerekir.
Savaş uçağı diğer platformlara pek benzemez.
:o Şakamı  yapıyorsunuz.
Güney Kore  5. nesil  bir uçak  geliştirdiğini(geliştireceğini)  ilan ediyor  ve  projenin  bedelinin  5 milyar dolara kadar  yükselebileceğinden  çekindikleri için ortak arıyorlar  ,  siz  30 milyar dolar derken  neye  dayanarak  söylüyorsunuz ?
ayrıca  ''ortaya çıkarak ürünün kabaca belirlenmesi'' demişsiniz , nasıl belirleniyor  ,  yetkili kişiler  bir araya gelip bize  şöyle bir uçak lazım demek içinmi  bu ödenek  verildi  , bu bana hiç mantıklı  gelmedi  ,  ben (kavramsal tasarım )  kelimesinin  açılımının  bu şekilde olduğunu pek   sanmıyorum, yinede  cevaplarınız için teşekkür  ederim :)

Çevrimdışı Stryker

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #216 : 09 Şubat 2012, 20:24:40 »
Kısaca şöyle bir örnek verebilirsek f22 arge maliyeti 60-65 milyar dolarlar civarında.
Kuvvete dayanamayan adalet aciz;Adalete dayanamayan kuvvet zalimdir.

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #217 : 09 Şubat 2012, 20:26:17 »
Güney Kore KFX projesinde 5. nesil hedefinden uzun süre önce vazgeçti.

Çevrimdışı Ice

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #218 : 10 Şubat 2012, 11:35:07 »
:o Şakamı  yapıyorsunuz.
Güney Kore  5. nesil  bir uçak  geliştirdiğini(geliştireceğini)  ilan ediyor  ve  projenin  bedelinin  5 milyar dolara kadar  yükselebileceğinden  çekindikleri için ortak arıyorlar  ,  siz  30 milyar dolar derken  neye  dayanarak  söylüyorsunuz ?
ayrıca  ''ortaya çıkarak ürünün kabaca belirlenmesi'' demişsiniz , nasıl belirleniyor  ,  yetkili kişiler  bir araya gelip bize  şöyle bir uçak lazım demek içinmi  bu ödenek  verildi  , bu bana hiç mantıklı  gelmedi  ,  ben (kavramsal tasarım )  kelimesinin  açılımının  bu şekilde olduğunu pek   sanmıyorum, yinede  cevaplarınız için teşekkür  ederim :)

F-22 , Rafale , EF-2000 gibi uçakların maliyenitini bir araştırsanız.
Neden öyle bir rakamdan söz ettiğimi anlarsanız.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 27
« Yanıtla #219 : 10 Şubat 2012, 23:40:58 »
Güney Kore KFX projesinde 5. nesil hedefinden uzun süre önce vazgeçti.

Neden vazgeçti ki?