Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1009281 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #120 : 06 Haziran 2011, 17:58:10 »
Milli Savaş Uçağı taa 2020 lerde devreye girecek bence bu tarih üç dört yıl öne alınmalı ve bir miktar (50-80) Eurofighter
ya da F-15 mutlaka şart.Ssik inşallah jsf'in yerine başka bir modelde karar kılar.
yada bir su 30 mki nedersin :D:D:D:D
arkadaşlar  türk hava  kuvvetlerinin  ihtiyacı olan  yeni uçaklar  sanırım  çok  amaçlı (f-16 gibi)  olması isteniyor  o  yüzden  f-35 te  ısrarlı  davranacaklardır , bende  f-15  gibi bir canavarın alınmasını  isterdim  ama  çift motorlu  güçlü  radarlı geniş kanatlı bir  uçak  alınacaksa  büyük ihtimalle  milli  uçağımız  olacaktır ki bence öyle olacak
uzun zaman  gerekiyor  10+  yıl  sonra   hava- hava  üstünlüğü  olan  radar izi  düşük ve radarı  güçlü  bir  uçağımız  olacaktır inşallah...

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #121 : 06 Haziran 2011, 18:29:39 »
aslinda f 15 alsak israil ile dengeleri saglasak iyi olurdu
Adaletin hakim olduğu yerde silahın yeri yoktur.

Çevrimdışı KEMAL61

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #122 : 06 Haziran 2011, 20:08:33 »
Milli Savaş Uçağı taa 2020 lerde devreye girecek bence bu tarih üç dört yıl öne alınmalı ve bir miktar (50-80) Eurofighter
ya da F-15 mutlaka şart.Ssik inşallah jsf'in yerine başka bir modelde karar kılar.
yada bir su 30 mki nedersin :D:D:D:D
arkadaşlar  türk hava  kuvvetlerinin  ihtiyacı olan  yeni uçaklar  sanırım  çok  amaçlı (f-16 gibi)  olması isteniyor  o  yüzden  f-35 te  ısrarlı  davranacaklardır , bende  f-15  gibi bir canavarın alınmasını  isterdim  ama  çift motorlu  güçlü  radarlı geniş kanatlı bir  uçak  alınacaksa  büyük ihtimalle  milli  uçağımız  olacaktır ki bence öyle olacak
uzun zaman  gerekiyor  10+  yıl  sonra   hava- hava  üstünlüğü  olan  radar izi  düşük ve radarı  güçlü  bir  uçağımız  olacaktır inşallah...
Ben de aynı kanıdayım inşallah on yıl içinde Türk Teknolojisi'ni  gururla göklerde göreceğimiz savaş jetimizle dışa bağımlılığımız
en aza inecek.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #123 : 16 Haziran 2011, 13:05:09 »

İlk Türk savaş uçağı için düğmeye basıldı

2023'e yetiştirilmesi hedeflenen savaş uçağı için harekete geçildi.

16.06.2011 Perşembe

Geçen aralık ayında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Genelkurmay Başkanı Işık Koşaner'in de katıldığı Savunma Sanayi İcra Komitesi toplantısında kararı alınan ve 2023'e yetiştirilmesi hedeflenen savaş uçağı için harekete geçildi. Şu anda fizibilite çalışmaları yapılıyor. İlk Türk savaş uçağının kaç liraya mal olacağı, hangi sistemlerin kullanılacağı, pazardaki fırsatlar ve tehditler gibi konular üzerinde duruluyor.

Öte yandan Ankara'da konuşlanması planlanan savunma sanayii ve havacılık kümelenmesi için de çalışmalara hız verildi. Savunma Sanayii Müsteşarlığı'nda iki kritik toplantı gerçekleştirildi. Önümüzdeki günlerde bu yapılanmanın ayrıntıları da belirlenecek. Sanayicilerin üretim yapacağı savunma sanayii ve havacılık kümelenmesi, Türk savaş uçağının üretiminde de önemli rol oynayacak.

Türk Hava Kuvvetleri, şu anda F-4 ve F-16 savaş uçaklarını envanterinde bulunduruyor. Bu uçakların yerini ise önümüzdeki yıllarda yine ABD'de üretilen F-35'ler alacak. Türkiye, 14 milyar dolar karşılığında 100 F-35 almayı planlıyor. Fakat Pentagon'un açık bir dille bu uçağa ait kaynak kodlarını vermeyeceğini açıklaması Ankara'yı kaygılandırıyor. İşte böyle bir süreçte Türkiye, kendi savaş uçağını yapmak için kolları sıvadı. İlk etapta 'kavramsal tasarım' için 20 milyon dolarlık bir bütçe ayrıldı. Savunma Sanayii Müsteşarlığı ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayii'nde (TUSAŞ) çalışmalar devam ediyor. Başbakan Erdoğan'ın da seçim kampanyasında ilk Türk savaş uçağını kullanması, süreci hızlandırdı. Fizibilite çalışmalarının tamamlanmasının ardından çizimlere ve matematiksel hesaplara geçilecek. İşbirliği yapılabilecek ülkeler araştırılacak. Diğer yandan Ankara'nın Kazan ilçesinde kurulmasına karar verilen ve yer olarak seçilen TUSAŞ yakınlarındaki bir bölgede karar kılınan savunma sanayii ve havacılık kümelenmesi için 3 milyon metrekarelik bir arsa ayrıldı. Bu sektörde iş yapan tüm sanayiciler bu bölgede toplanacak. Kritik projelere parça üretecekler. İlk Türk savaş uçağının yapımında da bu merkez önemli bir görev yerine getirecek.

Endonezya'da tarihî toplantı

D-8 Ülkeleri Sivil Havacılık Çalışma Grubu, 'Havacılık ve Uzay Sanayi' ile 'Havaalanı Yapım ve İşletimi' konularında işbirliği için kolları sıvadı. Toplantı, Türkiye'nin 2023 hedefleri arasında yer alan yerli uçak üretiminin yanında, uçak bakımı, eğitim ve havaalanı yapım ve işletimi konularında bölgedeki etkinliğini artırması ve ülke ekonomisine sağlanacak katkı açısından önem taşıyor. Sivil Havacılıkta Bölgesel İşbirliği Projesi kapsamında oluşturulan ve başkanlığı Sivil Havacılık Genel Müdürü Bilal Ekşi tarafından gerçekleştirilen Endonezya'daki toplantıya, Bangladeş, Endonezya, İran, Malezya, Mısır, Nijerya ve Pakistan'dan yetkililer katıldı.

ZAMAN

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #124 : 16 Haziran 2011, 13:40:11 »
ortak  aranıyor  diyorlar  ???  zaten böyle  yüklü masrafı  olan bir  projenin  ortaksız  yapılması  saçma olurdu , peki ama kim ortak olacak???
yukarıda  yazan ülkelerin arasında  birtek pakistan  bu konuda  az bir  tecrübeye  sahip  onun dışındakilerden teknoloji beklenmez , hoş pakistandanda  teknoloji beklemek  pek  mantıklı  gelmiyor bana.
ruslar ve  çin ortak olmaz ,  avrupanın zaten kendi uçağı var  , amerikayı hiç söylemiyorum  ,  geriye güney Kore  ve  japonya  kalıyor   , eğer  teknoloji  transferinde  japonlarla  işbirliği kurarsak  bu projeye  faydası olur  ama güney  Korede  uçak konusunda  tecrübesiz  , yani  bu projeye  teknoloji anlamında  fayda sağlayacak bir  ortak bulmamız  zor  ama  maddi  ortak  bulacağımız  kesin.

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #125 : 16 Haziran 2011, 13:47:07 »
japonlar olmicaktir buyuk ihtimal ama bu ucak guney Kore ile olacak diyorum ben ve bu ulkelerdende ek olarak pakistan ve endonezyada olabilir.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #126 : 16 Haziran 2011, 14:08:42 »
japonlar olmicaktir buyuk ihtimal ama bu ucak guney Kore ile olacak diyorum ben ve bu ulkelerdende ek olarak pakistan ve endonezyada olabilir.
azerbaycanda batı  teknolojisine  sıcak  bakıyor  ,  rus  silahlarına  ek  olarak  bizden  aldıkları  birçok silah  var  yani  azerbaycanda  bu  projeye sıcak  bakacaktır ,  tabi  ortaklar  konusunda  amerikanın avrupanın ve israilin tavrıda  çok  önemli , bu pazara  bizi  sokmak  istemeyeceklerdir ,  pakistan  bu konuda  kararlı  davranır  daha  öncede  çinlilerle  ortak olmuşlardı  o  yüzden  pakistandan yana korkum  yok  ama  diğerlerine  birşey  söyleyemem.

Çevrimdışı akrep

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #127 : 16 Haziran 2011, 14:24:43 »
sorunlar sözülmek icin vardir.... evel Allah bununda bir cözümü vardir

Çevrimdışı seyyah

• seyyah
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #128 : 16 Haziran 2011, 14:34:33 »
azerbaycanda batı  teknolojisine  sıcak  bakıyor  ,  Rus  silahlarına  ek  olarak  bizden  aldıkları  birçok silah  var  yani  azerbaycanda  bu  projeye sıcak  bakacaktır ,  tabi  ortaklar  konusunda  amerikanın avrupanın ve israilin tavrıda  çok  önemli , bu pazara  bizi  sokmak  istemeyeceklerdir ,  pakistan  bu konuda  kararlı  davranır  daha  öncede  çinlilerle  ortak olmuşlardı  o  yüzden  pakistandan yana korkum  yok  ama  diğerlerine  birşey  söyleyemem.
digerleri olmasada olur zaten cokta onemli degil bize cok sey katicak ulke degiller ama pakistanin bu konuda tecrubesi var bence her alanda isbirligi yapilmasi gerekir pakistan ile ve azerilerinde katilicagini dusunmuyorum guney Kore pakistan yeter bize bu projede.

Çevrimdışı orko_8

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 3
« Yanıtla #129 : 16 Haziran 2011, 16:30:20 »
Uçak üretimi konusunda Pakistan'dan alabileceğimiz bir teknoloji, tecrübe vb kazanım olduğunu sanmıyorum. JF-17 uçağının kapsadığı motor, aviyonik vb tüm kritik parçaları Çin'den hazır alıyorlar. Uçağa katkıları gövde montajı şeklinde, ki bunu İzmir'de uçağın başındaki Pakistanlı pilot da dile getirmişti. En fazla maliyet paylaşımı ve bizden onlara teknoloji transferi şeklinde bir şey olabilir.

Güney Kore ile de artık bu tür büyük çaplı bir işbirliğinin kolay olduğunu zannetmiyorum. Proje yönetimi ve teknoloji paylaşımı konusunda hem yetersiz hem de isteksizler.