Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997235 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #60 : 23 Aralık 2010, 14:02:17 »
slm ne olursa olsun sonuc iyi olacak ...geleneksel abd musterisi olarak bizi engellemeye baslayacaklar hatta cok iyi sartlarda ucak satmaya gidecekler...saygilar
sanmam
bu  adım atıldıysa ileriye doğru devam edilmeli  aksi taktirde  geri adım bize  kesinlikle hiçbir  fayda sağlamaz  özelliklede çok  iyi şartlarda uçak alımı hiç sağlamaz  bunu  f-35 lerimizin tanesi  abartısız 250 milyon dolara geldiği zaman daha iyi anlarız 
abd  hiçbir zaman hiçbir  ülkeye  iyi şartlarda silah satmamıştır  daima bunun karşılığında o ülkeden birşeyler almıştır.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #61 : 23 Aralık 2010, 15:53:11 »
f 35 tahmini maliyetini ikiye katladı.Proje takvimide uzadı.Belki milli uçak işine daha erken girseydik bazı alt parçaların üretimine başlamıştık bile...

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #62 : 23 Aralık 2010, 18:05:13 »
slm ne olursa olsun sonuc iyi olacak ...geleneksel abd musterisi olarak bizi engellemeye baslayacaklar hatta cok iyi sartlarda ucak satmaya gidecekler...saygilar
sanmam
bu  adım atıldıysa ileriye doğru devam edilmeli  aksi taktirde  geri adım bize  kesinlikle hiçbir  fayda sağlamaz  özelliklede çok  iyi şartlarda uçak alımı hiç sağlamaz  bunu  f-35 lerimizin tanesi  abartısız 250 milyon dolara geldiği zaman daha iyi anlarız 
abd  hiçbir zaman hiçbir  ülkeye  iyi şartlarda silah satmamıştır  daima bunun karşılığında o ülkeden birşeyler almıştır.
kesinlikle devam etmemiz lazim ama daha once nasilki hibe yoluyla baltaladilar savunma sanayimizi tekrardan deneyecekler abd bizim gibi musteriyi kaybetmek istemez,onun icin elinden geleni yapacaklar projeyi baltalamak icin...saygilar
« Son Düzenleme: 23 Aralık 2010, 18:08:46 Gönderen: lleo »
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı KEMAL61

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #63 : 26 Aralık 2010, 20:46:12 »
Milli  Savaş Uçağı yapma kararı çok büyük bir atılım tanktan sonra mükemmel sevindirici bir gelişme
böyle giderse savunma alanında neredeyse abd ayarında bir güç haline gelicez,hayırlısı.
Bu arada işe yarar bir savaş uçağı yapalım da şekli şemali motoru o kadar önemli değil zamanla
motorunu da biz yaparız ne de olsa TEİ var.

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #64 : 27 Aralık 2010, 12:50:14 »
 bence en buyuk oncelik gorev bilgisayari ve avioniklerin mili olmasina verilmeli.
 zamaninda yetismesede zamanla millilesir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #65 : 27 Aralık 2010, 14:57:28 »
bence en buyuk oncelik gorev bilgisayari ve avioniklerin mili olmasina verilmeli.
 zamaninda yetismesede zamanla millilesir.

Zaten Atak İle bu konuda epey tecrübe sahibi oluyoruz. Gövde üretimi konusunda da tecrübeliyiz. Hava aracı tasarımı konusunda insansız hava araçları, küçük yolcu uçağı vs gibi tasarımlarımız da vardı. Bunu ileri götürmemiz gerek. Bir de motor konusunda daha fazla çalışmamız gerekiyor bence.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #66 : 27 Aralık 2010, 15:09:14 »
bende zaten motor konusuna vurgu yapmak istemisdim.
gorev bilgisayari ve avioniklerin milli olmasi motorun milli olmasindan daha oncelikli sart.ve mutlak olmasi gereken.
motor konusunda zorlanirsak ilk bir kac ucakda yabanci moyorun olmasi  dusunule bilinir.
mesela f-136(?).
ama elbetdeki kendi motorumuzu zamaninda urete bilmemiz daha iyi.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #67 : 27 Aralık 2010, 18:20:22 »
slm biz turk evlatlari nezaman birsey konusunda kesin irade koymussak sonunu getirrmisis o yuzden bu irade devam ederse ustesinden geliriz kolay olmayacak ama basaracaz...saygilar
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı Kasabalı

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #68 : 29 Aralık 2010, 22:18:43 »
 :) ;)

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #69 : 30 Ocak 2011, 16:25:00 »
SSM dergisinin yeni sayısında;yerli savaş uçağı geliştirilmesi projesine başlanmasına ait alınan karara yönelik bir yorum bulunmakta.Hangi eşiğin geçildiğine değinen bu noktayı önemine binaen dikkatlerinize sunuyorum.

Alıntı
Hürkuş Projesi ile özgün bir Başlangıç ve Temel Eğitim Uçağının tasarlanması,geliştirilmesi, test ve doğrulamasının yapılması, prototip üretiminin ve EASA CS 23’e
göre sivil sertifikasyonunun gerçekleştirilmesi ve Teknik Veri Paketinin oluşturulması hedeflenmiştir.Bu hedeflere ilave olarak orta vadede “jet motorlu eğitim uçağı” nın
yurtiçi tasarımına yönelik yetenek ve bilgi birikiminin sağlanması amaçlanmıştır. Ancak bugün Hürkuş projesi sayesinde geldiğimiz noktada o dönem uzun vade hedefi olarak aklımızdan geçen ancak telaffuz edemediğimiz “muharip jet” uçağının yurtiçi tasarımının yapılması ve 2020’li yıllarda ortaya çıkacak ihtiyaca yönelik çalışmaların planlanması imkanı elde edilmiştir. 15 Aralık 2010 tarihli İcra Komitesi ile bu iki hedef için de kavramsal tasarım çalışmalarına başlama kararı alınmıştır.

http://www.ssm.gov.tr/anasayfa/kurumsal/SSM%20Dergisi/SSM_13_2010.pdf