Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997062 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı kuduzcan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #20 : 18 Aralık 2010, 15:28:26 »
Başlangıç için önemli etkenlerden biri bence para. Para oldumu mühendis de alırsın, fabrika da kurabilirsin. F-35 modeli gibi olması çok mantıklı olur. F-35'de Türkiye'ye verilen üretim çok büyük teknoloji istemiyodur diye düşünüyom.

Arap ülkeleri ilgileni rmi acaba? İç paneli altın kaplama yapsak mesela ?
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2010, 15:30:37 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı EfsaneAsker

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #21 : 18 Aralık 2010, 16:05:54 »
Para ile olmuyor sadece teknoljiye ulaşmanız gerekiyor ve amerika'yı yeniden keşfetmeye gerek yok. Aşırı maaliyetli uçaklarda genelde pek tercih edilmiyorlar.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #22 : 18 Aralık 2010, 16:41:42 »
Yapacağımız uçağın işe yarar olması ve herşeyiyle istediğimiz değişikliği yapabileceğiz, istediğimiz silahı takabileceğimiz, istediğimiz yerde kullanabileceğimiz biçimde olması şartı kabul edildikten sonra herkezle ortaklık kurabiliriz.

Abd örneği bizim durumumuzdan çok farklı.Zira abd teknolojik açıdan kimseye muhtaç deği.Biz muhtacız.Misal  motor nereden gelecek abd açısından sorun yok 2-3 tane ana motor üreticisi zaten abd şirketi.Benim aklımda saab var rolls royce motoruyla desteklenirse Türk aviyonikleride eklenince ortaya iyi birşey çıkar.Zaten ortak arıyorlar çift motorlu bir çalışmasıda var,denenebilir...

Abd sadece mali açıdan ortak aramıyor uçak sattığı ülkeleri yedek parça ve mühimattanda yolacak jsf de de israil hariç kimse kendi silahı takamıyor(ki bu bile şuan tam değil israil bastırıyor abd olmaz diyor bakalım sonuç ne olacak)...Bizim gibi ülkerin abd ile ortak olmasındaki yegane avantajı ise yüksek teknolojik bir uçağa daha az maliyetle ortak olmak(fms kredisi gibi) ama bakanında dediği gibi artık bu devirde jsf ile kapanıyor...Bir de işin siyasi tarafı var malum Çinle yapılan ortak tatbikat kıçıkırık f 16ları bile uçuramadık Ankara Akıncı üssüne kaçırdık uçakları abd izin vermedi diye...Yarın birgün jsfler şuarada burada uçamaz,kendi silahını-görev bilgisayarı takamazsın,dost-düşman tanımlamasına karışamazsın,tatbikatta dahi uçuramazsın denildiğinde kimse cevap veremez abdye şartlar baştan belli f 35 istiyorsan bedeli bu hem mali hem politik bedel...
« Son Düzenleme: 18 Aralık 2010, 16:45:40 Gönderen: _darkraven_ »

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #23 : 18 Aralık 2010, 17:37:46 »
Peki, "bagimsiz"ci arkadaslar.. Gun gelip de o tayyareler silahli kalktiginda, o "yerli" ve "bagimsiz" tayyaredeki "Rolls-Royce" motoruna Ingiliz'in sorun cikarmayacagini kimden duydunuz?.. Kim almis o sozu?..

Bu anti-Amerikan tandans acaba gozleri kor mu etmis durumda?..

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #24 : 18 Aralık 2010, 17:42:09 »
ihtimalleri dile getiriyorum yoksa çin ya da rus motor üreticiside var.Buna bakarsan herkes kendi damarına basıldığında sorun çıkaracaktır normali budur.(bir örnek 1. dünya savaşında parası ödendiği halde bize verilmeyen ingiliz yapımı kruvazörler)

Sorun şu abd ile çıkarlarımız çatışıyor hemde yoğun biçimde(bu yüzden kazık yeme olasılığımız çok yüksek) ama ingilizlerle dersen soru işareti ingilizler giderek içe kapanıyorlar dünya politilkasında...Orta vadede ingilizlerle sorun çıkmaz gibi ama bellide olmaz tabiki garantisi yok bu işlerin.(unutmadan Türk-ingiliz anti uçak füze ortaklığıda var yeni başladı motordada neden olmasın?)

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #25 : 18 Aralık 2010, 17:46:47 »
2020'li yillarda, yani Turkiye'nin en balli bademli donemlerindeki muharip stratejisini, eloglunun ruh haline bagli mi gelistirelim?..

Ya da mesela Ruslar'a gidip, son 400 yilimizi girtlak girtlaga gecirdigimiz kulture mi yatiralim sermayeyi?..

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #26 : 18 Aralık 2010, 17:51:21 »
slm peki arkadaslar benim anlamadigim bu son alinan kararlarla milli guc gurubu derken tamamen milli ve bagimsiz motor olmuyor mu?saygilar
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #27 : 18 Aralık 2010, 17:54:55 »
Anka örneğinde olduğu gibi ilk uçak doğrudan ithal motorla uçar bu sırada teide yerli motor için çalışır...

Bu dünyada herkes herkese bağlı ama önemli olan riski bölmek.Bütün yumurtaları abd-nato sepetine koyarsan Kıbrıs dalgasında olduğu gibi tırpanı yersin...Ders çıkarırsan aselsanın olur roketsanın olur...

Geçmişten ders çıkarmak...Uzakta değil 10 sene öncesinden...

-----
Milli güç grubu kara ve deniz araçları için roket ve füzeler içinde motorlar...Uçak için jet motorundan bahsedildiğini görmedim o yazıda...En azından savaş uçağı için iha için bilmiyorum.

Çevrimdışı lleo

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • Bilgi sahibi olmadan Fikir sahibi Olunmaz..
« Yanıtla #28 : 18 Aralık 2010, 17:57:11 »
tsk ustad....saygilar
Özgürlük için Pardus...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #29 : 18 Aralık 2010, 17:59:38 »
slm peki arkadaslar benim anlamadigim bu son alinan kararlarla milli guc gurubu derken tamamen milli ve bagimsiz motor olmuyor mu?saygilar
Eveeeet...
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com