Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997417 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3861 : 24 Mart 2023, 23:10:34 »
Yunan Medyası TF-X'i haber yapmış lakin Türkçe çeviri seçeneği koymamış ve yorumları da kapatmışlar. Bizimkiler yorum atmasın diye adamlar yorumları kapatıyorlar.  ;D

Error 404 (Not Found)!!1

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 34
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3862 : 25 Mart 2023, 01:33:18 »
Yunan Medyası TF-X'i haber yapmış lakin Türkçe çeviri seçeneği koymamış ve yorumları da kapatmışlar. Bizimkiler yorum atmasın diye adamlar yorumları kapatıyorlar.  ;D

Error 404 (Not Found)!!1

WOS tez elden çevirir bunu

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3863 : 25 Mart 2023, 12:53:26 »
Alıntı
Milli Muharip Uçak'ın ilk uçuşu.

@IsmailDemirSSB :"İlk uçuşu 2024 yılında gerçekleştireceğiz. İleri bir tarih verelim ancak sürprizlere hazırlı olun. Hava Kuvvetlerimize ise 2030 yılında teslim edeceğiz."

"Belirli bir olgunlaşma seviyesine kadar yabancı ürünler kullanıyorsunuz ama  çok sayıda alt sistem üreticisini harekete geçiriyorsunuz. Uçak envantere girene kadar %70 üzerinde bir yerlilik oranı olacak."

Demir :"MMU akıllı bir sistem olacak. Yapay zeka, siber güvenlik gibi sistemleri içinde barındıracak. Yerli motoru yaptığımız zaman gönül rahatlığıyla 5. nesil bir uçak diyebileceğiz."

youtu.be/i5J0Nx9g8nI
https://mobile.twitter.com/Defence_Turk

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3864 : 25 Mart 2023, 18:58:16 »
Alıntı
Milli Muharip Uçak'ın ilk uçuşu.

@IsmailDemirSSB :"İlk uçuşu 2024 yılında gerçekleştireceğiz. İleri bir tarih verelim ancak sürprizlere hazırlı olun. Hava Kuvvetlerimize ise 2030 yılında teslim edeceğiz."

"Belirli bir olgunlaşma seviyesine kadar yabancı ürünler kullanıyorsunuz ama  çok sayıda alt sistem üreticisini harekete geçiriyorsunuz. Uçak envantere girene kadar %70 üzerinde bir yerlilik oranı olacak."

Demir :"MMU akıllı bir sistem olacak. Yapay zeka, siber güvenlik gibi sistemleri içinde barındıracak. Yerli motoru yaptığımız zaman gönül rahatlığıyla 5. nesil bir uçak diyebileceğiz."

youtu.be/i5J0Nx9g8nIhttps://mobile.twitter.com/Defence_Turk

Temel Kotil ile söyledikleri uyuşmuyor, %85 yerlilik oranı diyordu Kotil. İlk teslim içinde 2028 deniliyordu.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #3865 : 25 Mart 2023, 19:01:08 »
Hürjet in hastasıyım TFX den bile daha çok heyecan veriyor bana Hürjet. Bir an önce uçtuğunu görmek istiyorum artık.

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3866 : 25 Mart 2023, 19:33:33 »
Gökbey'in ilk uçuşunu nasıl yaptığını hatırlayın.Apar topar olacağına daha sakin güvenli bir şekilde yapmakta fayda var.Bir test pilotu yetiştirmekte kolay değil zaten.Temkinli olmak iyidir.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3867 : 29 Mart 2023, 10:04:29 »
TUSAŞ Yapısal Mühendislik Direktörü Eyüp Yiğit: "Orta vadede Milli Muharip Uçak için çift koltuklu bir varyantı da geliştirilecek.

Bu sayede MMU ,MUM-T (Manned Unmanned Teaming, İnsanlı İnsansız Ekip) kabiliyetini en yüksek verimlilikle kullanacak.

MMU'nun tandem oturma düzenine sahip konfigürasyonu, insansız hava araçlarını (Anka-3, KIZILELMA, taarruzi SİHA/İHA'lar, Atak helikopterleri vb) koordine edebilecek ve yönetebilecek."

Şimdi bu kelimeyi çok araştırmadım ama yazan kaynaktan dolayı doğru kabul ediyorum.Eğer doğru ise ayrı bir sıkıntı yanlış ise ayrı bir sıkıntı.
Doğru ise uçak ve Türk Hava Kuvvetleri için iyi bir gelişme bunu geçen günlerde ben ve birkaç arkadaş olması gerektiğini Koreliler’in yaptığını havada filo yönetimi için iyi olacağını bizim yapay zekada yeterince gelişmediğimizi felan konuşmuştuk.Burda esas sorun daha 1 ay önce şirketin genel müdürünün böyle bir şey olmayacağını söylememişliydi. Hatta biz bunu yapay zeka ile yapacağız bilgisayar yönetecek demişti.Nasıl bu kadar hızlı kararla bundan vazgeçildi. Ya da hep düşünülüyordu söylenmiyordu. Tamam söylenmesin o zaman tüm şirkettekilere bundan bahsedilmesi gerekmiyormuydu. Şu olay normal bir şirkette olsa büyük kaos olur, genel müdür başka söylüyor yapısal mühendis direktörü farklı söylüyor. Gerçekten ilginç. Sonuçta 2 kişilik modeli yapılsında kim ne derse desin. İleride tek motorlu modelini de görme niyeti ile diyelim. Şahsen beni çok mutlu etti. Ayrıca sadece  bu uçağa havada yöneten uçak modeli olarak bakılmamalı en az 1 ya da 2 filo çift kişilik eğitim uçağı da alınabilir.Her ne kadar simülasyonlar çok gelişiyor olsada saha da gerçekten uçmak ayrı bir deneyim simülasyon ayrı bir deneyim.
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 10
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3868 : 29 Mart 2023, 13:09:05 »
MMU mevcut planlamaya göre safkan bir hava üstünlük uçağı. Bu haliyle devam ederse üs ve filo yapıları nasıl olacak merak ediyorum. Zira bizim hava üslerimizde ikiz hava-hava ve hava-yer filoları var. Buna göre MMU her üste birer filo kurulup hava-yer görevleri TİSU olarak mı şekillenecek? Bana göre TİSU'lar olsa bile her üste filo mevcudu uçak sayıları azalsa bile (mesela 15'er uçak) yine 2'şer filo mu olacak? Ya da TİSU ve MMU karma filolar mı göreceğiz? Sonuçta belki de yeni bir konsept görebileceğiz.
Tahminim ileride çift koltuklu MMU gibi çok rollü MMU da görürüz.

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3869 : 29 Mart 2023, 13:47:17 »
Hocam MMU'nun safkan bir hava üstünlüğü uçağı olduğunu sanmıyorum.Kullandığı f15 motorunun bypass ratiosu yüksek irtifa için ne kadar optimize.EF2000 gibi 60k feet irtifaya çıkabilecek mi? F22'nin manevra yapmak için sahip olduğu twc'ye sahip değilken MMU'yu air supremacy demek ne kadar doğru...