Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997478 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3630 : 27 Ocak 2023, 22:33:34 »
faraday kafesleri mikrodalga enerjisi dahil bir çok yüklü parçacıkların enerjisini de engelliyor diye hatırlıyorum. benim bildiğim değerli elektronik yüklerin faraday kafesleri ile koruma altına alındığıdır. ama yük miktarı ve dalga boyu gibi değişkenler bu kafesi aşmayı sağlayabilir  belki de. çünkü akdeniz de ki fransız gemisine uyguladığımız elektronik harp ile bir çok devresinin yandığı ifade edilmişti. ya bazı şeyleri tam kavrayamamışım yada elektronik saldırılarda farklı teknikler geliştirilmiş ve bu bildiğim fizik yöntemlerini aşmanın belli ki kolay bir yolu  yada yeni teknikleri demek oluyor
Doğru düşünüyorsunuz. Faraday kafesi elektromanyetik dalgaları belli ölçüde bloke edebilir. Elimizde kullandığımız cep telefonlarında bulunan bir çeşit Faraday Kafeside, içerisindeki elektronik devreleri korur. Mikrodalga fırını da içerideki elektromanyetik dalgaları dışarıya bırakmaz. Ama tam koruma sağlayabilmesi için delikli yapısı olmaması ve açık hiç bir kısmı olmaması ve daha da önemlisi kafes malzemesinin yeterince kalın olması gerekir. Yani bir çeşit kalın kutu olması gerekir. Yoksa gelen elektromanyetik dalgalar, frekans ve güçlerine bağlı olarak bu aralıklardan ve hatta kutudan sızar. Işıkta elektromanyetik dalgadır. Ama mikrodalga fırınının kafesinden içeri ve dışarı rahatlıkla geçer.
Elektronik harp için düzenlenmiş ve imal edilmiş bir Aesa radarı, belli frekanslarda ve güçte yayın yaparak bu kafeslerin içerisine rahatça girer ve koruma etkisini ortadan kaldırır.
Elektromanyetik dalganın kafesi delebilmesi; kafes kalınlığı, kafes malzemesinin elektrik geçirgenliği, manyetik geçirgenlik değeri, gelen dalganın frekansı ve pi sayısı değerlerinin tamamının kare köküyle ters orantılıdır.

δ = 1/ √ πfμσ

Gelen dalganın frekansı düşükse çok daha rahat Faraday kafesini deler. Güzel bir örneği; AM radyo dalgalarının (düşük frekanslı) alüminyum folyoyu rahatlıkla delmesi, FM radyo dalgalarının (yüksek frekanslı) aynı folyo tarafından büyük ölçüde bloke edilmeleridir.
« Son Düzenleme: 27 Ocak 2023, 22:36:05 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3631 : 31 Ocak 2023, 17:27:36 »
Nette dolaşırken Leonardo'nun geliştirdiği bir EH sistemiyle karşılaştım. Açıkçası ilk kez gördüm. Adı "BRITE CLOUD EXPENDABLE ACTIVE DECOY" (Britanya Bulutu, Harcanabilir Aktif Yem). Leonardo'nun Luton'daki (İngiltere) tesisleri tarafından geliştirilen bir proje.

Uçakların chaff / flare atıcılarından atılmak üzere geliştirilmiş, dolayısıyla minimum sistem değişikliği gerektiren, füzelerin RF arayıcılarını kandırmaya yönelik bir "hava-hava" veya "kara-hava" füzesi karşı önlem ekipmanı. Atıma uygun dikdörtgen veya silindir formları var. Kısaca modern chaff / flare diyebilirsiniz.

Şöyle çalışıyor: Dahili bir pili var. Uçaktan atıldıktan sonra, öncelikli tehditleri aramaya başlıyor, gelen radar darbelerini topluyor ve bunları önceden programlanmış bir tehdit kitaplığına göre ilişkilendiriyor. Bir eşleşme bulduktan sonra BriteCloud'un içindeki bilgisayar, gelişmiş algoritmalarını kullanarak "yanlış hedefi" simüle ediyor ve tehdit sistemi aldatmacayı algılayamayıp gerçek uçaktan ayırt edemiyor, gerçek uçağı ıskalıyor.

Kısaca füze uçağa yaklaştığında chaff / flare gibi fırlatılıyor ve füzeyi üzerine çekiyor.

Biraz araştırdım; soğuk savaşın son döneminde buna benzer ama uçağın arkasından telle sarkıtılan türleri varmış. Bunlar 2. nesilmiş.

Dedikleri kadar iyiyse bana çok mantıklı geldi. Ama yeni bir füzeyse ve kütüphanesindeki bilgilerle eşleşmiyorsa sonuç ne olur biraz tartışmalı bir durum.

https://electronics.leonardo.com/en/products/britecloud-3

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2023, 17:30:35 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #3632 : 31 Ocak 2023, 18:05:41 »
Türkün gücü biz onu çoktan çalıştık

« Son Düzenleme: 31 Ocak 2023, 18:07:02 Gönderen: re »

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3633 : 31 Ocak 2023, 19:39:29 »
Bizim MMU için atılabilir tuzaktan çok, F-35'teki gibi EH paketinin tespit ettiği radar sinyallerini analiz edip en uygun karıştırma sinyalini fiber optik kablo ile EHS'ye bağlı tuzağa iletecek ve bu şekilde füze radarına karşı karıştırma yapacak tarzda bir sistem gerekli.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #3634 : 31 Ocak 2023, 19:43:38 »
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2023, 19:44:16 Gönderen: re »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3635 : 31 Ocak 2023, 23:21:17 »
Re'nin gücü...
Bir beğeni ateşledim.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #3636 : 31 Ocak 2023, 23:33:26 »
Eyvallah. Ağanın eli tutulmaz

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3637 : 01 Şubat 2023, 09:21:39 »
RE hocam; bu güzel haberlere mitralyözle yaylım ateşi açacaktım ama forum saatte 1 tane ateşlemeye izin veriyor ne yazık ki  ;D

1 ateş de benden  :D

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #3638 : 01 Şubat 2023, 13:04:09 »
bi saat dediğin nedir ki hemen geçer

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127