Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997021 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3000 : 26 Kasım 2022, 00:30:38 »
Kale yönetim kurulu Başkan yardımcısı Sn Okyay’ın açıklamasına göre:
 “Rolls-Royce ile birlikte Milli Muharip Uçak’ın motorunu, yurt içinde geliştirmek üzere teklifimizi sunduk ve bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor.”

https://www.savunmasanayist.com/mmu-motor-kale-roll-royce/

SSB başkanı I. Demir, RR ile hemen tüm konularda anlaşmış durumdayız buna göre bize bir teklif sunacaklar diye beyanatta bulunmuştu.

Sn Okyay’ın verdiği demeçte de, Kale/RR motorunun tüm haklarının Türkiye’de olacak şekilde ve de 3üncü şahıslara satışında bir problem olmayacak şekilde üretileceğinin üzerine basarak anlatmıştı.

Bu minvalde, benim gördüğüm ve anladığım kadarıyla; Kale/RR, bu motoru Türkiye’de geliştirip üretecek. Dolayısıyla bu motorun tüm hakları, %51 hissesi Kale’nin olan Kale/RR ortak şirketi TAEC’e ait olacak. Tusaş, motoru bu şirketten satın alacak. Nasıl KTJ3200’ün hakları Kale’nin ise; bu yeni motorun hakları da TAEC’in olacak. Motorun başka ülkelere satışında tam serbestiyet olacak.
Benim anladığım bu.

Bu teklife neden bir an önce cevap verilmez ? O bir muamma!
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2022, 00:35:17 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3001 : 26 Kasım 2022, 00:36:14 »
 “Rolls-Royce ile birlikte Milli Muharip Uçak’ın motorunu, yurt içinde geliştirmek üzere teklifimizi sunduk ve bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor.”

SSB başkanı I. Demir hemen tüm konularda anlaşmış durumdayız buna göre bize bir teklif sunacaklar diye beyanatta bulunmuştu.

Sn Okyay’ın verdiği demeçte de, Kale/RR motorunun tüm haklarının Türkiye’de olacak şekilde ve de 3üncü şahıslara satışında bir problem olmayacak şekilde üretileceğinin üzerine basarak anlatmıştı.

Bu minvalde, benim gördüğüm ve anladığım kadarıyla; Kale/RR, bu motoru Türkiye’de geliştirip üretecek. Dolayısıyla bu motorun tüm hakları, %51 hissesi Kale’nin olan Kale/RR ortak şirketi TAEC’e ait olacak. Tusaş, motoru bu şirketten satın alacak. Nasıl KTJ3200’ün hakları Kale’nin ise; bu yeni motorun hakları da TAEC’in olacak. Motorun başka ülkelere satışında tam serbestiyet olacak.
Benim anladığım bu.

İşte en güzeli bu. Rolls-Royce işi böyle olursa ki Sn. Osman Okyay böyle olacak diyor bu durumdan herkes kar sağlar. Rolls-Royce para kazanacak. Kale grubu para kazanacak. TUSAŞ 5. nesil bir motoru uçağına takacak ve Türkiye hiç bir engel olmadan motoru Türkiye'de üretip istediğimiz ülkeye satabileceğiz. Bu durum hepimizin istediği. Rolls Royce da bu projede yer almak istiyor. Hem para kazanacak hem de 5. nesil bir uçağa motor üretecek.

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #3002 : 26 Kasım 2022, 00:54:33 »

SSB başkanı I. Demir, RR ile hemen tüm konularda anlaşmış durumdayız buna göre bize bir teklif sunacaklar diye beyanatta bulunmuştu.

Benim anladığım bu.

👏🤌 Herkezin merak ettiği açıklama.

Çevrimdışı SATURN

• DefenceTurk
  • *
  • 8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3003 : 26 Kasım 2022, 01:19:41 »

Benim anladığım bu.

Burdaki video da RR-orpheus turbofan motorunun Tempest ve TFX kullanabilecegini soyluyor.RR-Kale ortakliginin teklif ettigi motor olabilirmi diye dusunuyorum

https://www.youtube.com/watch?v=VEddzLIknlU

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3004 : 26 Kasım 2022, 01:23:11 »
Motorun hakları TR Motor'un olmayacak mıydı, aksi halde TEİ üretim işine girebilecek mi ? Anlaşmada üretimin bir kısmının, belli bir oranının TEİ'de yapılabileceğine dair madde olacak mı, üretim TAEC'de olsa bile daha sonra sadece RR mühendislerinin girebileceği üretim bölümleri vs çıkmasında karşımıza ...

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3005 : 26 Kasım 2022, 05:34:21 »

Benim anladığım bu.

Bu yazdıklarınız doğruysa anlaşmanın duyurulmaması tam bir muamma... Keşke doğru olsaydı...Keşke...
Aklıma Arjantine savaş uçağı satışının İngiliz fırlatma koltuğu takılı olduğu için izin verilmemesi geldi...Hangi uçakta o?

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3006 : 26 Kasım 2022, 09:40:57 »
Güney Kore’nin Kai-T50 satışı için blokaj gelmişti.
Dünyada başka yapan olmayınca bu blokaj bizim MMU ya da gelebilir. Bizde İngiliz fırlatma koltuğu kullanacağız.
Burada Motor konuşuluyor. Türkiye’de geliştirilmiş ve her hakkı TAEC’de olan motorun üzerine satış blokajı koyamaz RR. Bilhassa bu satış konusu bir madde olarak belirtilmişse anlaşmada.

Sadece, bu motoru alıp mesela TEİ üzerinde geliştirme yapamaz. O hak TAEC’e ait. Yani RR işin sonundaki rakamdan %49 kar eder.
« Son Düzenleme: 26 Kasım 2022, 09:43:36 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3007 : 26 Kasım 2022, 11:23:41 »
Yine aynı hataya düşüyoruz. Motor üreten şirketin şartları ayrı( 1 haftada konuşulup anlaşılır) ; hükümetin ihraç izni vermesi , daha yaşanacak ilk sıkıntıda motorun üretimini aksatmamak ayrı.

Ben hayatımda hiçbir silah sistemi alınırken şirketle çözülemeyen bir problem görmedim.
Sorunlar hep ; şirketle antlaşma yapıldıktan sonra hükümetin vetosundan kaynaklanmıştır.

Benim söylemek istediğim RR ile ne kadar sağlam antlaşma yapılırsa yapılsın siyasi konjonktür hep başımızda demoklesin kılıcı gibi sallandırılacaktır...

RR bize uygun motoru 1 senede rahatlıkla yapar orası 2+2=4 kadar kesin bir bilgi.
Bu motor işinde kritik nokta ; İngiliz hükümetinin desteği...
Bu iş Downing Sokağı 10 Numarada biter , RR merkezinde değil...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3008 : 26 Kasım 2022, 11:50:31 »
O yüzden tüm teknoloji, know how'a Kale'nin de sahip olması önemli. Bilinmeyen bir girdi, karışım, bileşim, kompozit, uygulama, sadece RR mühendislerinin girebileceği odalar, bölümler vs olmamalı. TAEC bir Türk şirketi olarak, motoru RR ve İngiliz hükümetinden bağımsız olarak %51 ortak oyu ve kararı ile üretebilmeli, pazarlayabilmeli

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3009 : 26 Kasım 2022, 14:03:23 »
O yüzden tüm teknoloji, know how'a Kale'nin de sahip olması önemli. Bilinmeyen bir girdi, karışım, bileşim, kompozit, uygulama, sadece RR mühendislerinin girebileceği odalar, bölümler vs olmamalı. TAEC bir Türk şirketi olarak, motoru RR ve İngiliz hükümetinden bağımsız olarak %51 ortak oyu ve kararı ile üretebilmeli, pazarlayabilmeli

Bu ve diğer yorumların hepsi bence gereksiz kalacaktır. Bize 30-40 uçağa yetecek motoru yapsınlar ondan sonrasına zaten bizim ihtiyacımız kalmayacaktır. Kendi özgün motorumuz o zamana hazır olur. Onlar da bunu bildiklerinden, yelkenleri indirip, bizim şartlarımızda ve teknolojiye tam erişimle bu motorları bize satmak isteyeceklerdir.

Rolls Royce tan önce , İngiliz hükümeti bizim MMU motoru üretimi için RR’u seçmemize ön ayak olmuştur.
Onlar asıl istiyor bizim işi RR’a vermemizi. O bakımdan kısa dönemde bir sıkıntı çıkarmaları olası değil. Orta ve uzun dönemde ise bizim onlara ihtiyacımızdan ziyade onların bize ihtiyaçları olacsktır. Hele Tempest üretiminde, (bizim MMU işinde ne kadar kaliteli iş çıkardığımızı gördükten sonra), bizim maliyetlerimizle üretim yaptırabilecekleri fabrikayı zor bulurlar.