Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997152 defa)

0 Üye ve 3 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2670 : 19 Temmuz 2022, 23:28:27 »
Alıntı
Milli Muharip Uçak’ta 2028’e kadar motor tamam.

https://haberturk.com/yazarlar/gunta

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2671 : 20 Temmuz 2022, 02:37:41 »
Alıntı
Milli Muharip Uçak’ta 2028’e kadar motor tamam.

https://haberturk.com/yazarlar/gunta
Gene sırıtarak birşeyler yumurtlamış.
TR Motor denilen firma tasarım bürosu. Bilgileri yetersiz kalıp Sovyet dönemi teknolojisi kullanan ve 1990’dan beri hiç bir yeni uçak motoru geliştirmemiş Ukraynalı İvchenko Progress tasarım bürosuyla ortaklık kuran firma bu. Bunlar mı teknoloji harikası Stealth motor tasarlayacak?
Orada kapı gibi gibi TEİ var. Verin adamlara görevi. Çıkarsınlar motoru.
Sonra 2028’e kadar TR Motor yeni motoru geliştirecekmiş. Yani 2028’den sonra motorun prototipi üretilecek. Koy üstüne 5 sene daha.
Medyanın gazını alacak siyasi demeçler bunlar.
İşi verecekler RR’ye de minareye kılıf hazırlıyorlar rantçılar.

« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2022, 02:44:54 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #2672 : 20 Temmuz 2022, 08:01:32 »
Bu adamlar hala TRmotor vs diyorsa bu uçak işinden ümit kesmeye başlarım. Altay tankı gibi olacak.

Türk savunma sanayi bir yükseliş yakalamıştı ama sanırım artık bitti. Çok göz önünde olunca rantçılara kurban edildi.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2673 : 20 Temmuz 2022, 11:24:13 »
Ne desinler ki TRmotor diye diye 5 yılımızı yazık mı ettik desinler...
Trmotor'dan bmc hisselerini devraldığımız vakit Trmotor'dan kurtulduk merak etmeyin...

Bu sefer golü atacak bizimkiler...

TAEC kartını oynadı sırada TEİ+GE teklifi var , bakalım onlar nasıl bir motor önerecekler...

Değişken bypass oranlı bir motor sürpriz teklifi gelir mi yoksa klasik bir motor mu teklif ederler.

F-414-GE-400 bile bizim güç ihtiyacımızı karşılaşamıyoruz, F-22 ,F-35 motorunu zaten vermezler...

Ben F-110-132 gibi bir motor teklifi bekliyorum ebatı da mmu'ya uyar ama stealth işi için revizyon gerekmez mi?
« Son Düzenleme: 20 Temmuz 2022, 11:28:28 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2674 : 20 Temmuz 2022, 18:12:58 »
İbrahim Sünnetçi'ye tweeter'dan bi soru sorayım dedim , sormadan son 1 saatteki yazılarına baktım soru sormaktan vazgeçtim...

"Yanıls hatırlamıyorsam zaten TVC olacaktı MMU/TF-X'de ama 2D mi 3D mi orası netlesmemisti PAS 2019'da görüşmemde öyle bilgi almıştım...
"Doğrusu olsa iyi olur hatta bence 20-30 adet eldeki T1 Typhoonları muhakkak alalım zaten isimize yararlar ucuza alırız böylece birkaç yıldır uzatmaları oynayan F-4E 2020'leri hemen emekli eder, F-16V Filosu harbe hazır olana kadar da bir filo hava önleme uçağı aktif görevde olur...."

gibi şeyler yazmış... İlginç

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2675 : 20 Temmuz 2022, 18:43:09 »
İbrahim Sünnetçi'ye tweeter'dan bi soru sorayım dedim , sormadan son 1 saatteki yazılarına baktım soru sormaktan vazgeçtim...

"Yanıls hatırlamıyorsam zaten TVC olacaktı MMU/TF-X'de ama 2D mi 3D mi orası netlesmemisti PAS 2019'da görüşmemde öyle bilgi almıştım...
"Doğrusu olsa iyi olur hatta bence 20-30 adet eldeki T1 Typhoonları muhakkak alalım zaten isimize yararlar ucuza alırız böylece birkaç yıldır uzatmaları oynayan F-4E 2020'leri hemen emekli eder, F-16V Filosu harbe hazır olana kadar da bir filo hava önleme uçağı aktif görevde olur...."

gibi şeyler yazmış... İlginç

Sanki F-16V'ler verilecekmiş gibi yazmış ABD Kongresi ve Senatosunda bize karşı bu kadar ağır bir hava varken. Kesin İngilizlere de ağlar bu Yunanlılar çünkü ağlama işini çok iyi biliyorlar bizde uyuyoruz ondan sonra iş işten geçiyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2676 : 21 Temmuz 2022, 11:35:49 »
MMU için TVC motor planını hiç duymadım hele ki normal motor bulamazken ...

EF Tranche 1'i övmesi de boş geldi...

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2677 : 21 Temmuz 2022, 12:44:15 »

Katılıyorum.
TFX için, hiç bir motor için TVC olacak denmedi. Zaten TVC ile uçan uçakla TVC olmayan uçak arasındaki manevra kabiliyetlerinde çok büyük bir fark olmadığıda ortada. Önemli olan gövdesel tasarım (airframe design)
EF Tranche-1 sadece hava hava görevleri için geliştirilmiş bir uçak. F4 lerin işini göremez. Bu bir!
Diğer husus ise; Tranche-1 uçaklarına Aesa Radar konamıyor. Bu bir gerçek. Bu uçakların çok para harcanarak geleceği yer Tranche-2+ . Bu durumda ancak bedava verirlerse alınır belki. Onda da yapılacak masrafa ve idame harcamalarına değermi?
« Son Düzenleme: 21 Temmuz 2022, 12:46:17 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2678 : 21 Temmuz 2022, 13:59:57 »

Katılıyorum.
TFX için, hiç bir motor için TVC olacak denmedi. Zaten TVC ile uçan uçakla TVC olmayan uçak arasındaki manevra kabiliyetlerinde çok büyük bir fark olmadığıda ortada. Önemli olan gövdesel tasarım (airframe design)
EF Tranche-1 sadece hava hava görevleri için geliştirilmiş bir uçak. F4 lerin işini göremez. Bu bir!
Diğer husus ise; Tranche-1 uçaklarına Aesa Radar konamıyor. Bu bir gerçek. Bu uçakların çok para harcanarak geleceği yer Tranche-2+ . Bu durumda ancak bedava verirlerse alınır belki. Onda da yapılacak masrafa ve idame harcamalarına değermi?

Sayın Yaşar , yazılarınızda bir süredir " Airframe design " üzerinde çok durduğunuzu farkettim...Bu Brezilyalı AKAER firmasının Hürjet dizaynına katkısıyla duyduğumuz bir gelişme...Galiba SAAB GRIPEN E/F  modeline de katkıda bulunmuş ve afterburnersız ses üstü hıza F-414 motorlarıyla ulaştırmayı başarmıştı Gripen 'i...

Şimdi Airframe design ile gerçekten bu başarılabilir mi , MMU bu şirketle neden çalışmıyor acaba?

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 256
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2679 : 21 Temmuz 2022, 14:47:32 »
Daha iyisi ile çalışıyor ya işte. BAE.