Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997675 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Hornet

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2060 : 05 Şubat 2021, 20:01:36 »
RR ile Hindistan hel amca 5. Nesil savaş uçağı motoru icin anlaşma sağlamış sanırım video hindce olduğu için anlamadım. Bu hindistanin hel amca uçağı için okuduğum kaynaklar tüm 5.nesiller içinde en hızlısı olacak şekilde değerlendiriyor. Benim ingilizcem olmadığı için tam bilmiyorum bu hel amca uçağının durumu nedir bilgisi olan var mı aranızda ? F22 raptoru çöpe atacak şekilde geliştirilen bu uçak hakkında hiçbirşey bilmiyoruz.

Çevrimdışı fırtına06

• Site Yetkilisi
  • DefenceTurk
  • 230
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2061 : 05 Şubat 2021, 22:05:02 »
RR ile Hindistan hel amca 5. Nesil savaş uçağı motoru icin anlaşma sağlamış sanırım video hindce olduğu için anlamadım. Bu hindistanin hel amca uçağı için okuduğum kaynaklar tüm 5.nesiller içinde en hızlısı olacak şekilde değerlendiriyor. Benim ingilizcem olmadığı için tam bilmiyorum bu hel amca uçağının durumu nedir bilgisi olan var mı aranızda ? F22 raptoru çöpe atacak şekilde geliştirilen bu uçak hakkında hiçbirşey bilmiyoruz.

F-22 Raptor'un servise girişinden beri yıllar geçmesine rağmen hala dünya üzerinde bu uçakla başa çıkabilecek bir uçak bulunmuyor. Hindistan önce bir Tejas'lar ile başa çıksında ondan sonra 5. nesil uçağa yönelsin.
« Son Düzenleme: 05 Şubat 2021, 22:05:36 Gönderen: fırtına06 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2062 : 14 Şubat 2021, 14:35:07 »
Alıntı

Türkiye'nin 5’inci nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde kritik bir aşama daha geride bırakıldı.
• TUSAŞ (@TUSAS_TR) ile TRMOTOR (@TRMotor) yerli güç üniteleri geliştirmek için protokol imzaladı.

https://defensehere.com/tr/tusas/tusas-ile-trmotor-yerli-guc-uniteleri-gelistirmek-icin-protokol-imzaladi/110133
« Son Düzenleme: 14 Şubat 2021, 17:44:40 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2063 : 14 Şubat 2021, 16:59:57 »
Alıntı

Türkiye'nin 5’inci nesil savaş uçağı Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde kritik bir aşama daha geride bırakıldı.
• TUSAŞ (@TUSAS_TR) ile TRMOTOR (@TRMotor) yerli güç üniteleri geliştirmek için protokol imzaladı.
• Haber: https://defensehere.com/tr/tusas/tusas-ile-trmotor-yerli-guc-uniteleri-gelistirmek-icin-protokol-imzaladi/110133

Ortada bir motor başlangıcı varki bu anlaşma yapılıyor. Bir kaç sene içerisinde TEİ motoru ateşlerse şaşmayın.
Ama ben hala Kale/RR’nin Yeni TR Motor’a vereceği teklifi bekliyorum.

Çevrimdışı Alpars

• DefenceTurk
  • *
  • 40
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2064 : 14 Şubat 2021, 17:33:47 »
Su 57 / F 22 mücadelesi ne olurdu acaba?

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2065 : 28 Şubat 2021, 00:51:15 »

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2066 : 28 Şubat 2021, 17:10:01 »
Alıntı
Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir: TUSAŞ tarafından yürütülen Milli Muharip Uçak (MMU) projesinde gelinen son aşamayı anlattı.

Defensehere.com: Milli Muharip Uçak projesinde gelinen son aşama ve bundan sonraki süreç nedir? Uçağın motoru konusunda netleşen bir durum var mı?

Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir:

Milli Muharip Uçak projesinde gelinen son aşama ve bundan sonraki süreç nedir? Uçağın motoru konusunda netleşen bir durum var mı?

TF-X Milli Savaş Uçağı olarak adlandırdığımız projede işler yolunda gidiyor. Mühendislerimiz tasarım merkezimizde çalışıyor ve proje gerçekten iyi durumda. Bildiğiniz gibi BAE Systems ile bir anlaşma yaptık. BAE Systems üzerinden belirli sayıda mühendis projemize destek veriyor.

Onların ekipleri (BAE Systems) ve bizim ekiplerimiz birlikte çalışıyor. Dediğim gibi program yolunda ilerliyor. Herhangi bir sürpriz gelişme beklemiyoruz. Tabiki Türkiye'nin savaş uçağı alanında fazla bir tecrübeye sahip olmadığı düşünüldüğünde bu kolay bir proje değil.

İnsanları bir araya getiriyoruz ve bir eğitim alıyorlar. Tasarım süreçleri, tekrar eden süreçler ve parametrik çalışmalar gibi. Rüzgar tüneli çalışmalarının bir kısmı halihazırda başladı ve icra ediyoruz.

İlk metal kesimi geçen hafta yapıldı. Bunu geliştirmeye çalışıyoruz. Motor konusuna geldiğimizde milli motor tasarım geliştirme sürecini de başlattık. Aynı zamanda ara bir çözüm olarak hazır bir motor kullanacağız. Elbette bu, nihai tasarımın gereklilikleriyle tam olarak eşleşmeyecek. Bizim yerli motor projemizin motor yetenekleri çok daha farklı.

Ama boyut, geometri ve diğer parametreleri dikkate aldığımızda, en azından tanıtımı zamanında yapabilmek için dünyadaki mevcut bir yada belki iki hazır motoru seçtik.

Belki ilk uçuşumuz eski bir motor gövdesiyle zamanında olacak. Sonrasında yerli motorumuzun 2026 veya 2027'den itibarıyla hazır olmasını bekliyoruz.

https://www.defensehere.com/tr/tusas/ssb-baskani- ...tti/120500

Çevrimdışı Commander

• DefenceTurk
  • *
  • 18
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2067 : 28 Şubat 2021, 17:15:45 »
Tek çaremiz MMU
Ayakta ölmek,diz üstü yaşamaktan daha iyidir.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #2068 : 01 Mart 2021, 09:19:05 »
Kore'nin KF-X uçağı için yapılan görselleri TF-X için kullanmaktan ne zaman vazgeçeceğiz acaba? Son resimde TF-X olarak belirtilen çizimin kanadındaki Kore Hava Kuvvetleri sembolünü silseydiniz bari!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2069 : 02 Mart 2021, 14:06:23 »
Alıntı

Bloomberg’in özel haberine göre Türkiye, Pakistan ile ortaklaşa olarak savaş uçağı ve füze üretimi için görüşmeler gerçekleştiriyor.

Türk yetkililer, Pakistanlı mevkidaşlarıyla periyodik olarak görüşüyor. En sonuncusu Ocak ayında gerçekleşmiş.

Yetkililere göre Siper HSS ve MMU’nun geliştirilmesinde Pakistan olası partner olarak görülüyor.

Turkey Expands War Tech Search by Tapping Pakistan’s China Ties
bloomberg.com
https://mobile.twitter.com/kamerknc/status/1366705000437731332