Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1010000 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1850 : 17 Haziran 2020, 21:27:48 »
Küresel konumlandırma hariç katılıyorum. Küresel konumlandırma sisteminden bağımsızlık kesinkes olması gereken ve yetişebilecek bir şey.

Diğer konularda mutabıkız. Çift motorlu F16 Viper tadında bir şey beklenebilir.

Türk Malı Radara Yakalanmayan Yeni Nesil Kokpitli  F-15 Blok 70 Viper . Desek  sizce nasıl olur acaba hocam ?

Ben Battlestar hocamın öngörülerine çok güveniyorum.

Ama ben gövde içi silah istasyonları varken Aselpod'un gövde dışında kalacağını düşünmüyorum. Aselpod 'un MMU içine gömüleceyğini düşünüyorum...Çünkü ebatlar bunun için gayet müsait.  Yani beklenenden daha iyi bir RCS değeri bekliyorum...Tabii ki bir F-35 , F--22 olmaz.

Keşke F-15 Silent Eagle'ın rcs değerlerini bilse idik. Ondak bir tık fazla bir değer beklenebilirdi. Tabi ram teknolojisinin abd seviyesine çıkması Egzosun yarattığı titreşim ve ir hızını düşüren tvc nozzlelar ile vs. daha ileriye taşınabilir.

F-15SE için önden 0,1 m2 ve diğer açılardan 1 m2 rcs değeri olduğu söylenir. TF-X ondan bir tık değil, çok daha iyi rcs değerine sahip olacak.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1851 : 17 Haziran 2020, 21:32:17 »
İnşallah Skywolf hocam . Çok emin konuştunuz , radarı hakkında duyumunuz var mı?

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1852 : 17 Haziran 2020, 21:39:18 »
Hocam çok şey konuşulup hayaller kuruluyor ama ben MMU'da tvc nozzle teknolojisini çoook zor görüyorum...

Motor işinde çok kötüyüz malumunuz...Hocam hiç girmesek tvc macerasına felan. Yerli F-110 bile bana mucize gibi geliyor... Çok zaman kaybetmez miyiz?

Tvc hayal olmayabilir. Özellikle 10-15 sene sonrası için olağan bir teknoloji olabilir. (Batı bloğu için. Zaten doğu için uzun süredir yaygın.)

F-16'larımızda F-110 değilde F-100-229 kullanıp tfx içinde onu seçse idik aslında F-15 active projesi için şöyle bir 2d çalışma vardı.

Tabi japonlarında prototip de olsa bir çalışması var daha basit bir tvc sistemi ;

Bizde kendi F-110'umuzu yapar seviyeye geldiğimizde bu tarz şeyleri deneyebiliriz.

Ancak bence gerek yok. Çünkü uçak stealth olacağı için ve halihazırdaki manevra kabiliyeti (ki büyük ihtimal F-16 block 30'tan vasat olacak.Tvc'siz F-22'nin ve F-35'inki de daha vasat.) ve Jhms kaska monteli nişangah ve modern geniş açılı iir güdümlü füzeler ile gereksiz.

Bakınsana abd bile F-22'ye bu anlamda o kadar güveniyor ki hala adam gibi yeni nesil kaska monteli nişangah yapmadılar F-22'lere.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1853 : 17 Haziran 2020, 21:48:33 »
İnşallah Skywolf hocam . Çok emin konuştunuz , radarı hakkında duyumunuz var mı?

Radar en az F-22 ayarında olacağı söylenebilir bence. Çünkü Gan teknolojisinde çok iyiyiz. Çafrad ve teirs gibi hatta daha ilerisini yapıyoruz. Ayrıca Apg-77 Gaas tabanlı bir radar ki gan'dan daha verimsiz.  MMU, F-22'den daha büyük olduğundan burun çapı da en az onun kadar belki fazla olur buda daha fazla gan modülü demek , modül ise performans demek.  Zaten operasyonel olduğunda herhalde abd'nin 25 sene önceki ulaştığı hedefe ulaşmış olacağızdır. Bence bu konuda mmu radarının asıl rakibi Pakfa'nın irbis-e ve Apg-81'in F-22'ye modül sayısı olarak uyarlanmış bir hali olabilir.

Küresel konumlandırma hariç katılıyorum. Küresel konumlandırma sisteminden bağımsızlık kesinkes olması gereken ve yetişebilecek bir şey.

Diğer konularda mutabıkız. Çift motorlu F16 Viper tadında bir şey beklenebilir.

Türk Malı Radara Yakalanmayan Yeni Nesil Kokpitli  F-15 Blok 70 Viper . Desek  sizce nasıl olur acaba hocam ?

Ben Battlestar hocamın öngörülerine çok güveniyorum.

Ama ben gövde içi silah istasyonları varken Aselpod'un gövde dışında kalacağını düşünmüyorum. Aselpod 'un MMU içine gömüleceyğini düşünüyorum...Çünkü ebatlar bunun için gayet müsait.  Yani beklenenden daha iyi bir RCS değeri bekliyorum...Tabii ki bir F-35 , F--22 olmaz.

Keşke F-15 Silent Eagle'ın rcs değerlerini bilse idik. Ondak bir tık fazla bir değer beklenebilirdi. Tabi ram teknolojisinin abd seviyesine çıkması Egzosun yarattığı titreşim ve ir hızını düşüren tvc nozzlelar ile vs. daha ileriye taşınabilir.

F-15SE için önden 0,1 m2 ve diğer açılardan 1 m2 rcs değeri olduğu söylenir. TF-X ondan bir tık değil, çok daha iyi rcs değerine sahip olacak.

Önden 0.1 ise bence gayet iyiymiş. Bu stealth olmayan tüm batı bloğu uçaklarına Aim-120c'yi sallar kaçar demek. Umarım MMU önden en az 0.05 m2'ye sahip olur.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1854 : 17 Haziran 2020, 22:34:17 »

Uygundur. İlk ekleyebileceğimiz 5. nesil özelliği SİHA uyumluluğu olacak bence. En son motor değişir tahminimce. Gövde kolay sanılsa da optimize edilmesi çok uğraştıracaktır.

Aman boş verin 5. nesil uçağı, bize hızlısından uzun menzilli bir "füze ve bomba kamyonu" lazım. O da hemen lazım! En derininden darbeleri SİHA ile yaparız. Ondan yana endişem yok.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2020, 22:45:00 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı BATTLESTAR

• DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1855 : 17 Haziran 2020, 22:57:03 »

Uygundur. İlk ekleyebileceğimiz 5. nesil özelliği SİHA uyumluluğu olacak bence. En son motor değişir tahminimce. Gövde kolay sanılsa da optimize edilmesi çok uğraştıracaktır.

Aman boş verin 5. nesil uçağı, bize hızlısından uzun menzilli bir "füze ve bomba kamyonu" lazım. O da hemen lazım! En derininden darbeleri SİHA ile yaparız. Ondan yana endişem yok.

F-15 üzerinden yola çıkarsak MMU F-16'nın 1.5 katı mühimmat taşıyabilir.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1856 : 18 Haziran 2020, 00:37:05 »

F-15 üzerinden yola çıkarsak MMU F-16'nın 1.5 katı mühimmat taşıyabilir.
Dışarıda tabii . Değilmi?
RCS değerleri o zaman bir şey ifade etmez.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2020, 00:38:01 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1857 : 18 Haziran 2020, 00:42:04 »
Bizim uçağın temeli ;

İngiliz bae replica uçağı vardı hatta değişik kanat yapısı olan ve ters birşekilde duran görseli olan uçak
Değil mi ? Biz bizim tf-x i bu uçak üzerinden kanat yapısını değiştirerek devşirmedik mi?

Bence bizim uçak f15 den çok f22 ye benziyor nozelle tasarımları hariç.

Ve ayrıca f110 ge 129 motoru 29500 libre yani 13 ton'luk itiş gücüne sahip.Ve f16 block 50 serisi uçaklar ile G.Kore'nin sipariş ettiği F15'ler tarafından kullanıyor olması lazım.

Şahsen uçağımızın kinematik değerlerinin f16 nın blok 30 undan aşağı kalır yanı kalcağını sanmıyorum yani 300 m/sn lik tırmanma değerine sahip olacaktır.
Bu alanda rekor tahminim 355 m/sn ile f22 ide olması lazım dikey tırmanışta başka süpersonik patlamalar yapabilcek bir savaş uçağı yok henüz piyasada demek ki abd'de performansa önem veriyor demek yanlış olmaz.

Ben şayet f35 ten performanslı aynı derece stealth özellikte olan bir uçak bekliyorum.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2020, 00:57:28 Gönderen: Denizci16 »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1858 : 18 Haziran 2020, 00:46:18 »
Devamlı F110 motoru konuşuluyor. Ama kimse hangi F110 söylemiyor.
F110 - GE 129 mu? (Bizim f16 ların ve f15 lerin motoru)
F110 - GE 132 mi?  (Yeni yapılan F16 V70 lerin motoru)
Elimizde o kadar yedek F110 GE 129 varken neden 6 adet daha sipariş verdik?
İlki 29000lbf Low by-pass, ikincisi 32000lbf Hi by-pass motor.
Umarım ikincisidir.
Kesin bilen var mi?

Çevrimdışı Denizci16

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 70
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1859 : 18 Haziran 2020, 00:54:23 »
Bir diğer konu ucağımızdaki aviyonikler yani kokpit tasarımı ve dijital göstergeler ile birlikte

-sayısal verileri işleyebilen kask sistemi tasarımı

-360 derece dışarsını gösteren panoramik görüntüleme teknolojisi olacak yani uçagın etrafında kameralar ve kızılötesi sistem olucağı anlamına geliyor.aslında buna gerek var mı? Bilmiyorum çünkü ekstra işyükü ince işçilik ve hassas teknoloji gerektiren bir tasarım

-Ayrıca bazı göştergeler ve  veriler projeksiyonla direk cama yansıltılmış gibi gösteren gözlüğe sahip olacak diye biliyorum.

Mühendislerimiz bunun üzerinde çalışıyordu

Sn Veyis ateş ile Sn Mete yarar bir programında bu sistemi tanıtmışlardı.

Mmu dan isterler ve beklentiler yüksek izlenimi yarattı açıkçası bazı teknolojiler bence hatta bu saydığım teknolojileri yapmaya yada beklemeye gerek yok.
« Son Düzenleme: 18 Haziran 2020, 01:00:17 Gönderen: Denizci16 »