Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1006855 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1840 : 02 Haziran 2020, 20:01:45 »
Alıntı
Rusya, Türkiye ile 5. nesil uçak için işbirliğine hazır olduğunu açıkladı.

Dmitriy Şugayev, Rusya’nın TF-X beşinci nesil savaş uçağının, özellikle motorlarının, aviyoniklerin, yerleşik sistemlerin, uçak gövdesinin ve pilot yaşam destek sistemlerinin geliştirilmesinde Türkiye ile işbirliği yapma olanaklarını gördüğünü söyledi.

Uçak motorları, güdüm ve kontrol sistemleri, aerodinamik ve gövde konusunda tekliflerde bulunulabileceği belirtildi.
https://www.defenceturk.net/rusya-turkiye-ile-5-nesil-ucak-icin-isbirligine-hazir-oldugunu-acikladi

http://Defenceworld.net sitesinin haberine göre Rusya Türkiye'ye ikinci S-400 bataryası ile 5. nesil savaş uçağı motoru da öneriyor.
« Son Düzenleme: 03 Haziran 2020, 00:12:15 Gönderen: カメせ »

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1841 : 03 Haziran 2020, 13:32:04 »
Prototipler için F-110 kullanılacağı kesin. Motorlar geldi.Zaman kaybına gerek yok,kullanılsın bu motor.

Ama sizin önerdiğiniz Çin WS veya Rus AL serisi motorlar üzerinden pazarlık olabilir. Hatta güvenilirliği test edilirse ben de bu motorlardan yana taraf olurum zaten...
GE babamın şirketi değil 😎😎😎

Gelen motorlarin fotolarini atar misin? Varsa imalat numaralarini da gonder. Bekliyorum.

Bence bu ulkeyi birileri silahsiz birakip isgale hazirliyor. O isgalci kim olacak? Asil soru bu! Abd mi Rusya mi?

Yugoslavya savasini baslatanlar avrupa 3'lusuydu. Sirplari kullandilar. Ama savasi bitiren esas oglan abd oldu.

İşgalci kim? Soru bu!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1842 : 06 Haziran 2020, 01:26:41 »
Alıntı
        KF-X                        MMU(TFX)
l                          16,9m                     21m
h                         11,2m                     14m
w                           4,7m                      6m
engine thrust   44000lb                  54000lb

https://mobile.twitter.com/miguyan2000/status/1268802945824501765

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1843 : 07 Haziran 2020, 21:21:40 »

TEİ'yi bu motorları üreten bir şirket görmek ümidiyle :)

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1844 : 17 Haziran 2020, 19:43:37 »
Benim bu programla ilgili şu anki düşüncem, şu an projenin mantıklı olarak gittiği yönündedir. Motor sorunu yaşamamak için ve milli motor yapımında bize büyük kolaylık sağlayacak F-110 serisini seçtik. Tasarım olarak da zaten kurmaylarımız tarafından zamanında çok istenmiş F-15 ve özellikle F-15 SA Veya QA (Sudiler ve katarın kullandığı F-110 motorlu F-15'ler) modelleri temel alınmış gibi geliyor.   O yüzden zannımca şu an yapmaya çalıştığımız stealth gövdeli ve buna uygun bir takım değişiklikler içeren bir F-15 SA veya QA yapmak. Hatta umarım ilk F-15QA'lar katara teslim edildiğinde bizim mühendisler ayrıntılı bir şekilde incelerler. Bu bize bir hız kazandırır sanırım. 

İki uçağın uzunluk, boy en vb. özellikleri çok yakın onları yazmaya gerek yok ancak şöyle bir resimler üzerinden bakarsak ;

Genel Karakteristik olarak benzer uçaklar. Ama tabi bazı farklar var. Mesela dikey stabilizatörler aynı ancak mmu'da bazı sebeplerden yatay konumlandırılmış. Diğer yandan en benzer özelliklerden birisi hava alıklarının uç kısmı uzandıkları nokta kanopinin yarısına kadar. Tfx'te hava alıklarının uç dışa bakan kısmı biraz kısa bu neden yapılmış bilmiyorum ancak hava alıklarından motor nozellarına kadar giden kısımın tasarımı bariz aynı.  Burun kısmı da benzer ancak mmu'da stealth bir uçak alacağından dolayı biraz yatay ve birbirini kesen ayrıca sivriden çok küt bir burun var. Biraz da üstten bakalım .

MMU fotosunu biraz uzattım o yüzden biraz ince duruyor ona göre değerlendirelim. Motorun başlama ve bitiş noktaları , airbrake ve yeri aynı. Kanatların formu aynı, Hava alıklarının yanlarındaki kısımlarda aynı ancak, mmu'da daha küt  F-15'de makinalı top olduğudan daha şişkin ve kanattan da daha hakim bir yapısı var. Zaten Hava alık girişi de F-22'ye çok benziyor.  Yatay stabilizatörlerde aynı ama mmu'da stealthlik için tek parça.

-------------------------------

Yani toparlarsak güvenli liman bir motor, güvenli liman bir temel uçak, zaten kuvvet tarafından sevilen ve istenen bir uçaktı. (F-15) Yani arkadaşlar hız ve manevra açısından  uçağın 60.000 ib maksimum kalkış ağırlıklı ilk blok 1 versiyonu tvc olmazsa aslında şöyle olacak ;

Error 404 (Not Found)!!1

Hiç boşuna senelerce beklemeyin. F-15C maks. kalkış ağırlığı ve itki olarak ve boyutlar anlamında MMU'ya en yakın uçak.

Ha şimdi birde uçağın ilk blok 1 versiyonunun 4.5+++ versiyon olma durumu var.  Peki asıl MMU ile ilk çıkacak sözde 4.5+++ blok 1 arasında ne fark olur ?

1- Gövde içi silah istasyonlarının olmama durumunu çok zayıf görüyorum. Muhtemelen olur. Tabi herkesin aklına direk kfx geliyor. Onun blok 1 versiyonunda gövde içi silah istasyonları olmayacak. Ama bunun farklı sebepleri var. İlk sebep projede Kore'nin en büyük destekçisi abd'nin endonezyanın bu kadar kabiliyetli ve stealth bir uçağa sahip olmasını istememesi . Diğer yandan da Kfx, MMU ile karşılaştırıldığında gerçekten çok küçük bir uçak.  Motorun gövdeye oranı da MMU'dan fazla. Yani oraya gövde içi silah istasyonu sığdırmaları hem çok zor , hemde çok uğraş gerektiriyor. Bunu blok 2'ye ötelemeleri çok normal.  Ama bizim bu konuda sıkıntımız olmaz.

MMU ile Kfx arasında şöyle bir boyut farkı olacak ;

Bence, olmayacak sistemlere gelirsek ;

1-  Ben MMU'da kullanılacak aesa radarı olarak nitelenen (Bürfisti sanırım ) radarın ilk versiyonda olacağını düşünmüyorum. Çünkü bu uçağın burun çapı F-16'ya göre çok daha geniş , çok fazla gan modüllü ve aynı zamanda ew'de yapabilecek oldukça sessiz ve daha kaslı bir radar olacak. Bunun güç dağılımı, soğutması felan ilk bloğa yetişmez gibi.

Muhtemelen ilk blokta F-16 özgürlerdeki Aesa radarına sahip olacaktır ki hiç fena değil.

2- Uçağın radarlarla ve küresel konumlandırma sistemi ile ilgili daha bağımsız bir sistemde olacağını düşünüyorum bu olayda ilk blokta olmaz.

3- MMU f-35'deki gibi dahili elektro optik görüntüleme ve hedefleme sistemine sahip olacak. Yani standart olarak aselpodun daha kalitelisini MMU'ya gömeceğiz. Buda çok ciddi emsali az ve yapması zor bir sistem.  Buda yetişmeyebilir.

4- Yine İrst sisteminin de yetişmeyebileceğini düşünüyorum. Çünkü modern irst sistemleri çok uzun menzilli ve çok kabiliyetli buda yetişmez gibi.

5- Tabi mmu'nun iha,siha ve kamikaze droneları kontrol edip birlikte operasyon yapabilmesi ve pilotun uçakla olan iletişimini daha basite indirgeyen bir altyapı olacaktı tabi buda olmaz.

----------------------------------------

Toparlarsak şöyle diyelim. Benim beklentime göre MMU Blok 1 , F-110 motorlu, F-15C/D Eagle fiziksel performansında, Mach 2.0+, 20.000 km irtifaya çıkabilen , F-16 blok 70/Özgür aviyonik seviyesinde ancak F-21 gibi bir kokpite sahip , stealth gövdesi olan bir savaş uçağı olacak.

Bekleyelim görelim.
« Son Düzenleme: 17 Haziran 2020, 19:44:35 Gönderen: BATTLESTAR »
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1845 : 17 Haziran 2020, 20:39:58 »
Küresel konumlandırma hariç katılıyorum. Küresel konumlandırma sisteminden bağımsızlık kesinkes olması gereken ve yetişebilecek bir şey.

Diğer konularda mutabıkız. Çift motorlu F16 Viper tadında bir şey beklenebilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1846 : 17 Haziran 2020, 21:00:38 »
Ben Battlestar hocamın öngörülerine çok güveniyorum.

Ama ben gövde içi silah istasyonları varken Aselpod'un gövde dışında kalacağını düşünmüyorum. Aselpod 'un MMU içine gömüleceyğini düşünüyorum...Çünkü ebatlar bunun için gayet müsait.  Yani beklenenden daha iyi bir RCS değeri bekliyorum...Tabii ki bir F-35 , F--22 olmaz.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 260
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1847 : 17 Haziran 2020, 21:06:33 »

Ama ben gövde içi silah istasyonları varken Aselpod'un gövde dışında kalacağını düşünmüyorum. Aselpod 'un MMU içine gömüleceyğini düşünüyorum...Çünkü ebatlar bunun için gayet müsait.  Yani beklenenden daha iyi bir RCS değeri bekliyorum...Tabii ki bir F-35 , F--22 olmaz.

Yok, RCS açısından pekala olabilir. Ama ısıl iz sıkıntı yaratacaktır.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1848 : 17 Haziran 2020, 21:07:47 »
Küresel konumlandırma hariç katılıyorum. Küresel konumlandırma sisteminden bağımsızlık kesinkes olması gereken ve yetişebilecek bir şey.

Diğer konularda mutabıkız. Çift motorlu F16 Viper tadında bir şey beklenebilir.

Türk Malı Radara Yakalanmayan Yeni Nesil Kokpitli  F-15 Blok 70 Viper . Desek  sizce nasıl olur acaba hocam ?

Keşke F-15 Silent Eagle'ın rcs değerlerini bilse idik. Ondak bir tık fazla bir değer beklenebilirdi. Tabi ram teknolojisinin abd seviyesine çıkması Egzosun yarattığı titreşim ve ir hızını düşüren tvc nozzlelar ile vs. daha ileriye taşınabilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 455
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1849 : 17 Haziran 2020, 21:20:36 »
Hocam çok şey konuşulup hayaller kuruluyor ama ben MMU'da tvc nozzle teknolojisini çoook zor görüyorum...

Motor işinde çok kötüyüz malumunuz...Hocam hiç girmesek tvc macerasına felan. Yerli F-110 bile bana mucize gibi geliyor... Çok zaman kaybetmez miyiz?