Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1012380 defa)

sakoviç ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1640 : 18 Mart 2020, 15:11:53 »
Bu dönemde herkes kötü ekonomiye sahip olacağından, göreceli olarak kaybedilen bir şey olmayacak.  ;D

Uzun vadeli olarak ekonomi için konuşacak olursam, çözülmesi gereken yapısal sorunlarımız var. Cari açık, etkili / hurafeden arınmış bir eğitim sistemi ve hukuk devletinin tam olarak işletilememesi en başta gelen yapısal sorunlarımız. Bunların çözülmesi gerekiyor.

Ta Kanuni döneminde bile bu ülke üretim anlamında cari açık veriyordu. O zamanla şimdiki arasındaki fark: O zamanlar ticaret yollarına askeri olarak hakim olunabildiği için bütçe sefer gelirleriyle dengelenebiliyordu. Şimdi bu mümkün değil. Şu zamanda çıkış yolumuz, talep gören ve yüksek katma değerli ürünler üretip pazarlayabilmek.

Diğer iki sorunun her birisi başlı başına bir başlığı hak edeceği için burada kesiyorum.
« Son Düzenleme: 18 Mart 2020, 15:15:15 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1641 : 18 Mart 2020, 15:12:35 »
Bizim bekaa'mız bu projeye bağlı. Hükümetin yaptığı en doğru şey mmu projesi.... GE motorlu da olsa bu uçağı mutlaka uçurmalıyız...
Sürekli ambargo tehdidiyle adamlar politikalarını dikte ettiriyor...  Tank uçak gemi füze bu 4 kategoride mutlaka yerli üretim platformlarımız olmalı

Çevrimdışı Mermi

• DefenceTurk
  • *
  • 28
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1642 : 18 Mart 2020, 15:27:43 »
MMU uçağının boyutlarına baktığımızda; F-22, Su-57, J-20'nin çok daha boyut olarak küçüğü. F-22/F-35 arasında bir uçak olacağı söyleniyor. Ej-230 veya F-110 yeterli olmasa muhtemelen seçilmezdi. Biz bu uçağın yazılımını, kaynak kodunu, avuyoniklerini vs yapalımda varsın motor ithal olsun. Tasarımına bir bakın uçağın safkan hava hava uçağı. Etkili manevra kabiliyeti + Meteor gibi air to Air mühimmatları ile çok ciddi çarpan. F-15 kalitesinde bir hava üstünlük uçağı olacak. Ve F-15'ten daha iyi stealth bir uçak olacak. Ilk etapta bizim için gayet yeterli. Sonra tamamen stealth bir motor, lazer silahlar, daha gelişmiş EH kabiliyeti, belki insansız 6. Nesil vs. Uzun bir yol bu.
« Son Düzenleme: 18 Mart 2020, 15:37:15 Gönderen: Mermi »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #1643 : 18 Mart 2020, 15:47:03 »
İnşallah kısa sürede kendi motorumuzu geliştiririz de bu uçak da ALTAY gibi motor sorunu yaşamaz.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1644 : 18 Mart 2020, 16:43:00 »
Mesele o da değil. Elimizde , kendi geliştirdiğimiz mühimmat, elektronik sistemler vb. yükleyebileceğimiz yerli bir hava platformunuz olsun.
Bu durum gemi içinde , tank içinde geçerli olmalı...
Olası bir savaşta stealth olsun yada olmasın istediğimiz gibi kullanalım

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1645 : 18 Mart 2020, 17:11:32 »
Umarım Tei Hürjet'te ileride kullanmak üzere bir motor geliştiriyordur. Yoksa Trmotor bu işi 2040 gibi bitirir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1646 : 18 Mart 2020, 17:46:40 »
Trmotor 'un internet sitesine görseydiniz adamların vizyonunun ne olduğu hakkında biraz bilgi sahibi olurdunuz....
2 senedir sitesinde 1 kelime değişiklik yok. Kırtasiye dükkanının internet sitesi daha dolgundur...
Bu motoru ancak tei yapar ona da motoru ancak tei şirketini katarlılara yada bmc'ye satarlarsa yaptırırlar.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1647 : 18 Mart 2020, 18:08:42 »
Meteor'u kim veriyor?

Motor olayı ciddi bir açmaz. Eğer Ukrayna'nın elinde Hürjet'i uçuracak motor varsa, hızlıca Hürjet'i bitirelim derim.

MMU'yu beklersek, Godot'yu bekleriz de bekleriz...

https://tr.wikipedia.org/wiki/Godot%27yu_Beklerken

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1648 : 18 Mart 2020, 18:22:24 »
Şimdi diyelim ki Trmotor bu işin altından bir şekilde kalktı ve 2030 gibi motoru bitirdi. Eee sonra bide tank ihalesinde olduğu gibi fabrikayı bekle bitsin. Sonra koca fabrika kurduk bi dünya para harcadık motor bir iken beş oldu gibisinden işler... Halbuki aynı Tusaş'da olduğu gibi Tei'nin tüm hisseleri alınsa hem masraf çıkmaz hem zamanı iyi kullanmış oluruz. Ayrıca Tei şu an elinde bulunan işlerle bile geçimini sağlar, batmaz yani.Ayrıca silah sanayisindeki büyük çaplı projelerin TSKGV şirketleri tarafından yapılmasını daha emniyetli daha ucuz daha akıllıca bulunduğumu belirtmek istiyorum.(örn: DeltaV'nin Roketsan'nın yapması gerekirken uzay sondası işine dahil olması maddi kaynak israfına sebep olarak görüyorum.)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1649 : 18 Mart 2020, 18:26:20 »
Biz GE-110 motoruyla yıllardır içli dışlı olduk... 30 senedir adeta bu motoru ezberledik....

Tei, rahat bırakılırsa bu motora benzer özellikte 28.900 itme gücünde bir motor yapabilir. Ts1400 motoru gibi bir motor çıkarabilir bence tei...

GE-110 benzeri motoru hem mmu hem de hürjette ortak kullanabiliriz....

Yok illaha stealth , süpercruise özellikli motor yapabiliriz diye uğraşırsak 50 sene daha bekleriz....