Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997442 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #1580 : 30 Aralık 2019, 22:35:46 »

Yukarıdaki ilk yerli otomobil olarak tanıtılan araç. Aşağıdaki de yeni tanıtılan araç!

Nereden Nereye...

Peki TF-X de zaman içerisinde aşağıdaki gibi bambaşka bir şekile evrilebilir mi?  ::)

Gerçi işi yapan TAİ ve çok tecrübeli ve kesinlikle eline yüzüne bulaştırmayacaktır.  :)

Bunları bilmemde tfx 5. nesil olarak yapılıp modifikasyonlarla 6. nesil vari bir 5.5'ncu nesile evrilebilir.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1581 : 31 Aralık 2019, 04:36:48 »
@tigerfish
Çok haklısınız. Bazı şeyler yapılır, yarısı anlatılır medya ve topluma. Bazı şeyler hiç anlatılmaz. Bunlar reklam yapabilmek için herşeyi afişe ediyorlar. Olmaz bu! Askerin ya da istihbaratın bunların kulağını çekmesi lazım biraz.
Radar sinyalleri yansıma vs testleri için kiminle ortaklık kurduğunu bırakın, bu ortaklığı hiç açıklamamak daha akılcı olurdu. İşi yap bitir. Ondan sonra ben bu işi yaptım de. Yeter!

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1582 : 31 Aralık 2019, 08:36:35 »
Tigerfish,

İletin konudan ayrılarak "gereksiz iletiler ve konular" bölümüne taşındı. Hakaret, forum kurallarımıza aykırıdır. İletilerinde yazdıklarına dikkat edersen memnun olurum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 191
« Yanıtla #1583 : 31 Aralık 2019, 15:52:04 »
Tigerfish,

İletin konudan ayrılarak "gereksiz iletiler ve konular" bölümüne taşındı. Hakaret, forum kurallarımıza aykırıdır. İletilerinde yazdıklarına dikkat edersen memnun olurum.

İnsan 99 kez pes dediğinde yüzüncüsünde kendisini kaybediyor. Yaşar nedenini gayet güzel anlattı. Geçmişte bunun bedellini çok ağır ödedik. Yıldırım, Kasırga, ve SOM füzeleri nasıl aniden meydana çıktıysa geri kalan projelerde de aynı çizgide devam edilmesi gerekiyor.

ASELSAN mühendisleri neden Hollanda’ya uçtuğunu zannettin. Dertleri sadece maaş mı?

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1584 : 02 Ocak 2020, 20:22:57 »
Dünya'da savaş jeti motoru yapan ülkeler 4 tane ;

ABD,iNGİLTERE,FRANSA,RUSYA belki Çin?

Bu ülkeler icat ederek mi? çalarak mı? Birbirlerine teknoloji transferi yaparak mı ? bu motorları üretmeyi öğrendiler...

Benim bilgilerime göre ABD'liler 2. Dünya savaşın sonunda Van broun vb. motor mühendis ve bilimadamlarını
 v1-v2 roketlerini,ME-262 gibi ilk jet uçaklarını ülkelerine götürüp havacılık ve uzay sanayilerini geliştirdiler... Ruslar da bir ihtimal yine 2.Dünya savaşı sonunda Almanlardan bir şeyler kapıp götürdüler...

İngilizler de jet motorunun mucidi Frank Whittle var zaten. 1941'de ilk ingiliz jet uçağını yapmış...Teyyareci sitesinde şöyle bir bilgi var;

"Dr. Hans von Ohain ve Sir Frank Whittle jet motorunu bulan mucitlerdir. Jet motoru ile ilgili çalışmalarını, birbirleriyle bağlantısı ve haberi olmadan yapmışlardı. Çalışmalara önce Sir Frank Whittle başlamış, ancak Hans von Ohain jet motorunu daha önce tamamlayıp sonucunu alan mucit olmuştu."

Fransızları bilmiyorum... Sonra bu 4 ülke almış başını gitmişler kimse de bu teknolojiye ulaşamıyor... Bırakın bizim gibi fakir ülkeyi Almanya,İtalya,japonya,avusturalya ,isveç vb. ülkeler bile üretmiyor-üretemiyor...

Şunun için sordum... Biz nasıl üreteceğiz bu motoru? Sıfırdan yapabilir miyiz,çalalım desem onu hiç becereceğimizi sanmıyorum,bu 4 ülkeden biri verir desem bize günahlarını bile vermez bu 4 ülke...

Jet motorunu yeni baştan icat edecek halimiz olmadığına göre bu işin aşamaları ne olmalı?

ABD'ye Rusya'ya mühendis öğrenci mi göndereceğiz? Bu iş için enstitü-üniversite mi kuracağız? Manhattan projesi gibi metalurji-kimya-elektronik mühendisi bilim adamlarımızı bir yerleşkeye koyup "Jet motoru yapmadan dışarı çıkmak yok" mu diyeceğiz...Yda şu seyir füzeleri için yaptığımız küçük jet motorlarını büyüterek-geliştirerek GERÇEK BOYUTLARDA jet motoru yapılabilir mi?
Devletin planı veya sizin öneriniz nedir? (3-4 kısa madde halinde yazabilir misiniz)
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2020, 20:25:35 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #1585 : 03 Ocak 2020, 00:30:50 »
Dünya'da savaş jeti motoru yapan ülkeler 4 tane ;

ABD,iNGİLTERE,FRANSA,RUSYA belki Çin?

Bu ülkeler icat ederek mi? çalarak mı? Birbirlerine teknoloji transferi yaparak mı ? bu motorları üretmeyi öğrendiler...

Benim bilgilerime göre ABD'liler 2. Dünya savaşın sonunda Van broun vb. motor mühendis ve bilimadamlarını
 v1-v2 roketlerini,ME-262 gibi ilk jet uçaklarını ülkelerine götürüp havacılık ve uzay sanayilerini geliştirdiler... Ruslar da bir ihtimal yine 2.Dünya savaşı sonunda Almanlardan bir şeyler kapıp götürdüler...

İngilizler de jet motorunun mucidi Frank Whittle var zaten. 1941'de ilk ingiliz jet uçağını yapmış...Teyyareci sitesinde şöyle bir bilgi var;

"Dr. Hans von Ohain ve Sir Frank Whittle jet motorunu bulan mucitlerdir. Jet motoru ile ilgili çalışmalarını, birbirleriyle bağlantısı ve haberi olmadan yapmışlardı. Çalışmalara önce Sir Frank Whittle başlamış, ancak Hans von Ohain jet motorunu daha önce tamamlayıp sonucunu alan mucit olmuştu."

Fransızları bilmiyorum... Sonra bu 4 ülke almış başını gitmişler kimse de bu teknolojiye ulaşamıyor... Bırakın bizim gibi fakir ülkeyi Almanya,İtalya,japonya,avusturalya ,isveç vb. ülkeler bile üretmiyor-üretemiyor...

Şunun için sordum... Biz nasıl üreteceğiz bu motoru? Sıfırdan yapabilir miyiz,çalalım desem onu hiç becereceğimizi sanmıyorum,bu 4 ülkeden biri verir desem bize günahlarını bile vermez bu 4 ülke...

Jet motorunu yeni baştan icat edecek halimiz olmadığına göre bu işin aşamaları ne olmalı?

ABD'ye Rusya'ya mühendis öğrenci mi göndereceğiz? Bu iş için enstitü-üniversite mi kuracağız? Manhattan projesi gibi metalurji-kimya-elektronik mühendisi bilim adamlarımızı bir yerleşkeye koyup "Jet motoru yapmadan dışarı çıkmak yok" mu diyeceğiz...Yda şu seyir füzeleri için yaptığımız küçük jet motorlarını büyüterek-geliştirerek GERÇEK BOYUTLARDA jet motoru yapılabilir mi?
Devletin planı veya sizin öneriniz nedir? (3-4 kısa madde halinde yazabilir misiniz)

Aslında tekerleği yeniden icat etmeye gerek yok.

TS1400 turboşaft motoru ve çekirdeği. Bu motor çekirdeği ile Hürjet için jet motoru geliştiriliceği söylendi. Ayrıca 1400 hp gücündeki motor deneyimiyle 3000 hp gücünde yeni bir motorun tasarlanmasının planladığı da belirtildi!

ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1586 : 28 Ocak 2020, 22:01:33 »
Sayın forumdaşlar bilmediğimden soruyorum. Biz istesek TEİ'nin Amerikan şirketi GE'ye ait  olan hisselerini alabilir miyiz?

Çevrimdışı bostancıbaşı

• DefenceTurk
  • *
  • 17
« Yanıtla #1587 : 29 Ocak 2020, 14:39:18 »
Sayın forumdaşlar bilmediğimden soruyorum. Biz istesek TEİ'nin Amerikan şirketi GE'ye ait  olan hisselerini alabilir miyiz?

GE nin rızası olmadan uluslar arası ticaret anlaşmalarına göre alamazsın...
GE den istersin o satar o olur ama onun dışında cebren alamazsın

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #1588 : 29 Ocak 2020, 15:59:37 »
Teşekkürler Sayın bostancıbaşı

Çevrimdışı UYVAR

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -111
« Yanıtla #1589 : 29 Ocak 2020, 15:59:55 »

GE nin rızası olmadan uluslar arası ticaret anlaşmalarına göre alamazsın...
GE den istersin o satar o olur ama onun dışında cebren alamazsın

Aslinda alirsin. Ortaklik %50-50 sanirim.

Uluslararasi ticaret mahkemesine gidersin. Dersin ki heyete "bu adam benim is yapmami engelliyor." Hakem heyeti de GE'nin genel merkezinin Tr olmamasini göz önüne alarak muammen bir bedel belirler. Sen de o parayi GE'nin hesabina yatirirsin.

Amerikali calisanlar valizlerini toplar gider!
''Başarının sırrı amaca sadakattir.''