Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011315 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #880 : 18 Nisan 2018, 12:50:05 »
Yanlız kimse F22 tarzı bir uçak beklemesin. Eğer olurda proje hayata geçirilebilirse mütevazi bir uçak çıkar ortaya.

Hayaller: F22 ayarında görünmezliği olsun, süper Cruise yeteneği olsun. Network olarak bütün platformlara bağlanabilip veri alışverişi olsun. Aesa radarı olsun. hava hava olarak dahili pilonlarında 8 füze taşıyabilsin.
Hava yer olarak 2 tane somj yada 4 tane jdam. Taşıyabilsin.

Böyle bir uçakla bölgede ancak üstün bir konuma gelebiliriz.

Zaten uçak fiyatları inanılmaz yükseldi. Eğer proje başındakiler böyle bir uçak yapabileceğimize inanırlarsa büyük ihtimal f35 siparişlerimizi tırpanlarız.
projenin basında temel kotil olunca insan ister istemez bu projeye sahip çıkacaklardır diyebiliyor. Temel Bey'i THYden TAİye getiren akıl bence bunu boşa yapmamaıştır. Konusmalarındaki o tatlı heyecandan onunda bu projeye ne kadar inandıgı anlaşılıyor. Hayırlısı artık
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #881 : 18 Nisan 2018, 14:12:23 »
Proje için kaynak halledilebilirse projenin anahtarı motor olacak. Motor işini halledebilirsek motorun gücüne göre tayyarenin şekli ve hacmi belli olacaktır.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #882 : 18 Nisan 2018, 18:29:59 »
Arkadaşlar şu gövde altında maksimum 6 HHF taşınıyor ya ben şöyle düşünüyorum bizim kullanacağımız Bozdoğan füzelerinin kanatlarını ATMACA füzesinde olduğu gibi katlasak maksimum 6 füze yerine 8 füze taksak iyi olmaz mı?
Örneğin gövde altındaki silah bölümünde 2 Bozdoğan 2 SOM Füzesi taşıyacağımıza 2 SOM 4 bozdağan taşırız iki uçağın işini böylece tek uçakla yapabiliriz.

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #883 : 18 Nisan 2018, 19:18:24 »
Uçağın tasarımı daha çok değişir. Hürjet bile kılıktan kılığa büründü, bürünüyor... Ben herşeye tamamım şu kanatların küçüklüğü hariç :) O da değişir diye umut ediyorum.

Katılıyorum. Uçak F-22'nin F-5 kanatlı hali gibi görünüyor. Daha fazla kaldırma gücü ve daha fazla irtifa için daha geniş kanat lazım.
doğru diyorsunuz lakin şöyle bir sorun var ne kadar geniş yüzeyler veya kanat açıklığı o kadar çok yansıyan radar ışınları daha fazla radarda tespit edilme riski doğurur
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı Tepegöz

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #884 : 18 Nisan 2018, 20:16:14 »
Sayın raptor. O modeldeki kanatlar ile genelde hepimizin rüyası olan F22 'nin kanatlarını karşılaştırın bence. Aradaki farkı göreceksiniz.

Edit. Aslında ruslar su57' nin nozullarını F22'ye benzer yapsaydı. En güzel uçak olurdu. Gerçi bu haliyle bile ben Su57'yi çok beğeniyorum.
« Son Düzenleme: 18 Nisan 2018, 20:19:02 Gönderen: Tepegöz »

Çevrimdışı gokkurt

• DefenceTurk
  • *
  • 1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #885 : 21 Nisan 2018, 02:31:57 »
Hindistan Rusya ile üreteceği SU 57 uçak projesini iptal etmiş. Japonya iptal etti. Kore 4.5+ nesil bir uçak üretiyor o da Amerikanın yardımı ile. Biz  ise BAE ile uçak üreteceğiz fakat halen motor konusunda karar veremedik. İngiltere ile Amerika'nın arası açılmıştı şimdi ise araları düzelmeye başladı ve bir birlerine yaklaşmaya başladılar. Acaba baştakiler bundan mı çekiniyorlar da halen karar veremediler.Öyle fazlada bir seçeneğimiz yoktur.Benim korkum bizim durumun Japonya ve Hindistan'ın durumu gibi olması.

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #886 : 21 Nisan 2018, 03:35:45 »
Ben diyorum abi, istenseydi bu proje 2000 yılında başlar, şuan elimizde gerçekanlamda prototipler olurdu en kötü.
Hele şu ortamda ilaç gibi gelirdi. Abdden 5. Nesil ayağına f35 kazığı yemek istemeyen, 4.5+ Nesil uçakta istemeyen herkes bize yönelirdi.
Hindistan'a belli bir ortaklıkla filolarca savaş jeti satan, ortadoğuda savaş jetlerinde en iyi seçenek olan, avrupa'da isterleri tamamen karşılayan ve uygun fiyatlı gerçek bir F22 muadili uçağımız olsaydı fenamıydı be. Pazarı çok büyük olurdu. Full yatırımlarıda çekerdik.

Çevrimdışı kugos

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #887 : 21 Nisan 2018, 10:43:19 »
2000 li yıllarda devasa ekonomik krizimiz vardı. Para bulamazdık. Ayrıyeten savaş uçağı satmak kolay değil. Fransa bile rafale satmak için bir tarafını yırtıyor, ama pazar çok dar, rakipler çok dişli.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #888 : 21 Nisan 2018, 21:30:20 »
aynı kriz gene geliyor araplar bizi sattı galiba

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #889 : 24 Nisan 2018, 09:54:47 »
İtalyanın tf-x e ortak üretim talebi olduğundan bahsediliyor arkadaşlar var mı bir haber ?