Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011075 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı mavi1991

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 36
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #750 : 25 Mart 2018, 12:38:30 »
uçak sayısını astronomik şekilde artırmak fayda değil zarar ettirir. Uçak sayısının 1.5 katı kadar pilot gerekir bir pilotun yetişme maliyeti ne kadar ? Ya da uçakların işletme maliyetleri ne kadar ?

Modern ordularda savaş jetlerinin yükünü iha/ siha ve hafif jet / pervaneli uçaklar almaya başladı. Böylece daha ekonomik işletme maliyetlerine sahip olurken savaş uçaklarının ömrünüde uzatırsınız.

Bugünün türkiyesine 300 tane savaş uçağı yeterli olabilir tabi niceleliğin yanında nitelikte önemlidir. Bunun yanında erken uyarı uçakları, tanker uçakları, uydular ve yer konuşlu hava savunma sistemleri de güç çarpanları olup savaş jetlerinin yükünğ azaltıp, etkisini artırır. Yani bütüncül düşünmek lazım

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #751 : 25 Mart 2018, 12:51:06 »
Ohooo hava kuvvetlerini pilot maliyeti ile hesaplayacaksak zaten hiç başlamayalım bu işe. İsrail in 400 muharip uçağı var üstüne şimdi F35 almaya başladılar bize 500 niye çok olsun. 500 uçağa 1000 tane pilot bakamayacaksak uçak muçak yapmaya hiç soyunmayalım o zaman. Çeyrek milyon polise bir milyon öğretmene bakan devlet 500 uçağın pilotunamı bakamayacak. Konuşmak için konuşmayalım milyarlarca dolara uçak yapacağız daha şimdiden 10000 mühendis istihdam etmekten bahsediliyor 15 yıl uğraşacağız sonra aman pilot masraflı 1000 tane pilota kim maaş verecek deyip uçak almayalımmı diyeceğiz. Üstelikte 500 uçağa iknaya çalışmıyorum yarısı zaten var ben 250 tane daha olsun diyorum
« Son Düzenleme: 25 Mart 2018, 12:53:33 Gönderen: serkan »
beğen

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #752 : 25 Mart 2018, 13:21:38 »
Arkadaşlar bir tarihçi olarak şunu söylemek gerekir ki üstünde yaşadığımız coğrafyada tarihin başından beri çatışma ve savaşın olmadığı bir dönem olmamıştır. Bu bölge hem jeopolitik olarak çok önemli, hemde bir arzu ve çekim kaynağı onu geçersekte bizler ve ülkemiz biz istesekte istemesekte bir ırkın ve bir dinin savunucusu bayrak taşıyanı hırkasını giymek zorunda kaldık veya bırakıldık.

O yüzden bizim her zaman çok büyük ve işler bir orduya sahip olmamız lazım. Ve bu ordunun olabildiğince CAYDIRICI olması lazım. O yüzden bizim yeterlilerle, azaltmakla vb. kavramlarla işimizin pek olmaması lazım.

Ülkemizde o kadar saçma şeylere ve lükslere o kadar paralar akıtılıyor ki ben ciddi bir orduyu atıl tutacak bir parayı ayırabileceğimizi düşünüyor. Halkımızda bu konuda duyarlıdır para orduya gidecek dendiğinde neyi varsa verir.

Zamanında bu ülke çok kötü durumdayken Donanma Cemiyeti adı altında bu halk ülkeye ciddi sayıda gemi kattı ve idame ettirdi.

Bizim ordumuz güçlü olacak ona bağıl dış siyasi söylemlerimizinde arkası dolu olacak buna bağıl ülkemizdeki oyunlarda, engellerde azalma yaşanacak ve git gide özgürlüğümüze kavuşacağız.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #753 : 25 Mart 2018, 13:31:39 »
Hatta içimden geçen rakam 1000 uçak ama ona ohooo dersiniz bende cevap veremem o zaman biraz uçuk bir rakam çünkü. Ancak örneğin koalisyon güçleri Irak a 1000 tane savaş uçağı toplamı ile saldırı başlattı ve kara harekatı başlamadan önce 1 ay durmadan gece gündüz Irak ı bombaladıktan sonra tanklar piyadeler işgale başladı yola çıkabildi. Savaş çıkınca 200 uçak ile örneğin Yunanistan ın büyün stratejik yerlerini bombalayabilirmiyiz yada İran ın mesela. ABD ve koalisyon Irak ı 1000 uçakla gece gündüz bir ay bombalamak zorunda kaldı.  Yinede 1000 uçak demiyorum ama gönlümden geçen 1000 uçak kendime sakladığım rakam. Uçak 1000 tane olursa gemi 10 dan 100 e tank 1000 den 5000 e çıkmak zorunda değil her şeyin sayısını beşe ona katlayalım diye bir durum yok sadece uçak çok önemli ve sayısı böyle 200 lerde olmamalı benim görüşüm. Gerçekten savaş bekleyen ensesinde boza pişen Türkiye İran İsrail Yunanistan Kore gbi devletler 500 den aşağı uçak düşünmemeli. Bizim gibi biraz daha büyükçe olanları 1000 rakamına kendilerini ikna etmeli. Bugünün dünyasında çok afaki rakamlar tabi bu rakamlar Çin Rusya ABD gibi ülkelere sadece layık görülüyor ama bizimde ihtiyacımız bu çerçevede bence. Yinede hadi 500 diyelim kavga çıkartmaya gerek yok kimse 1000 rakamına ikna olmaz biliyorum 
beğen

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #754 : 25 Mart 2018, 13:59:16 »
116 F-35, 240 TFX, 80 Hürjet, 60 Hürkuş-C nasıl ?  ;) Ama bunun üstüne 20-30 tane yük kaldırma limiti çok sıkıntı olmayan Ağır ve/veya Orta çaplı Bombaardıman uçağı şöyle B1-B ayarında ama Cruise füzeside atabilen bişeyde olmalı gibime geliyor...
« Son Düzenleme: 25 Mart 2018, 14:02:10 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #755 : 25 Mart 2018, 14:08:22 »
200 İnsansızlaştırılmış F16,
250 F22 muadili Yerli Savaş jeti,
100 F35+20 F35B,
10 B1 muadili,
4 B2 muadili,
Ve diğer savunma uçakları olmalı. Onlar hakkında fikrim yok.

Çevrimdışı BATTLESTAR

• 2018 ve 2019 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 315
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #756 : 25 Mart 2018, 14:26:26 »
116 F-35'in hepsini alacağımıza eminmiyiz ?  Tamam B versiyonunu alacağız ona elimiz mahkum. Tf-x'in nasıl bir uçak olacağını motor ve taşıma kapasitesini vs malum. Kolayca multirole ve hava-yer görevlerine dönebilecek bir platform.  Dahili e/o poduda var zaten.

Yani 116 yerine 16 B modelinden ve 2 filoda A modelinden alıp 56 vs. gibi bir sayıda tutsak bu f-35'leri de sead ve deepstrike gibi özel amaçlarla kullansak sonuçta tf-x den daha gelişmiş bir hava-yer uçağı olduğundan daha mantıklı olmazmı ? Daha fazla hava-yer görevi için tf-x tedarik ederiz. Hürjet var, Hürkuş-C var, Silahlı İhalar var.

Sonuçta bizim için güvenli olmayan bir uçak ve pahalı bir uçak.  Açıkcası bu namertlerede para yedirmek gelmiyor içimden.
Savaş Var Denildiğinde Biz;

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #757 : 25 Mart 2018, 14:47:06 »
Insansız F-16 güzel fikir :) Tabi gerçektende İHA yelpazesinin  hertürlüsinden bolca olmalı sonuçta bir nevi uydu bunlar (Havadaki gözler); sınırlar denizler bir fiil gözetim altında olmalı ... Bide geçende SAAB ın Sword Fish, deniz karakol uçağının tanıtımını izledim youtube da denizler için ekstra bol malzememiz olmalı. Sanki biraz kabsayamıyoruz denizlerin tamamını diye düşünüyorum ama benim kisi klavye silahörlüğü uzmanları daha iyi bilir tabi...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #758 : 25 Mart 2018, 15:43:44 »
Güdümlü topçu ve ÇNRA mühimmatları, SİHA'lar ve pervaneli yer taarruz araçları (T129 ve Hürkuş-C) olmasaydı, en az 1000 uçak olmalı derdim ben de. Ama onlar varsa 500 jet yetebilir. İlk etapta 250 insanlı, 250 robotik jet. İlerleyen dönemdeyse tamamı robotik jet.

Uçak sayısından bağımsız olarak; katmanlı hava savunma şemsiyesi hayatidir, tartışmak bile gereksiz bunu.
« Son Düzenleme: 25 Mart 2018, 15:53:08 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı Yabgu

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -96
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #759 : 25 Mart 2018, 16:14:37 »
Ben diyorum ki dünyaya ele geçirecem siz diyorsunuz "sencede biraz hızlı gitmiyor muyuz"? :D :D
Serkana katılıyorum bende en az 1000 uçaktan yanayım ama şuan 1000 uçağı idame ettirebilecek çapta değiliz lakin biz hümanist bir millet değiliz olmamalıyızda...Güçlü bir hava kuvvetleri lazım bize..Şuanki hava kuvvetlerimizin güçlü oldugunu sanmıyorum , aranızda güçlü diyenler varda kime göre ? neye göre güçlü ? Bölgedeki en güçlü hava kuvvetleri İsraile ait. İsrailin topragına ve nüfusuna bak bizim onda birimizden bile az. Artık Suriye Irak gibi ülkeleri silmemiz lazım bu cografyadan , silmediğimiz sürece ne biz rahat ederiz ne orda savaş biter..İran'ın Türk yapısını iran topraklarından koparmalıyız. Yunanlılar , Mısırlılar denize girerken bir daha düşünmeli... Bunlar güçlü bir orduyla olur... Güçlü ordularda da havaya hükmeden , havayı kontrol eden kazanır.
TURK OGUZ BEGLERİ BUDUN EŞİDİN. ÜZE TENGRİ BASMASAR , ASRA YİR TELİNMESER , TÜRK BUDUN , İLİNGİN TÖRÜNGÜN KİM ARTATI UDAÇI ERTİ ?