Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1006853 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #690 : 13 Şubat 2018, 20:25:48 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 105
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #691 : 13 Şubat 2018, 23:17:52 »
milli motor diye ısrar edilmezse ilk prototipler ve ilk filolar hazır bir motor ile istenilen zaman periyoduna yetişecektir.amma illa yerli motorla uçsun diye ısrar ederlerse süre 3-4 sene sarkar tahminen.motor verimlilik testleri en az 3 sene sürecektir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #692 : 14 Şubat 2018, 00:14:40 »
milli motor diye ısrar edilmezse ilk prototipler ve ilk filolar hazır bir motor ile istenilen zaman periyoduna yetişecektir.amma illa yerli motorla uçsun diye ısrar ederlerse süre 3-4 sene sarkar tahminen.motor verimlilik testleri en az 3 sene sürecektir

Aynı düşüncedeyim. İlk modellerde yerli motor olma ihtimali zayıf.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı Raptor44

• İnsanlar yaptıklarıyla yargılanır
  • Özel Üye
  • DefenceTurk
  • -72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #693 : 14 Şubat 2018, 00:35:17 »
Zaten olmasınada gerek yok aacil ihtiyaç olacak servise gireceği vakitler F16 ların ömrü dolmaya başlıcak servisten çıkarmak gerekicek çevremizde  5. nesil uçaklar ile dolacak alınıcak 100 f35 bu eksikliği biraz kapatsada yeterli olmucak benim tahminim o dönemde rus SU-57  ve çin J31 ve J20 komşularımızda bulunucak ve bu uçaklar bolca bulunucak özellikle çinlilerinkiler filoomuzda verimli kullanabiliçeğimi düşünsem ki o ihtmal çok düşük 1 filo yukarda dediğim uçaklardan edinelim derim ama bu imkansıza yakın
IRK, DİN, DİL, MEZHEP ÖNEMLİ DEĞİLDİR ÖNEMLİ OLAN BU ÜLKE İÇİN YAPTIKLARINDIR

Çevrimdışı BlackHawk89

• DefenceTurk
  • *
  • -4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #694 : 28 Şubat 2018, 06:01:53 »

Bunlar fuardan TFX kavramsal tasarımın maketi.

Sağ üstteki kavramsal tasarımın ilk görseli.

İkisi arasındaki farkları görebilirsiniz sizde.
5. Nesil bir savaş jetinde ben hiç böyle kanatlara sahip bir tasarım görmedim. Bir tek banamı tuhaf geliyor?
Kfx gibi 4.5 nesil bir uçak yapmadığımız en başından söylendi diye biliyorum, yoksa yenilenmiş, yerlileşmiş, çift motorlu bir f16 çıkar anca. Yine iyi fakat 2025 ötesi için yetersiz olur.

-Hava alığının başından kanadın ilk kıvrımına kadar acayip bir boşluk var.
-Kuyruk kanatları o kadar geride olmamalıydı. İlk tasarımdaki gibi ana kanadın bittiği yerden direk başlamalıydı. Pusul(stealth) ve Faydalı yük, en önemliside uçağın hava tutunması için.
-Motor çıkış yeri daha gövdenin içinde olmalı (3D konulmayacaksa, ayrıca bunu sadece ilk tasarımda ki görsel için söylüyorum.)
-Kanatlar gövdeye oranla inanılmaz küçük, Havayı tutabilmesi için daha geniş olması gerekiyor.

« Son Düzenleme: 28 Şubat 2018, 06:03:05 Gönderen: BlackHawk89 »

Çevrimdışı ismail1971

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #695 : 05 Mart 2018, 21:06:10 »
Japonya 5 nesil işinden geliştirme maliyetleri ve mühendislik alanında ki güçlüklerden dolayı vazgeçti. Kaynak Arda Mevlütoğlu Twitter.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #696 : 05 Mart 2018, 21:30:09 »
Maalesef onceki sayfalarda sorduğum soruyu tekrar soracağım  ocak ayında yapılması planlanan motor ihalesi hakkında bilgisi olan var mı acaba? Malumunuz marta girdik de

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #697 : 06 Mart 2018, 09:29:18 »
Japonlar  5. esil savaş uçağını iptal ettilerse biz nasıl geliştireceğiz arkadaşlar :(

Kafamda deli sorular  :-\

Çevrimdışı serkan

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • -115
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #698 : 06 Mart 2018, 09:35:45 »
Japonya uçak yapma sevdası olmayan o işleri aşmış bir ülke. Bizim uçak yapma tutkumuz var onlar ise yeni uçaklarını yapacaklar en nihayetinde. Onlar rahatlıkla yapabilecekleri halde yapmayabilirler yani illa zor olduğu için vazgeçmiş saymamak gerek.
beğen

Çevrimdışı xxx

• DefenceTurk
  • *
  • -14
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #699 : 06 Mart 2018, 10:15:33 »
Mantıklı  Serkan dostum içime su serptin asılsa ucak yapıyorlar onlar için ulasılması gereken bir hedef değil doğru bizim için zorunluluk ;)

Bu arada başkan tai nin   T-FX  in çizmlerinin yapılacağı binanın mimari çizimleri paylasılmış sosyal medyada bizde görebilirmiyiz ;)