Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1008160 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #560 : 31 Ocak 2015, 18:46:43 »
Not dusun bugunu, basbakan 2023 de %100 milli savas ucagi prototipi hazir olacak diye bir kez daha tekrarladi. Secim propagandasinin boylesi.

Ihtimal veriyor musunuz arkadaslar bu soyleme ? Motor uretme asamalari hakkinda son bilgiler nedir ayrica , hangi firmamiz yapacak bunu

Zayıf bir ihtimal. Bir başka helikopteri kendi ihtiyacımıza göre yeniden şekillendridğimiz T-129 ATAK için İtalyan helikopterinin seçildiği 30 Mart 2007 tarihinde duyurulmuştu. Helikopter ilk uçuşunu yaklaşık iki sene sonra 28 Eylül 2009 tarihinde gerçekleştirdi. Benzer şekilde Başka bir tanktan kendi ihiyacımıza uygun olarak yeniden şekillendirilerek oluşturulan ALTAY tankı için de 30 Mart 2007'de Otokar görevlendirilmişti. İlk prototipler 15 Kasım 2012 tarihinde sergilendi. Özgün tasarımımız olan ANKA İHA için imzalar 24 Aralık 2004 tarihinde atıldı. o da ilk uçuşunu 30 Aralık 2010 tarihinde gerçekleştirdi. Şimdi ise muhtemelen bu araçlardan daha karmaşık bir aracın ilk defa tasarım ve üretimini gerçekleştirmek istiyoruz. RC Boşbakanın siyasi şovlarında belirttiği tarihte ilk prototipin hazır olma ihtimali zayıf da olsa imkansız değil. Ama bence çok zor.

Şu %100 kısmı bence tam bir palavra. Nasıl ki milli olarak adlandırılan ATAK, ANKA, ALTAY gibi projelerimiz %100 milli değilken, ilk defa üreteceğimiz yüksek teknoloji gerektiren bir aracın bu kadar kısa sürede %100 milli olarak üretilmesi, "%100 milli" kavramından malum şahsın ne anladığına bağlı!
« Son Düzenleme: 31 Ocak 2015, 18:48:57 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #561 : 31 Ocak 2015, 22:12:52 »
2023 tarihi çok mu önemli, 25-26 olsa ne olur , % 100 degilde % 80 milli olsa ne olur
2030 da üzerinde ay-yildiz ile uçsun altinda made in turkey yazsin gözümüzde tarih gönlümüzde milli orani kapanir

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #562 : 01 Şubat 2015, 19:04:16 »
acabuco, görüşlerine aynen katılıyorum.

Siyasi fanatizmin esiri olmuş olan sığ zihniyetler sadece işlerine geleni görürler. İşlerine gelmeyenleri de istedikleri şekilde hemen etikletleyip saldırılar, karalarlar. Nerede şahsi çıkarları varsa veya egosunu tatmin edenler varsa, onların peşindedirler. Onlar ne derse ona inanır, itaat eder. Beyazın beyaz olduğunu bildiği halde ısrarla siyah olduğunu iddia eder, ölümüne bu iddialarını savunurlar. Çünkü onlara menfaat sağlayan, egosuna hitap edenler öyle olmasını istemişlerdir. Buzdağının kendi çıkarlarına uygun olan üst kısmını görürler, esas bütünü sağlayan ve çok daha büyük olan alt kısım onların umurunda değildir. Uzun lafın kısası "cahile laf anlatmak deveyi hendekten atlatmaktan daha zordur." Bu nedenle özellikle siyasi konularda ben tartışmaya girmemeye özen gösteriyorum. Bu nedenledir ki forumumuzda da siyasi tartışmalara, özellikle de siyasi propagandaya izin vermiyoruz.

Konumuz Milli Savaş Uçağı projesi. Bu konuda bizlerin eleştiri alanı sınırsız. Seçilmiş kişilerin, icraatlerine karşı eleştirilere tahammülü de olmak zorunda. Onların fanatiklerinin de. Daha önceki projelerimizin işleyiş süreleri ve yerlilik oranları hakkındaki gerçek verilere dayalı olarak, boşbakan mıdır nedir (benin için boş konuşan herkes boştur) birinin %100 yerli savaş uçağımızın belirtilen sürede hazır olmasının zayıf bir ihtimal olduğunu söyleyebilmek her vatandaşın hakkıdır. Çünkü uygun görmediği veya yetersiz bulduğu  vs her konuda seçilmiş olanları eleştirmek her vatandaşın doğal hakkıdır. Bu demokrasinin bir gereğidir zaten!

Bu nedenle konumuzun dışına çıkmadan devam edelim lütfen!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #563 : 02 Şubat 2015, 01:29:11 »
Sayin skywolf hiç adaletli degilsiniz
1. Konu milli menfaatleri ilgilendiren dev projelerse siz istesenizde istemesenizde siyasete dogrudan dokunur
2. Hep takip ediyorum igne ucu ile mecvut hükümete laf sokup çekilenlere dur diyen yok
ancak kim tuzaga düsüp hükümet sempatizani oldugunu yorumunda beyan ederse ikaziniz gecikmiyor
3. Sitenizde siyasete/propagandaya izin vermiyor olmadiginizi söylüyorsunuz ancak Acabuco arkadasa katildiginizida söylediniz
iyde sormak lazim, bir siyasi aktörün, ailesinin, mal varliginin sadece muhalif ithamlarindan ibaret oldugu halde (çünki ispati söz konusu degildir) bu nasil bi KARApropaganda olmuyor merak ettim

İletimin bahsetmediğiniz kısımlarında zaten sorularınızın cevapları bulunuyor. Gayet adaletliyim. Okuyunuz!

raptor28 kurallara aykırı davrandığı uyarılmış, buna rağmen aynı davanışa devam ettiği için süresiz uzaklaştırılmıştır.  Durumla alakalı iletileri konudan ayıklanarak gereksiz iletiler ve konular bölümüne taşınmıştır.

« Son Düzenleme: 02 Şubat 2015, 01:34:11 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #564 : 14 Şubat 2015, 16:40:12 »
Proje üzerinde Aselsan tarafından yapılan çalışmalara dair 2013 yılı faaliyet raporundan bazı noktalar.

Radar üzerinde kavramsal aşamada da olsa çalışmalar başlamış.
Alıntı
Milli Muharip Uçak Geliştirme Projesi kapsamında Çok Fonksiyonlu Uçak Radarı’nın kavramsal tasarım çalışmaları gerçekleştirilmiştir.

EH sistemi konusuda şimdiden çalışılmaya başlanmış.Muhtemelen DIRCM tabanlı bir EH sistemi üzerinde çalışılıyor olmalı.
Alıntı
Milli Muharip Uçak Kavramsal Tasarım Projesi kapsamında TUSAŞ ile birlikte Muharip Uçak EH Kendini Koruma Sistemi kavramsal tasarımı yapılmıştır.

Çevrimdışı inovasyon

• DefenceTurk
  • *
  • -1
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #565 : 18 Mart 2015, 17:07:10 »
 9 şirket RFI a cevap verecek bunlardan  bazıları

Lockheed Martin,
Shenyang Aircraft Corporation,
 Dassault,
BAE Systems,
Saab.
http://www.janes.com/article/49987/turkey-issues-rfi-for-ambitious-tf-x-fighter-project
Ben Fransa'yı veya Fransızları asla sevmedim ve bunu söylemekten asla vazgeçmedim.
İslam halkı bize, örneğin Fransa'dan hep yakın olacak.
Kaybedecek hiçbir şeyimiz yok. Yalnızca kazanabiliriz. İktisadi durumumuz birkaç yıldan fazla dayanmamıza elverişli değil. Goering bunu size anlatabilir. Başka çıkar yolumuz yok, harekete geçmeliyiz... Kişisel etkenlerden başka siyasi durum da bizden yanadır; Akdeniz'de; İtalya, Fransa ve İngiltere arasında bir rekabet vardır; Yakındoğu'da hava gergindir... İngiltere büyük bir tehlike içerisindedir. Fransa'nın durumu da bozulmuştur. Doğumlar azalmaktadır... Yugoslavya çöküş tohumlarını taşıyor... Romanya her zamankinden zayıf... Türkiye'yi Mustafa Kemal’in ölümünden bu yana dar kafalı, kararsız, güçsüz insanlar yönetiyor. Bütün bu elverişli durumlar, iki ya da üç yıl içinde ortadan silinecektir. Benim kaç yıl yaşayacağımı kimse bilemez. Bundan ötürü, dört ya da beş yıl beklenilmesi doğru olmayan bir planı, hemen uygulamaya başlamalıyız.

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #566 : 18 Mart 2015, 22:18:08 »
Shenyang Aircraft Corporation  ;D

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 614
« Yanıtla #567 : 18 Mart 2015, 22:59:48 »
Shenyang Aircraft Corporation  ;D

+1
Neden olmasın!  8)

Çevrimdışı Destinyy

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 4
« Yanıtla #568 : 19 Mart 2015, 00:14:06 »
J-31 yapısı gereği aslında tasarım amacı ve fiziksel olarak tam bize göre ama biraz daha kapsamlı ve stratejik bir iştir bu uçak mevzusu ancak gönlüm istiyor ki keşke J-31'in gövdesi alınıp geliştirilip, iyileştirilip millileştirilse.

Çevrimdışı azarax

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #569 : 31 Mart 2015, 21:07:49 »
Yerli jet motorunda ilk adım atıldı

25.3.2015

SOM füzelerinin motorunu üreten Kale Grubu, menzili bin kilometreye çıkaracak. Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, "Bunlar yerli uçak için atılan ilk adımlar" dedi
Savaş uçağı F-35'lerden Boeing'e kadar birçok şirkete parça üreten Kale Grubu, Türkiye'nin havadaki babayiğidi olmak için vites yükseltti. Geçen yıl Pratt&Whitney ortaklığıyla 75 milyon dolarlık tesis açan şirket, ilk yerli uçak motoru ailesinin en küçük ferdini üretti. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın başlattığı proje ile turbo jet seyir füzesi SOM'un motoru için uzun süredir çalışan Kale Ar-Ge, kritik tasarım fazını başarıyla geçti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, MÜSİAD'ın geçen yılki fuarında Kale Grubu'nun üzerinde çalıştığı 180-200 kilometrelik SOM füzelerinin menzilinin uzatılması talimatı verdi. Bunun üzerine çalışmalarını hızlandıran şirket, yeni motorda önemli bir aşamayı geçerek, tasarımı tamamladı. İlk motor Nisan 2016'da teslim edilecek. Uçak motorlarını geniş bir aileye benzeten ve bunların en küçük ferdini geliştirdiklerini söyleyen Kale Grubu Teknik Bölüm Başkanı Osman Okyay, "SOM füzelerinin ilk yerli motoru üretildi" dedi.

200 BİN DOLAR ÖDÜYORUZ
Türkiye, SOM füzelerinin motorlarının tanesini 150-200 bin dolar ödeyerek ithal ediyor. Kale'nin teslim edeceği 180-200 kilometre menzilli motorlarla, hem ithalat duracak hem de ihracat yolu açılacak. Ancak asıl önemli gelişme menzilin artırılması olacak. Osman Okyay, "Cumhurbaşkanımız, çalışmaya başladığımız füze motorlarını inceledi ve 'Bunların menzilinin artırılması gerekiyor' dedi. Ben de, 'Biz zaten uzun süredir çalışıyoruz, görev verirseniz yeni motorla ilgili de çalışırız dedim' dedi. Bundan bir sonraki motor projesinde menzilin 600-1000 km olması hedefleniyor" diye konuştu.

ÜÇ ŞİRKETTEN BİRİYİZ
Kale Ar-Ge, SOM füzelerinin motorunu geliştirirken, üç ayrı işe de aynı anda başladı. Okyay, şöyle konuştu: "Biri motorun kendisi, diğeri yakıt pompası, alternatör, elektrik kontrol ünitesi gibi alt sistemleri, sonuncusu da test sistemlerinin geliştirilmesi ve iyileştirilmesi." Motorun test işlemlerini dünyada yapabilen 2-3 şirket olduğunu, belirten Okyay, "5 bin metredeki hava şartlarını laboratuvarda sağlıyorsunuz. Bu, motoru yapmak kadar zor bir iş" dedi. Kale Grubu, aynı zamanda seri üretimin altyapısını da devam ettiriyor. Nisan 2016'da motor teslim edilirken, ardından seri üretime geçilecek. Okyay, üretimin Kale Kalıp ve Kale Havacılık'ta yapılacağını vurguladı.

UÇAĞIN MOTORU 3 YILA BİTER
Osman Okyay, asıl hedeflerinin yerli uçak motoru olduğunu belirterek, bunun için de çalışmaların başladığını vurguladı. Savunma Sanayi Müsteşarlığı'nın liderliğini çok önemsediğini belirten Okyay, "Yerli uçak motoruna kilitlendik. Bunun için TEİ, TÜBİTAK, Kale Ar-Ge ve iki dökümcü şirketle, 'Tek (single) kristal nikel alaşımı' denilen motorun sıcak kısımlarında kullanılan zor bir döküm malzemesini geliştireceğiz. En kritik malzeme bu. 3-4 sene sürer. Ama başarırsak önemli bir aşamayı atlatmış olacağız. İnsanlı sistemlerin kullanılacağı motor için hedefimiz 2023" dedi.

http://www.sabah.com.tr/ekonomi/2015/03/25/yerli-jet-motorunda-ilk-adim-atildi