Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1010968 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #500 : 11 Ocak 2015, 12:48:44 »
Motor konusunda Ej  mi secildi acaba.

Ayrica söyle biseyde var
HABERTÜRK,Başbakan Ahmet Davutoğlu başkanlığında toplanan Savunma Sanayii İcra Komitesi’nin (SSİK) milli savaş uçağı projesine ilişkin kararının ayrıntılarına ulaştı. Komite, milli savaş uçağında çift motorlu FX-1 modelini tercih etti.

TUSAŞ liderliğinde 2011’de başlatılan projede ilk olarak 6 uçak tasarımı hazırlanmıştı.

SSİK, maliyeti yüksek olmasına karşın, boyu diğerlerinden daha uzun olan, daha fazla silah yükü taşıyabilen, daha yüksek hızlara ve menzile ulaşabilen çift motorlu FX-1 modelini tercih etti. Uçak tüm donanımın yanı sıra aktif elektronik tarama yapabilen yapay zekâya sahip olacak ve daha uzun menzilli AESA radarı bulunacak.

http://ekonomi.haberturk.com/teknoloji/haber/1029135-iste-milli-savas-ucagi

Yapay zekaya sahip Radar mi diyor...
« Son Düzenleme: 11 Ocak 2015, 17:49:30 Gönderen: мคяครℓเ »

Çevrimdışı melih18

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #501 : 11 Ocak 2015, 22:11:15 »
TAMAMEN ÖZGÜR BİR TASARIM OLACAK.HİÇBİR UÇAĞA BENZEMEYECEK.ÇİFT MOTORLU OLACAK.SAAB TEKNOLOJİK YARDİM VERECEK

ACABA YAPABİLECEK MİYİZ? HANGİ FÜZELER KULLANILACAK?

Çevrimdışı melih18

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #502 : 11 Ocak 2015, 22:27:00 »
İlk Türk savaş uçağı cumhuriyetin 100.yılında semalarda olacak.İlk uçuşunu 2023 de yapması beklenmekte.
birim maliyeti 100 milyon dolar.motoru General electric f-110 olacak ama pratt&whatney de Eurojet ej200 motorunu sunmuş ama general electric kazandı.Radarını aselsan yapacak.proje maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği belirtiliyor.Uçağın radarda görünürlüğünün düşük olması beklenmekte.teknolojik yardim için saab seçildi
Türkiye daha önce brezilya ya ortaklık sunmuştu ama brezilya olumlu yanıt vermedi daha sonra Kore kf-x de bize %20 ortaklık teklifi etmişti bizde isveçden teknik destek alıp tfx yapacağız

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #503 : 11 Ocak 2015, 22:35:31 »
Melih baska bir forumda. Sürekli takip ettigim üye kardes Fransa ile seathl 5. Jenerasyon Rafael üretimini düsünüldügünü yazdı. Ne kadar dogru cıkat zaman gösterir.

Çevrimdışı melih18

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #504 : 11 Ocak 2015, 22:44:03 »
yeni bir rafael üretimini ingilizler'lerle beraber yapacaklar diye biliyorum.2023 yılında antlaşmalar bitince geleceğin petrol'u bor u çıkarınca rafael türkiye'ye bi uğrar.Ama müttefik olarak değil :o
hangi forum banda söylermısın ?

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #505 : 11 Ocak 2015, 22:50:34 »
İlk Türk savaş uçağı cumhuriyetin 100.yılında semalarda olacak.İlk uçuşunu 2023 de yapması beklenmekte.
birim maliyeti 100 milyon dolar.motoru General electric f-110 olacak ama pratt&whatney de Eurojet ej200 motorunu sunmuş ama general electric kazandı.Radarını aselsan yapacak.proje maliyetinin 10 milyar doları bulabileceği belirtiliyor.Uçağın radarda görünürlüğünün düşük olması beklenmekte.teknolojik yardim için saab seçildi
Türkiye daha önce brezilya ya ortaklık sunmuştu ama brezilya olumlu yanıt vermedi daha sonra Kore kf-x de bize %20 ortaklık teklifi etmişti bizde isveçden teknik destek alıp tfx yapacağız

Ben anlamadım neyin motorunu General Electric kazandı?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #506 : 11 Ocak 2015, 22:52:41 »
Benimde aklıma yatmıyor hemde. Fransa ama bak 10 yıl önce Cin in yüzüne bakmıyorduk. Simdi nerdeyse ortak üretime gececez. Belkide gecmisizdir. Avrupa bu kadar cıyakladıgına göre...

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #507 : 11 Ocak 2015, 23:35:06 »
Benimde aklıma yatmıyor hemde. Fransa ama bak 10 yıl önce Cin in yüzüne bakmıyorduk. Simdi nerdeyse ortak üretime gececez. Belkide gecmisizdir. Avrupa bu kadar cıyakladıgına göre...

Kasırga, Jaguar ve Yıldırım füzeleri desem, Çin desem birşey anımsatabilir mi?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı мคяครℓเ

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #508 : 11 Ocak 2015, 23:48:14 »
Yok hocam onlar. Az cok benimde bildiklerim. Ben acıklanmayan gayriresmi de olsa calıstıklarımız. Demek istemistim Nükleer,Savas gemisi ve teknolojileri,Savas ucakları vb bizim suan sahip olmadıgımız ama cok istedigimiz bilgi ve teknolojileri gelistirme gibi...

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #509 : 13 Ocak 2015, 08:43:27 »
Pakistan forumda bir arkadaş paylaşmış,Amerikan üretimi motorların değerleri.Buradan bir değerlendirme yapmak daha kolay olabilir.