Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 996869 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #40 : 20 Aralık 2010, 17:18:53 »
Kuvvetin beklentisi nedir bunu bilen var mı?Muharip uçak geniş bir yelpaze av-av önleme av-av bombardıman,bombardıman,hava üstünlük,derin darbe vs...Tek motor çift motor vs..

Çok fazla soru işareti var.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #41 : 20 Aralık 2010, 18:56:09 »
Alıntı
Sanıyorum yapılabilirlik fazını geçmişler.. Geçmişler, derken, bitmiş galiba..
O da enteresan bir durum tabi..

Nasıl,ne zaman ? Nedir sonuç ?

Çevrimdışı QRI

• QRI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #42 : 20 Aralık 2010, 19:32:42 »
Kuvvetin beklentisi nedir bunu bilen var mı?Muharip uçak geniş bir yelpaze av-av önleme av-av bombardıman,bombardıman,hava üstünlük,derin darbe vs...Tek motor çift motor vs..

bence en cok insan faktoru gerektiren hangisise o olur her halde.de iha larla karsilanir.
bombardiman zaten f-35 olacak.hem f-35 tek motor,derin darbe gibi gorevleride ustlenir.
geri hava ustunluk(av-av onleme) kaliyor.
ilk gonurus bence boyle.

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #43 : 20 Aralık 2010, 19:35:30 »

F-4 uçaklarinin görev sürelerinin bitmesiyle yerini dolduracak bir uçak projesi diye söylediler yanlis hatirlamiyorsam, ordan bir av bombardiman ve çift motorlu bir uçak olacagini düsünebiliriz derim

alinti
Uçağın "yeni nesil" olacağını kaydeden Gönül, "F4 uçaklarının, zaman içerisinde tabii bir görev süreleri var, bir hayatları var, onun bitişini karşılayacak şekilde F16 ve F35’lerle beraber görev yapabilecek bir harp uçağı" diye konuştu.

Çevrimdışı Ateş

• T.M.U
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #44 : 20 Aralık 2010, 19:45:30 »

Avcı olacak.Vecdi Gönül söylemişti.

Çevrimdışı HDS

• Özel Üye
  • DefenceTurk
  • 0
« Yanıtla #45 : 20 Aralık 2010, 20:15:47 »
Alıntı yapılan: AVCI
Alıntı
Sanıyorum yapılabilirlik fazını geçmişler.. Geçmişler, derken, bitmiş galiba..
O da enteresan bir durum tabi..

Nasıl,ne zaman ? Nedir sonuç ?

Yahu dur sakin.. "Yapilabilirlik" konusunda agirikli bir muspet veri olmasa ve yapilamayanlar icin olasi bir tedarik senaryo tasarlanmasa buralarda duyurulur mu?..  Yahu zaten simdiye kadar hangi projenin yapilabilirligini gorduk ki?..

Bu konuda is modeli, proje modeli falan da saniyorum epey net, ancak pazarliga aciktir..

Çevrimdışı armata

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #46 : 22 Aralık 2010, 16:52:12 »
İsrail Basınından Hakaret Gibi İddia

Türkiye'nin 2023'te savaş uçağı yapma hedefi İsrail'in en çok satan gazetesine haber oldu.

Gazete, bir İsrailli yetkilinin ağzından Türkiye'nin uçak yapamayacağını yazdı ve ABD'nin geçmişte yaptığı baskıyı hatırlattı.

İsrail'in en büyük gazetesi JeRusalem Post, Türkiye'nin 2023 yılında kendi savaş uçağını yapma planını sayfalarına taşıdı.

NTVMSNBC'nin haberine göre; savaş uçağı hedefinin son zamanlarda başlayan Batı'dan uzaklaşma politikasının bir uzantısı olduğunu yazan gazete, İsrailli uzmanlara dayandırarak bugünkü şartlarda Türkiye'nin kendi savaş uçağını yapacak teknoloji birikimine sahip olmadığını belirtti. Gazeteye göre, girişim ekonomik de bulunmuyor.

Uçak yapma kararının Türkiye'nin son zamanlarda NATO'daki Avrupalı ve Amerikalı ortaklarından uzaklaşma politikalarına denk geldiğine dikkat çeken JeRusalem Post, İsrailli uzmanlarla görüştü. JeRusalem Post'a konuşan ve adının açıklanmasını istemeyen İsrailli bir yetkili, şunları söyledi:

"Bu çok büyük bir proje. Türkiye'nin bunu tek başına gerçekleştirebilecek teknolojik know-how'a sahip olduğundan kuşkuluyum. Ama tek sorun know-how değil. Bunun için milyarlarca dolar gerekir. Bu iş uçak montajı yapmaya kesinlikle benzemez. Ayrıca böyle bir teknolojiyi geliştirmek de çok uzun zaman alır."

Gazete, adını vermediği bazı Türk uzmanların da projeyi "saçma" bulduğunu yazdı. Türkiye gibi İsrail'in de 1980'li yıllarda "Lavi" adı verilen kendi savaş uçağını geliştirmek istediğini hatırlatan gazete, bu karar nedeniyle Tel Aviv'in Washington yönetiminin büyük tepkisi ve baskılarıyla karşı karşıya kalarak geri adım attığını hatırlattı.

JeRusalem Post, Amerikan F-16'larına alternatif olarak üretilmesi kararlaştırılan "Lavi"lerden geri adım atılmasının diğer bir sebebinin de projenin yeterli kaynak bulunmaması olduğunu vurguladı.

http://www.stratejikboyut.com/haber/israil-basinindan-hakaret-gibi-iddia--48159.html
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2010, 16:55:44 Gönderen: SKYWOLF »

Çevrimdışı kuduzcan

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #47 : 22 Aralık 2010, 17:04:55 »
proje güzel yankı bulmuş.biraz bana yalan haber gibi geldi hangi türk projeye saçma der tartışılır? iyi yoldayız .

Çevrimdışı _darkraven_

• DefenceTurk
  • *
  • 0
« Yanıtla #48 : 22 Aralık 2010, 17:28:42 »
Okuduğum en sağlıklı israil makalesi.(az da olsa bilgi kirliliğine yönelik iddialar var.Misal Türk yetkilinin projeye saçma demesi)

Benim aklımı kurcalayan  bütün soruları sormuşlar.
-Teknoloji
-Maliyet
-İhraç edilebilirlik
-Olası abd tepkisi

----

İsrailin kendi uçağını yapma projesinin neden son bulduğunu iyi irdelemek lazım.Obların avatajları bizim dezavantajlarımız(sınırsız abd teknoloji desteği,mali destek)onların dezavantajı bizim avantajımız.(yaptığın uçağı kim alacak bizim müşteri potansiyelimiz çok daha büyük...)

Jet eğitim uçağı yapılsın hele muharip uçağa daha zaman var.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #49 : 22 Aralık 2010, 18:27:50 »
Yapılacak olan sistem zaten 2023 sonrası için düşünülüyor. Henüz 13 sene var önümüzde. Bu süre içerisinde epey eksiğimizi giderip tasarımı tamamlayabiliriz. Eksik olduğumuz konuları bizim uzmanlarımız da biliyor, sadece İsrailli gazeteciler değil. Eksik olduğumuz pek çok konu için yabancı ortaklıklar kurulacağını düşünüyorum. Zaten son 10 sene içerisindeki savunma sanayimizin gelişimine bakarsak, 13 yıl sonrası için yerli savaş uçağı gelişirme çalışmalarını küçümsememek lazım.

İsrail uyanıklık yapıp Lavi'nin teknolojisini Çin'e vermeseydi!
« Son Düzenleme: 22 Aralık 2010, 18:43:49 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com