Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1013484 defa)

Efes ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3800 : 20 Mart 2023, 20:50:16 »

Twitter'daki Japon arkadaşın çizimi.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3801 : 20 Mart 2023, 21:54:24 »
MMU için geliştirilen Aselsan Kaska Entegre Kumanda Sistemi.

Tıpkı F-35'te olduğu gibi HUD yerine tüm bilgiler pilotun kaskındaki vizöre yansıtılıyor ve bu sayede uçakta bir HUD ekranına gerek kalmıyor. En büyük artısı atış için pilotun düşman uçağının arkasına geçip nişan alma zorundalığı olmaması. Pilot kafasını çevirerek her açıdan düşman uçağına kilitlenebiliyor. F-35'te kullanılan kask BAE Systems üretimi ve 400,000 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip.

Yine uçağın 360 derece EOTs olup, muhtemelen 360 derece çevresel görüntünün de kaska yansıtılabileceğini düşünüyorum.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3802 : 20 Mart 2023, 22:08:44 »
Temel Kotil de geçen gün MMU'nun her tarafında radarlar olduğunu 360 derece pilot heryeri görebilecek demişti...MMU'nun nerelerinde radar-kameralar olduğunu söyleyemem demişti...

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3803 : 20 Mart 2023, 22:26:27 »
Temel Kotil de geçen gün MMU'nun her tarafında radarlar olduğunu 360 derece pilot heryeri görebilecek demişti...MMU'nun nerelerinde radar-kameralar olduğunu söyleyemem demişti...

Radar bakımından SU-57 deki gibi kanat kenar/uçlarında modüller olabileceğini düşünebiliriz. Bu modüller belki alışılagelmiş radar antenleri gibi öyle uzun menzil sağlamayacak ama, modüllerin durumsal farkındalığa çok yararı olabilecek. 

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3804 : 20 Mart 2023, 22:46:50 »

360 derece farkındalığa sahip olacak. Kamera, sensör ve radarlar sayesinde pilot sanki uçak yokmuş ve havada uçan bir kuşmuş gibi her tarafı görebilecek. Bu görüntülerin tamamı ekrana ve kaska yansıtılabilecek. Yerli motordan sonra da hiç bir sorunumuz kalmayacak Allah'ın izniyle.

Şimdi Yunanistan düşünsün. MMU, Hürjet ve Anka 3 görüntüleri Yunanlıları ağlatmış vaziyetti. Sosyal medyada cumadan beri ağlıyorlar.  ;D

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3805 : 20 Mart 2023, 23:06:10 »
Bizim mühendisler F-22'den çok fazla feyz almışlar gerçekten. Detaylarda çok fazla F-22 esintileri var. En iyiyi hedefledikleri belli. Elbette çok keskin ayrıştıkları yerler de söz konusu ama F-22'yi çok detaylıca inceleyip F-22 gibi bir hava üstünlük uçağı yapmayı hedefledikleri aşikar.

F-22 ve TF-X kuğu gibi uçakken F-35 gerçekten çirkin ördek yavrusu gibi görünüyor. Ben daha önce de dile getirdim tasarım olarak F-35'i beğenmiyorum. Bize vermemeleri ile alakası yok gerçekten uçak çok çirkin ve göz yorucu tasarıma sahip. F-22 ve TF-X/MMU maşallah jilet gibi.

Çevrimdışı Kaptan-I Derya

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3806 : 20 Mart 2023, 23:09:59 »
TFX ve F22 çok iyi tasarıma sahipler estetik olarak bence ama hiçbiri  F14 kadar estetik olamayacak.Favorim F15 ama hep ordumuzda olsun isterdim küçükken uçak gibi uçak F15.O kadar iyi ki hala Amerika geliştirip alıyor envanterine.
« Son Düzenleme: 20 Mart 2023, 23:11:11 Gönderen: Kaptan-I Derya »
Toprakların ucu deniz olan bir ulusun sınırını, halkının kudret ve yeteneğinin hududu çizer bu yüzden mükemmel ve kaadir bir Türk Donanmasına malik olmak gayedir.

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3807 : 20 Mart 2023, 23:27:39 »
Bizim mühendisler F-22'den çok fazla feyz almışlar gerçekten. Detaylarda çok fazla F-22 esintileri var. En iyiyi hedefledikleri belli. Elbette çok keskin ayrıştıkları yerler de söz konusu ama F-22'yi çok detaylıca inceleyip F-22 gibi bir hava üstünlük uçağı yapmayı hedefledikleri aşikar.

F-22 ve TF-X kuğu gibi uçakken F-35 gerçekten çirkin ördek yavrusu gibi görünüyor. Ben daha önce de dile getirdim tasarım olarak F-35'i beğenmiyorum. Bize vermemeleri ile alakası yok gerçekten uçak çok çirkin ve göz yorucu tasarıma sahip. F-22 ve TF-X/MMU maşallah jilet gibi.

Amerikan hava kuvvetleri personeli F-35 için "Fat Amy" lakabını kullanmakta. Şişko yani.

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #3808 : 21 Mart 2023, 00:08:05 »

Keşke F-23 ten feyz alsalardı.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3809 : 21 Mart 2023, 03:08:52 »

Keşke F-23 ten feyz alsalardı.

F-23'ten feyz alsalar 2 kat daha pahalı oluyor o nedenle F-22'den almışlar.  ;)