Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
80 (41.2%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.6%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (12.9%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.7%)

Toplam Oy Verenler: 194

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1013326 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3790 : 20 Mart 2023, 11:51:27 »
Evet ancak deneme, geliştirme uçuşları nasıl yapılacak biraz sıkıntı, en azından prototip için gerekebilirdi.

Sorun olacağını düşünmüyorum hocam. Çünkü normalde HUD, MFD ekranlarına yansıtılabiliyor. Bu nedenle düz uçuşta, manevralarda, inişte ve kalkışta sorun olmaz. Zaten HUD ekranı bulunmayan yolcu uçakları da PFD ekranını kullanarak iniş, kalkış ve manevra yaparlar.

HUD olmadan test edemeyeceğiniz tek şey görüş içi dogfight atışları olabilir (top ve füze). Çünkü dogfightta pilot anlık bilgilere ihtiyaç duyar ve elinin altında ister. Hatta görüş ötesi atışlar bile HUD ekranı olmadan test edilebilir.

Aşağıda Hürjet kokpitinin PFD ekranını işaretledim. Bu PFD ekranı, HUD üzerindeki atış kontrol sembolojileri hariç, iniş - kalkış dahil her türlü manevra için gerekli tüm HUD bilgilerini içerir. (yükseklik, hız, HDG, AOA vb.)

« Son Düzenleme: 20 Mart 2023, 12:03:26 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı Bürküt

• DefenceTurk
  • *
  • 27
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3791 : 20 Mart 2023, 12:23:03 »
Dikkat ettiniz mi bilmiyorum, TFX'de HUD ekranı yok. Galiba HUD ekranı F-35'deki gibi Aselsan'ın geliştirdiği pilot kaskına yansıtılacak  :)

TF-X bu yönüyle de J-20 ve SU-57'den ayrılıyor.

Umarım dediğiniz gibi TFX'te de F35deki gibi HMD olur.

Çevrimdışı Acemiçaylak

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3792 : 20 Mart 2023, 12:51:27 »
niceliksel ve görece olarak yüksek kapasite sistem barındırması ‘güçlü’ bir yapı olduğu anlamına gelmez Günün şartlarına, teknolojik getirilerine yönelik bir varlık da göstermesi gerekir

<a href="http://youtu.be/6yWuliVzEPw" target="_blank" class="aeva_link bbc_link new_win">http://youtu.be/6yWuliVzEPw</a>

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3793 : 20 Mart 2023, 13:28:49 »
HUD olmayacağı yerine F-35, Eurofighter gibi kaska monteli nişangah olacağı açıklandı zaten daha önce. Kokpitin modeli tanıtıldığında da HUD yoktu.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3794 : 20 Mart 2023, 15:03:16 »
niceliksel ve görece olarak yüksek kapasite sistem barındırması ‘güçlü’ bir yapı olduğu anlamına gelmez Günün şartlarına, teknolojik getirilerine yönelik bir varlık da göstermesi gerekir

Bu ne demek? Örneklerle açıklayabilir misin? Neleri eksik buldun? Mesela sence senin dediğin seviyeye ulaşması için nasıl olmalı ki senin tarafından uygun bulunsun?
« Son Düzenleme: 20 Mart 2023, 15:23:10 Gönderen: buraktunahan »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3795 : 20 Mart 2023, 17:51:45 »
Örneğin; MMU Radome'unun büyük olması ve ileride büyük bir AESA radar taşımak için altyapısının hazır olması ; şu anda yeterli bir radar olduğu anlamına gelmez , şu anda iyi bir radar olmalı türünden birşeyler diyor... (Ben katılmıyorum tabiki...)

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3796 : 20 Mart 2023, 18:03:42 »
Potansiyel olmadan kullanılabilir güç olmaz. O potansiyeli taşıyabilecek esneklik önceliktir. Gün gelir güç kaynakları, imkan, kabiliyetler, doktrin vs değişir, potansiyel anlayışı da değişir, ama şimdilik yol, gidişat üç aşağı beş yukarı belli

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3797 : 20 Mart 2023, 18:22:28 »
Potansiyel olmadan kullanılabilir güç olmaz. O potansiyeli taşıyabilecek esneklik önceliktir. Gün gelir güç kaynakları, imkan, kabiliyetler, doktrin vs değişir, potansiyel anlayışı da değişir, ama şimdilik yol, gidişat üç aşağı beş yukarı belli

Doğru , katılıyorum o da lazım öbüründen de lazım ...

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3798 : 20 Mart 2023, 20:16:01 »
Selamlar,
İlk versiyon Blok-10'da, kaska monteli nişangah sistemi de bulunacak. Aselsan son testlerini yapmakta.
Sağ ve soldaki boşluklar, Sorti ve düşük irtifa seyri esnasında hava akışkanlığını artırmak, tutunmayı iyileştirmek ve radarlara karşı devirse hava hareketiyle ısıl izini manipüle etmek için.
B-10 modeli dahi F-16 dan çok üstün olacağını belirtmiştim. B-10 nihai test uçuşları Ekim 2025 planlanmakta ve o tarihe kadar Aesa radarın da monte edilmesinin önünde bir sorun görünmüyor.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3799 : 20 Mart 2023, 20:28:37 »
MMU için geliştirilen Aselsan Kaska Entegre Kumanda Sistemi.

Tıpkı F-35'te olduğu gibi HUD yerine tüm bilgiler pilotun kaskındaki vizöre yansıtılıyor ve bu sayede uçakta bir HUD ekranına gerek kalmıyor. En büyük artısı atış için pilotun düşman uçağının arkasına geçip nişan alma zorundalığı olmaması. Pilot kafasını çevirerek her açıdan düşman uçağına kilitlenebiliyor. F-35'te kullanılan kask BAE Systems üretimi ve 400,000 dolar civarında bir fiyat etiketine sahip.