Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011053 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3750 : 18 Mart 2023, 08:41:47 »
Top olacak dedi yetkililer...Kanopinin solunda veya sağında gömülü olur büyük ihtimal...

Bayağı bayağı F-22 yapmış bizimkiler...Helal olsun..

Esas gümbürtü bundan sonra kopacak... ABD ikna edilirse - ki sanmıyorum-  şu haliyle performansına bakılır yeterliyse 2 F-110 ile 50-60 tane veya daha fazla  üretilir acele etmeden yerli motor veya RR motor beklenir...

Yok ABD F-110 vermez , RR ile anlaşma olmazsa bizi sıkıntılı bir 15 sene bekliyor Altay projesi gibi...

Umarım bir yerlerde birileri F-35'den atıldığımız an olayı farkedip gizli bir turbofan motor geliştirme projesi başlatmıştır yoksa TF-6000 üzerinden ilerlemek uzun sürecek gibi...

Neyse şimdi şu kuşun tadını çıkaralım....Deprem,enflasyon vb içimiz sıkılmıştı bu bize moral oldu...

Yunan veya Dünya nasıl tepki gösterdi MMU'ya? İoannis  abim ne diyor acaba?
« Son Düzenleme: 18 Mart 2023, 08:50:52 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3751 : 18 Mart 2023, 10:32:23 »
Merhaba,

Motor konusunda oluşturulan road-map Altay motorunda yaşanılan sorunlar dikkate alınarak hazırlandı.

TEI bu konuda ciddi şekilde profesyonel olarak çalışmalarını sürdürüyor.

F-110 motor noktasında GE ile herhangi bir problem mevcut değil.Sipariş edilen miktarlar peyderpey gelmekte.

Saygılarımla

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #3752 : 18 Mart 2023, 10:58:11 »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3753 : 18 Mart 2023, 11:06:46 »
Merhaba,

Motor konusunda oluşturulan road-map Altay motorunda yaşanılan sorunlar dikkate alınarak hazırlandı.

F-110 motor noktasında GE ile herhangi bir problem mevcut değil.Sipariş edilen miktarlar peyderpey gelmekte.

Saygılarımla

Sayın VLS , İsmail Demir bir süre önce 2-3 filo MMU üretecek kadar  F-110 motor antlaşması yapıldı demişti ama ben mevcut siyasi konjonktürden dolayı bu açıklamaya guvenmemiştim.Çünkü bizim sorunumuz GE ile değil ki zaten ABD yönetimi ile....

Siz ise GE-ABD ile problem yok sipariş F-110'lar peyderpey geliyor yazmışsınız.

Şimdi peyderpey geliyor dediğiniz F-110 motorları ; üretilmesi planlanan 14 adet denilen MMU prototipi için ismarlanan F-110 motorlar mı yoksa 2-3 filo seri üretim MMU için gerekli F-110 motorlar mı?

Gelen F-110 motor sayısı belli mi?

« Son Düzenleme: 18 Mart 2023, 11:08:04 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3754 : 18 Mart 2023, 11:58:33 »
80 + sayıda motor için ge ile ön antlaşma imzalandı. yaklaşık 48 uçak için blok 1 konfigirasyonlu.
96 civarı + yedek sipariş edilecektir buda  100-110 arası motor demektir.tanesi 6 milyon dolardan en az 600 milyon doları kurtarmamızı sağlayacaktır.

Çevrimdışı selcukkocak78

• DefenceTurk
  • *
  • 108
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3755 : 18 Mart 2023, 12:03:14 »
Arkadaşlar bu prototipteki iniş takımları bildiğim kadarıyla çakılı, sabit iniş takımları, uçağın gerçek, içeri alınabilir iniş takımları değil. Yer ve basit havalanma, konma testleri için kullanılacağı için yeterli olacaktır.

Çakılı değil. Onlar gerçek iniş takımları. Bu arada, uçak büyük ama çok güzel.  8)

Motor sorunsalını (Sorunsal, çözüm yolu belirsiz sorun demektir.) çözebilirsek, uzuuuun yıllar etinden ve tüyünden ekmek yeriz bu kuşun.

35/30 mm Otomatik top yuvası göremedim gövdede. Hiç mi konulmayacak?
top bulkların üstüne monte edilip kaplama ona göre değiştirildiği için tasarımsal bir değişikliğe ihtiyaç duyulmuyor. ondan dolayı ilerleyen dönemlerde bu eklentiye de kavuşur gözümün bebeği.

Çevrimdışı sahin1

• DefenceTurk
  • *
  • 12
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3756 : 18 Mart 2023, 12:17:59 »
Güvendiğim bir kaynaktan uçağın adı ile ilgili bir teklifte bulunulduğunu öğrendim. İzin almadan açıklayamam. Yalnız şu kadarını söyleyeyim. Eğer teklif uygun bulunursa "ÇOK GÜZEL" bir ismi olacak uçağımızın. Temennim bu teklifin kabul edilmesi yönünde. Ufak bir not daha. Uçaklarımızın ismini İngilizce karşılıklarını da dikkate alarak değerlendirin.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3757 : 18 Mart 2023, 13:05:57 »
Güvendiğim bir kaynaktan uçağın adı ile ilgili bir teklifte bulunulduğunu öğrendim. İzin almadan açıklayamam. Yalnız şu kadarını söyleyeyim. Eğer teklif uygun bulunursa "ÇOK GÜZEL" bir ismi olacak uçağımızın. Temennim bu teklifin kabul edilmesi yönünde. Ufak bir not daha. Uçaklarımızın ismini İngilizce karşılıklarını da dikkate alarak değerlendirin.

Hürsavaşçı olabilir galiba .

Çevrimdışı VLS

• DefenceTurk
  • *
  • 62
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3758 : 18 Mart 2023, 13:17:20 »
Merhaba,

Saygılarımla

Sayın VLS , İsmail Demir bir süre önce 2-3 filo MMU üretecek kadar  F-110 motor antlaşması yapıldı demişti ama ben mevcut siyasi konjonktürden dolayı bu açıklamaya guvenmemiştim.Çünkü bizim sorunumuz GE ile değil ki zaten ABD yönetimi ile....

Siz ise GE-ABD ile problem yok sipariş F-110'lar peyderpey geliyor yazmışsınız.

Şimdi peyderpey geliyor dediğiniz F-110 motorları ; üretilmesi planlanan 14 adet denilen MMU prototipi için ismarlanan F-110 motorlar mı yoksa 2-3 filo seri üretim MMU için gerekli F-110 motorlar mı?

Gelen F-110 motor sayısı belli mi?

Serkan Bey Merhaba,

Şu ana kadar teslim edilen motor sayısı 5+ olarak gerçekleşti.

Diğerlerininde üretim ve test süreçleri dikkate alınarak teslim alınmaya devam edilicek.

Bu arada RR tarafında da MMU ve Hürjet için süprizler bekleyebiliriz ilerleyen dönemlerde.

Saygılarımla

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3759 : 18 Mart 2023, 13:22:03 »

Hürsavaşçı olabilir galiba .

O F-5'in adı oluyor. Freedom Fighter