Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997011 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #3580 : 24 Ocak 2023, 15:26:43 »
Resim konusunda yeteneklisin. Bir tane de, dikey stabilizatörlerin motorların üzerinde değil de yan tarafında yerleştirildiği şekilde çizebilir misin?
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3581 : 24 Ocak 2023, 15:54:23 »
Resim konusunda yeteneklisin. Bir tane de, dikey stabilizatörlerin motorların üzerinde değil de yan tarafında yerleştirildiği şekilde çizebilir misin?

MMU'da makinalı top olacağı kesinleşti...Nersinde  top olacak acaba resme top yuvası da çizilse tam süper olur...

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3582 : 24 Ocak 2023, 15:56:54 »

Dikey stabilizörlerin motorların yanında olduğu durumda sonuç aşağıdaki gibi görünüyor hocam  :)

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3583 : 24 Ocak 2023, 16:27:09 »
MMU'da makinalı top olacağı kesinleşti...Nersinde  top olacak acaba resme top yuvası da çizilse tam süper olur...

Zaten top olmaması düşünülemezdi. Çünkü önümüzdeki 10-20 yıl içinde dünyadaki uçakların çoğu 5. nesil olacak. Ve çatışmalarda birbirini göremeyen 5. nesil uçaklar gittikçe birbirine yaklaşacak ve aralarındaki mesafe kapanacak. Mesafelerin düştüğü bazı durumlarda dogfight kaçınılmaz olabilecek. Yani her duruma şimdiden hazırlıklı olmak gerek.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 612
« Yanıtla #3584 : 24 Ocak 2023, 17:00:51 »

Zaten top olmaması düşünülemezdi. Çünkü önümüzdeki 10-20 yıl içinde dünyadaki uçakların çoğu 5. nesil olacak. Ve çatışmalarda birbirini göremeyen 5. nesil uçaklar gittikçe birbirine yaklaşacak ve aralarındaki mesafe kapanacak. Mesafelerin düştüğü bazı durumlarda dogfight kaçınılmaz olabilecek. Yani her duruma şimdiden hazırlıklı olmak gerek.

Mantıklı bir bakış açısı. Uzun menzilli füzeler nedeniyle topa gerek yok diyenlere duyurulur.

Teşekkür ediyor ve bir beğeni daha ateşliyorum.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3585 : 24 Ocak 2023, 17:21:30 »
Defencehub'da bir kullanıcının yaptığı renklendirme ve gölgelendirme sonrası TFX...

Çevrimdışı İbrahim

• DefenceTurk
  • *
  • 41
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3586 : 24 Ocak 2023, 18:40:15 »
Bu tarz resimleri Discord botları aracılığı ile elde ediyorlar yanlış bilmiyorsam. Telefona kamerası ile uygunsuz açıdan çekilen MMU'nun burun bölümü ve hava alıkları devasa görünüyordu. Bu yüzden yapay zekâ kaba ve çirkin bir uçak resmi çıkarmış. Asimetrik oluşu da cabası. Acaba aynı kişiden Hürjet ve Kızılelma için de aynısı yapmasını talep edebilir misiniz?
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2023, 18:42:07 Gönderen: İbrahim »

Çevrimdışı fırtına getiren

• DefenceTurk
  • *
  • 13
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3587 : 24 Ocak 2023, 19:16:28 »
@buraktunahan Elinize emeğinize sağlık. Ateşledim bir tane.
« Son Düzenleme: 24 Ocak 2023, 19:19:34 Gönderen: fırtına getiren »

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #3588 : 24 Ocak 2023, 20:31:11 »

F35 için manevra kabiliyeti kötü yavaş ve hantal dediklerinde f35 hedeflerini uzaktan vurucak dogfight yapmaya gerek kalmıcak diyenler için kötü bir haber

Çevrimdışı ACE

• DefenceTurk
  • *
  • 132
« Yanıtla #3589 : 24 Ocak 2023, 21:43:41 »
Ben burun topundan çok kıç topunun daha etkili olacağını düşünüyorum. (MMU motorları arasındaki çıkıntı)  Adam dogfight yapıp arkana düşüp seni yakaladığını düşünürken bam güm top yiyecek.

Bunun dışında asıl gereksinim bence uçağı arkadan yakalamak için takip eden bir füzenin önlenmesi amacıyla kıç topunun cıws olarak kullanılması.

Lazer algılayıcılar gelen füzeyi tespit eder. Füzeye arkasını dönecek şekilde uçak manevra yapar ve sonra düz seyreder. Füze düz giden bir uçağı düz bir rotayla yakalaktan başka mantıklı bir yola sahip değil. 100-200 metre kala kıç topu cıws olarak otomatik çalışır ve füze imha edilir.

Tek top ama iki işlev. Nasıl ama ?!? Daha önce de dile getirmiştim. Keşke birileri uygulasa.