Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011074 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı AYDIN

• YASAKLI
  • DefenceTurk
  • *
  • 0
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #300 : 15 Ekim 2012, 20:18:12 »
Evet doğru fakat bizde en olmayan şey insan kaynakları yönetimi o konuda uzmanbir yöneticimiz olursa ve insan kaynakları yönlendirme ve yöneticimiz olursa belki çok daha erken olur.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #301 : 01 Ocak 2013, 18:46:49 »
Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

KFX

SAAB Stealth Fighter

F-16E

F-35
« Son Düzenleme: 01 Ocak 2013, 21:09:19 Gönderen: SKYWOLF »
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı sephiroturk

• DefenceTurk
  • *
  • -3
« Yanıtla #302 : 02 Ocak 2013, 00:49:10 »
Bana öyle geliyorki mevcut yetkililer bu projede Türkiye nin "küçük ortak" olmasini istemiyor yani demek istedigim hiç ortak olmasin degilde daha çok bizim öncülügümüzde bir veya birden fazla katkici ülke olabilir...
Daha önceki okudugum açiklamalarda Kore ortakligi için bu ülkenin özgün uçak gelistirme projesinde 2 yil gibi bir süre önde olduklari telaffuz edilmis ,kullanilan cümleleri hatirliyorsam pekte sicak bakilmadigi anlasiliyordu. Dolayisiyla Saab gibi çok daha uzun yillardir uçak üretip pazarlayabilen bir ülke ile ortaklik projede yol almak için sinirli kalacaktir, C4defence için SSM Bayar'in açiklamalaridan bunu anliyorum zaten.
Açiklamasinda Isveç için "Model" ve "teknik danisman " kelimelerini kullanmis...
Bence kavramsal tasarim yapilir ardindan (siyasi dengeller degismez ise ) türkiye öncülügünde partner/finansör ülke bulununca proje gerçek manada baslar .
« Son Düzenleme: 02 Ocak 2013, 00:50:05 Gönderen: sephiroturk »

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #303 : 02 Ocak 2013, 10:50:36 »
Nekadar  özgün tasarım densede  ortaya çıkacak  uçak  az  yada çok  günümüz  yeni nesillerinden farklı olmayacaktır  ,  radar izini küçültecek bir dizayn olacağından  ve  tahminimce  çift motorlu olacağından  saab  firmasının  uçağıyla  yakın bir dizayna sahip olacağı kanaatindeyim  ,  hız  eskisi kadar  ön planda tutulan bir  etken olmadığından  2+ mach hıza  çıkacağınıda pek düşünmüyorum  , ilk etapta  elbetteki  mükemmel bir 5. nesil uçak ortaya şıkaracağımızıda sanmıyorum  ama  yapısal olarak  5. nesillerin dizaynına sahip olacağına inanıyorum  , en azında  dahili silah taşıyabilen  bir uçak olacağı kanaatindeyim.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #304 : 03 Ocak 2013, 05:27:00 »
Ben de bu konuda arkadaşlara katılıyorum. Daha önce hiç savaş uçağı yapmadığımız için bu konuda öenmli bir eksiğimiz söz konusu. Havacılık deneyimi olan ve bize gerçekten katkısı bulunacak yabancı bir firmadan destek almamız kaçınılmaz. Bu destek muhtemelen SAAB'tan gelecek bence.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #305 : 04 Ocak 2013, 21:35:43 »
dışardan destek alacaksak en iyi ve en doğru tercih bence SAAB tır

Çevrimdışı enes38

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #306 : 05 Ocak 2013, 10:12:56 »
dışardan destek alacaksak en iyi ve en doğru tercih bence SAAB tır
En iyi ve en doğru terçih bize en fazla  teknoloji  transferi yapıp  bizi  bu alanda  en yükseğe taşıyabilecek  olandır  ,  şu anda  saab dışında bize  daha fazla fayda sağlayacak başka bir üretici  görünmüyor  ,  eğer  saab teknolojisiyle  şekillenecekseki  sanırım görünen  o  saab firmasının son dizaynından yüksek oranda  faydalanılacaktır ,  ufak farklılıklar elbette olacaktır  ama genel anlamda bakıldığında  en doğru tercihi yaptığımıza inanıyorum.

Çevrimdışı AVCI

• Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 36
« Yanıtla #307 : 05 Ocak 2013, 15:35:19 »
Teknoloji desteği alınacak partner olarak SAAB seçildi zaten,bunda bir değişiklik olmayacak gibi görünüyor.Bu demek oluyor ki tasarlanacak uçak TAI ve SAAB mühendislerince ortak mesai harcanarak hava kuvvetlerinin isterleri doğrultusunda geliştirilecek.Bu arada son S&H dergisinde uçakla ilgili hava kuvvetlerinin isterlerini açıklayan dokumanın tamamlandığı üniversiteler sanayi kuruluşları ve araştırma merkezleri ile önümüzdeki 30 yıl içinde savaş uçaklarında kullanılması muhtemel teknolojiler üzerinde bilgi alışverişi yapıldığı belirtildi.Buradan elde eilecek sonuçların uygun bulunanları teknolojik yeterlilik paralelinde uçağa entegre edilecektir.

Benim şahsi beklentim;çift motorlu yüksek akrobatik yeteneğe sahip,stealth özellikler taşıyan Hava-Hava rolünde hi bir uçak .Yalnız buradan F-22 gibi bir uçak çıkmasını beklememek gerekir.F-16'nın şu anki potansiyelinin ve hava kuvvetlerinin ondan beklentilerinin neler olduğunu düşünürsek yeni uçağında Hava-Yer ağırlıklı F-35 gibi bir partneri olacağını da göz önünde bulundurarak diyebiliriz ki bu uçak yüksek ihtimal hava savaşına daha yatkın ama safkan bir hava-hava savaşçısı olmayan ama F-16'nın bir tık üstünde fakir adamın hi uçağı olacaktır.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #308 : 05 Ocak 2013, 16:05:55 »
Teknoloji desteği alınacak partner olarak SAAB seçildi zaten,bunda bir değişiklik olmayacak gibi görünüyor.Bu demek oluyor ki tasarlanacak uçak TAI ve SAAB mühendislerince ortak mesai harcanarak hava kuvvetlerinin isterleri doğrultusunda geliştirilecek.Bu arada son S&H dergisinde uçakla ilgili hava kuvvetlerinin isterlerini açıklayan dokumanın tamamlandığı üniversiteler sanayi kuruluşları ve araştırma merkezleri ile önümüzdeki 30 yıl içinde savaş uçaklarında kullanılması muhtemel teknolojiler üzerinde bilgi alışverişi yapıldığı belirtildi.Buradan elde eilecek sonuçların uygun bulunanları teknolojik yeterlilik paralelinde uçağa entegre edilecektir.

Benim şahsi beklentim;çift motorlu yüksek akrobatik yeteneğe sahip,stealth özellikler taşıyan Hava-Hava rolünde hi bir uçak .Yalnız buradan F-22 gibi bir uçak çıkmasını beklememek gerekir.F-16'nın şu anki potansiyelinin ve hava kuvvetlerinin ondan beklentilerinin neler olduğunu düşünürsek yeni uçağında Hava-Yer ağırlıklı F-35 gibi bir partneri olacağını da göz önünde bulundurarak diyebiliriz ki bu uçak yüksek ihtimal hava savaşına daha yatkın ama safkan bir hava-hava savaşçısı olmayan ama F-16'nın bir tık üstünde fakir adamın hi uçağı olacaktır.

Katılıyorum ama biraz farklı bir noktaya dikkat çekmek istiyorum. Herkez çok muhteşem bir uçak beklemememiz gerektiğini söylüyor. Mesela F-22 gibi bir uçak beklememek gerekir diyorsunuz. Ancak önümüzdeki 30 yıl boyunca savaş uçaklarında kullanılacak teknolojileri inceliyorsak, bugünün en iyi savaş uçağını kriter almak biraz tuhaf kaçıyor. 30 yıl büyük bir süreç ve bu zaman zarfında ki gelişmeler düşünülerek tasarlanacak uçaktan benim şahsi beklentim haliyle fazla olacaktır.

Çevrimdışı çiğil42

• DefenceTurk
  • *
  • 1
« Yanıtla #309 : 05 Ocak 2013, 16:18:02 »

benim beklentimde delta kanat çift motor sealth bir uçak,avrupanın projesi olan EF-2020 kalitesinde bir uçak olacaktır tahminim