Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997007 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Gosform

• DefenceTurk
  • *
  • 0
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2990 : 25 Kasım 2022, 20:54:55 »
Sn Serkan1976,
Ben size katılamayacağım. Kale ve Rolls Royce tekliflerini verdiler. Buna cevap verip anlaşmak bize kalmış durumda. Ancak her şey malum, tek kişide bitiyor. Bir an önce buna karar vermek lazım. Bizimkiler onaylarsa, motor işini RR/Kale ortaklığı kotarır. Şu andaki terminden çok daha önce bir zamanda motor sahibi olabiliriz. Hatta, Motor, uçağı bekler. Yeterki elimizi çabuk tutup RR ile imzalar atılsın.

F110 motoru bu uçağa hafif. 4.5 nesil olarak ta hafif. Bu ebattaki 4.5 nesil uçaklara bakınız, bir tek Su35 var;
Su-35, son versiyonunda 2 adet AL41’in 40000lbf itkili motorunu kullanıyor. Bir önceki 32000lbf lik motorlar yetersiz kaldığı için Su57’nin motoruna döndüler.
F15EX deseniz en az 1.5 m daha kasa bir uçak ve motor gücü olarak Su35’in gerisinde. Elektronik sistemlerine ve Aesa radarına güveniyor.
Bizim uçağa lazer önleyici ve silah sistemleri düşünülüyor. Koca bir Aesa radarı olacak. Bu uçak bu koca gövdeyle supercruise yapacak. Bu özellikleri besleyecek motor lazım. Yoksa çok kısıtlı bir uçak olur. Tranche 4 EF bile daha iyi performans verir.
Yaşar bey RR ile kale ortak olarak alsa bile 7 senede nasıl yetişicek motor en az 10 sene lazım diye biliyorum bu tarz bir motorda

18 aydan kısa sürede Tempest için sıfırdan motor tasarladılar.

https://www.savunmasanayist.com/rolls-roycedan-yeni-turbofan-motoru-orpheus/

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 127
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2991 : 25 Kasım 2022, 22:25:48 »
Muhtemelen F-136 sonrası, teknolojik bir kısım zorlukları kısa sürede aştıktan sonra hem RR hem de GE, f-135'den çok daha iyi motorlar yapabilme kaabiliyetine ulaştı. GE x-100'ü, RR Orpheus'u ortaya koydu. PW'nin başta F-100 ile üstün iken sonradan çıkan GE F-110'un gerisinde kalması gibi bir olay yine tekrarlandı. PW F-135'deki problemleri kısa sürede çözmezse, bundan sonra F-35'deki motor siparişlerini GE'ye kaptırabilir.

İşin bize ilişkin kısmı; Orpheus yapıldı ve sorunsuz çalışıyorsa MMU için motor da istenirse kısa sürede geliştirilebilir.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2992 : 25 Kasım 2022, 22:45:16 »
Herkes çok güzel bilgiler veriyor da neden olmuyor bu motor işi ?

Sayfalardır aynı şeyi konuşuyoruz artık dejavu yaşıyorum gibi geliyor...Biraz daha somut konuşalım diyeceğim ama biz ne istiyoruz , Kale-RR neye  "olmaz" diyor konuşulanları tam bilmiyoruz...

Burada sadece beyin fırtınası yapıyoruz ... RR şunu istemiş ; SSB şuna "hayır" demiş deyip duruyoruz...

TEİ ısrarla ben bu motoru yaparım , ihaleyi bana verin diyor  ; TEİ daha sonra "TF-6000 prototipini yapacağız ama yağ pompası,dişliler için ambargo yiyiyoruz" diyor...
6000 ibf'lik motora yağ pompasını-dişlisini bulamayan muhtemelen de kendisi yapmak zorunda kalacak bir şirket , 35000 ibf'lik motor yaparım demesi de ayrı bir ilginçlik...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2993 : 25 Kasım 2022, 23:09:00 »

Sayfalardır aynı şeyi konuşuyoruz artık dejavu yaşıyorum gibi geliyor...Biraz daha somut konuşalım diyeceğim ama biz ne istiyoruz , Kale-RR neye  "olmaz" diyor konuşulanları tam bilmiyoruz...

Burada sadece beyin fırtınası yapıyoruz ... RR şunu istemiş ; SSB şuna "hayır" demiş deyip duruyoruz...

TEİ ısrarla ben bu motoru yaparım , ihaleyi bana verin diyor  ; TEİ daha sonra "TF-6000 prototipini yapacağız ama yağ pompası,dişliler için ambargo yiyiyoruz" diyor...
6000 ibf'lik motora yağ pompasını-dişlisini bulamayan muhtemelen de kendisi yapmak zorunda kalacak bir şirket , 35000 ibf'lik motor yaparım demesi de ayrı bir ilginçlik...

TEI'nin bu işi istemesi gayet normal. Sonuçta TUSAŞ'ın alt markalarından birisi. Adamlar kalkıp biz bu işin üstesinden gelemeyiz, kotaramayız, sakın bize bakmayın demez. Ama bu durum motoru onların yapacağı anlamına da gelmiyor.

Öte yandan TEI orada bir durum belirtiyor. Bu parçaları da içeride çözmemiz gerekiyor çünkü en ufak parçada bile ambargo yiyoruz diyor. Bu da bilinen bir gerçek. Bunları yapamayız da demiyor adamlar.

Bu motor işi çözülecek sakin olun. Daha şurada MMU'nun üretileceğine, bu aşamaya geleceğine dahi inanmayanlar vardı. RR-Kale ortaklığı zaten daha 2 hafta önce teklifimizi sunduk dedi. 2 günde karara bağlanıp olacak bir iş değil sonuçta. Bu motor işinin netleşeceği yıl 2023 olacak gibi görünüyor. Hayır burada konuşulanlardan motor konusunu karara bağlayacak insanların emin olun sizden bizden çok daha bilgisi var. Onlar da bizim konuştuklarımızı emin olun her gün konuşuyorlardır. Bu konuda kritik yapıyorlardır. Kimse motor konusunu düşünmüyor gibi bir hava oluşması yanlış. SSB de biliyor bize motor lazım. Onlar da en az bizim kadar bizim için en iyisini istiyordur.

Kaldı ki bırakın bizi Japonlar, Koreliler dahi motor konusunda sıkıntı yaşıyor. Çinliler daha yeni yeni kendi motorlarını ürettiler ki hala istenilen seviyede olmadığı söyleniyor. Bu motor konusu 2-3 ülke hariç herkesin ortak sıkıntısı. 1940'lı yıllardan bu yana üretilen bir motor olsa da jet motoru hala 2-3 ülke hariç uzun ömürlü, dayanıklı motorlar yapan ülke yok. 70 yıldır jet motoru üreten Ruslar dahi hala Amerikalılar, İngilizler kadar iyi motor üretemedi.

O nedenle olacaktık sakin olmak lazım. Nasıl daha önce bizim bu uçağı üretmekten başka çaremiz yok. Ya olacak ya da olacak dediğim gibi motoru da ya üreteceğim ya da üreteceğiz başka çare yok. Gece gündüz emek veren, 7/24 çalışan mühendislerimize güvenin. MMU'nun çarşamba günkü görüntülerini kim bekliyordu? Çoğu kişi beklemiyordu. Motor konusu da elbette olacak.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #2994 : 25 Kasım 2022, 23:10:47 »
Ah ulan şimdi HDS olacaktı burada motor konusunda bir cümlede olayı özetlerdi

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2995 : 25 Kasım 2022, 23:20:44 »
https://www.youtube.com/watch?v=RmeAD9G41_I&feature=emb_title

Düşmanın en makbulü, düşmanını küçümseyendir. Yunan medyasından ilk MMU haberi geldi. Her zaman ki gibi yine küçümseme, alay etme yok Altay daha üretilemedi falan filan. Bunların bizi küçümsemesi çok iyi. Eminim kurmay zekaları da bizi küçümsüyordur. Allah göstermesin bir savaş olduğunda o küçümsediğin düşman seni ortaçağa gönderdiğinde de görürsün bu uçabiliyor mu laflarını.

Aslında bunlar küçümseme de değil. Kudurma. Alev alan kıçlarının bir yansıması. Öyle böyle kudurmuyorlar.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2996 : 25 Kasım 2022, 23:44:51 »

TEI'nin bu işi istemesi gayet normal. Sonuçta TUSAŞ'ın alt markalarından birisi. Adamlar kalkıp biz bu işin üstesinden gelemeyiz, kotaramayız, sakın bize bakmayın demez. Ama bu durum motoru onların yapacağı anlamına da gelmiyor.

Öte yandan TEI orada bir durum belirtiyor. Bu parçaları da içeride çözmemiz gerekiyor çünkü en ufak parçada bile ambargo yiyoruz diyor. Bu da bilinen bir gerçek. Bunları yapamayız da demiyor adamlar.

Bu motor işi çözülecek sakin olun. Daha şurada MMU'nun üretileceğine, bu aşamaya geleceğine dahi inanmayanlar vardı. RR-Kale ortaklığı zaten daha 2 hafta önce teklifimizi sunduk dedi. 2 günde karara bağlanıp olacak bir iş değil sonuçta. Bu motor işinin netleşeceği yıl 2023 olacak gibi görünüyor. Hayır burada konuşulanlardan motor konusunu karara bağlayacak insanların emin olun sizden bizden çok daha bilgisi var. Onlar da bizim konuştuklarımızı emin olun her gün konuşuyorlardır. Bu konuda kritik yapıyorlardır. Kimse motor konusunu düşünmüyor gibi bir hava oluşması yanlış. SSB de biliyor bize motor lazım. Onlar da en az bizim kadar bizim için en iyisini istiyordur.

Kaldı ki bırakın bizi Japonlar, Koreliler dahi motor konusunda sıkıntı yaşıyor. Çinliler daha yeni yeni kendi motorlarını ürettiler ki hala istenilen seviyede olmadığı söyleniyor. Bu motor konusu 2-3 ülke hariç herkesin ortak sıkıntısı. 1940'lı yıllardan bu yana üretilen bir motor olsa da jet motoru hala 2-3 ülke hariç uzun ömürlü, dayanıklı motorlar yapan ülke yok. 70 yıldır jet motoru üreten Ruslar dahi hala Amerikalılar, İngilizler kadar iyi motor üretemedi.

O nedenle olacaktık sakin olmak lazım. Nasıl daha önce bizim bu uçağı üretmekten başka çaremiz yok. Ya olacak ya da olacak dediğim gibi motoru da ya üreteceğim ya da üreteceğiz başka çare yok. Gece gündüz emek veren, 7/24 çalışan mühendislerimize güvenin. MMU'nun çarşamba günkü görüntülerini kim bekliyordu? Çoğu kişi beklemiyordu. Motor konusu da elbette olacak.

İlk teklifleri 21 Ocak 2021 :

KALE Grubu Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı ve Teknik Bölüm Başkanı Osman AKYAY:  " “Rolls-Royce ile birlikte Milli Muharip Uçak’ın motorunu, yurt içinde geliştirmek üzere teklifimizi sunduk ve bu konuda görüşmelerimiz devam ediyor.”

08.05.2017 : Kale Grubu ve dünyanın en büyük uçak motor üreticilerinden Rolls-Royce, Türkiye'ye uçak motorları geliştirmek üzere anlaşma imzaladı.

Sizin bahsettiğiniz 2 haftalık teklif adamları zorla ikna ettik yeni teklif verin diye ...

Ağzımızdan asla biz bu uçağı yapamayız kelimesi çıkmadı ama motoru yapamayız ümitsizliği oluştu hele ki Çin-Avrupa,Rusya uçak motorlarındaki verimi görünce (yapamayız değil de milletin hafife aldığı kadar da basit değil diyelim)

Yani tank motoru yapamadık dizel bırakın da biraz ümitsizliğimiz , telaşımız olsun hocam ...Lafım size değil...
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2022, 23:53:26 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı The Qonqueror

• DefenceTurk
  • *
  • 16
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2997 : 25 Kasım 2022, 23:53:55 »
https://www.youtube.com/watch?v=RmeAD9G41_I&feature=emb_title

Düşmanın en makbulü, düşmanını küçümseyendir. Yunan medyasından ilk MMU haberi geldi. Her zaman ki gibi yine küçümseme, alay etme yok Altay daha üretilemedi falan filan. Bunların bizi küçümsemesi çok iyi. Eminim kurmay zekaları da bizi küçümsüyordur. Allah göstermesin bir savaş olduğunda o küçümsediğin düşman seni ortaçağa gönderdiğinde de görürsün bu uçabiliyor mu laflarını.

Aslında bunlar küçümseme de değil. Kudurma. Alev alan kıçlarının bir yansıması. Öyle böyle kudurmuyorlar.

Süpersiniz hocam çok güldüm, teşekkürler...

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2998 : 26 Kasım 2022, 00:04:30 »
Teklifin içeriğini biliyor muyuz? Hayır. Belki adamlar dedi ki sana sadece motoru üretir veririm. Bu motoru yurt dışı satışta kullanamazsın. Ya da benim istemediğim ülkeye satamazsın dedi ne olacak? O günün şartlarında teklif neydi bunu sadece SSB ve devlet biliyor. Üstüne 2019'dan 2022'ye ambargo vardı. Bu yıl kaldırdılar tüm ambargoları.

Yani teklifin içeriğini bilmiyoruz, teklifleri ne bilmiyoruz. Bizim kabul etmeyeceğimiz şartlar sunma ihtimalleri olamaz mı? Yani bu iş öyle inşaat değil ki en uygun teklifi veren yapsın ya da en büyük kira ödemesini yapacak olan ihaleyi alsın.

Mevcut teklifin ne olduğunu da bilmiyoruz. Adamlar belki tok satıcı yine bunu bilemeyiz ki.

Devlet istiyor ki bu uçağı ben istediğime satayım. Tüm hakları bende olsun. T129 gibi ABD hayır deyince nasıl Pakistan'a satamıyorsak İngiltere de hayır deyince bu uçağı istediğimiz ülkeye satma sorunu olmasın. Böyle olunca da bu sefer herkes başlıyor kendi motorumuzu yapmalıyız adamların motoru olunca izin vermiyor satışa diye eleştirmeye.

T129'u Pakistan'a veremedik sosyal medya cahilleri kalktı hani bu helikopter yerliydi motoru Amerika malıymış adamlar izin vermeyince satamıyoruz böyle yerlilik mi olur dedi. Aynısı olsa yine diyecekler ki hani bu uçak milliydi. İstediğimiz ülkeye bile satamıyoruz diyecekler. O nedenle Rolls-Royce teklif verdi hemen kabul edelim demiyor devlet. İstiyor ki tüm satış ve üretim hakları elimde olsun. Birisi isteyince motoru üreten ülke kalkıp hayır satamazsın diyemesin. Gerekirse Çin ve Rusya gibi yaparız. Ömrü kısa olur, ilk motorlar ABD-İngiltere motorları gibi olmaz ama öğrendikçe daha iyisini yaparız.

Ben de istiyorum Rolls-Royce gibi bir devle çalışılsın, motorun hakları da bizim olsun istediğimiz kadar üretip satalım. Ama Amerika gibi tok satıcı olup sattırmam, ettirmem derse de kalkıp illa Rolls-Royce olsun diyemem.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2999 : 26 Kasım 2022, 00:16:08 »

Ağzımızdan asla biz bu uçağı yapamayız kelimesi çıkmadı ama motoru yapamayız ümitsizliği oluştu hele ki Çin-Avrupa,Rusya uçak motorlarındaki verimi görünce (yapamayız değil de milletin hafife aldığı kadar da basit değil diyelim)

Yani tank motoru yapamadık dizel bırakın da biraz ümitsizliğimiz , telaşımız olsun hocam ...Lafım size değil...

Sizi kastetmedim zaten. Ama bu forumda da artık yasaklı olan bazı eski üyeler vardı o dönem tartışıyorduk. Asla bu uçağın yapılamayacağını, yapılsa bile bunu yapmanın yıllar süreceğini ve 2025-26 gibi ilk uçuşunu yapmanın imkansız olduğunu. Yapılırsa yapılan uçağın da 5. nesil olamayacağını çok söyleyen oldu. Hatta tank yapamıyoruz ne uçağı bunlar tamamen siyasi palavralar, iktidarın vatandaşı kandırmak için ortaya attığı yalanlar falan dediğini gayet iyi hatırlıyorum. Yine başka forumlarda da bu uçağın yapılmasının mümkün olmadığını söyleyen ama çarşamba günü uçağı görünce özür diliyorum kendimden utandım diye özeleştiri getiren kişileri de gördüm.

Yani biz Eskişehir'de F110 motorlarını lisans altında ürettik. Oradan bir tecrübe var. TS-1400 ürettik. TF-6000 üretiyoruz. Bunlar hep tecrübe. Mahmut Akşit yine biz F-22 motoru gibi güçlü ve 5. nesil motoru yapacak tecrübeye ulaştık demiş. MMU'nun motorunun altından kalkarız demiş. Nasıl MMU için BAE System'den mühendislik desteği aldıysak motor konusunda da alınabilir. Olmadı mühendis transfer edersin. Açarsın kesenin ağzını, bu konuda uzman mühendis getirirsin. Tusaş'ın MMU için binlerce mühendis alması gibi TEI'ye de binlerce mühendis alırsın bu motoru yaparsın. TUSAŞ nasıl biz uçak üretmiyoruz. Uçak üreten şirketi inşa ediyoruz diyorsa TEI'de sadece motor üretmez. Motor üretecek şirketi inşa eder.