Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 996586 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2970 : 25 Kasım 2022, 01:36:13 »
F-35 ve F-16 tecrübesi TUSAŞ için muhteşem bir nimet oldu. O projelerden elde edilen tecrübelerle MMU hayata geçti. O tecrübeler olmasa bizim için bu projeyi yapmamız çok daha zor ve uzun olurdu. Bunu kabul etmemek haksızlık olur. Öte yandan yine özel şirketlerimizin de bu tür uluslararası projelere parça üretmesi de muazzam bir tecrübe. Sonuçta bu tecrübeler MMU'nun ete kemiğe bürünmesine neden oldu.

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2971 : 25 Kasım 2022, 02:18:27 »
Bir şeyi merak ediyorum biz bu f110 motorunu komple yapıyormuşuz tei olarak olurda Amerika ambargo koyarsa bizde çok zorda kalırsak f110 motorunu sıfırdan kendimiz yapabilir miyiz (tabiki Amerikanın onayı olmadan yaptığımızı farzediyorum)
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2022, 03:09:44 Gönderen: emre34 »

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2972 : 25 Kasım 2022, 08:47:09 »
Bu tasarımla aslında motor konusunda abd ye bir mesaj verilmiş gibi geliyor vermezsen ruslardan alırım mesajı zaten abd de olayı anlamıştır. Korelililerin düştüğü hataya düşmemek için butasarım yapılmış gibi duruyor.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2973 : 25 Kasım 2022, 09:49:08 »
Bir şeyi merak ediyorum biz bu f110 motorunu komple yapıyormuşuz tei olarak olurda Amerika ambargo koyarsa bizde çok zorda kalırsak f110 motorunu sıfırdan kendimiz yapabilir miyiz (tabiki Amerikanın onayı olmadan yaptığımızı farzediyorum)

Yaparsın tabiki. Ama ertesi gün İstanbul borsası açılış yapamaz...Dolar 30 lira olur...
Bakinız; Rahip Branson olayı...
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2022, 09:49:40 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı Türkay

• DefenceTurk
  • *
  • 26
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2974 : 25 Kasım 2022, 09:53:31 »
MMU için Rus motorunun değerlendirildiğini-değerlendirileceğini-alınabileceğini sanmıyorum. Sırf Abd ye blöf olsun diye de milyar dolarlık bir sistemde dizayn değişikliği vb yapılmaz. Bir yardımcı güç sisteminin yeri-boyutu nedeniyle rus menşei vb yorumları biraz uçuk değil mi? Bu uçağı tasarlayanlar önce F-16-sonra Saab-sonra İngiliz tornasından geçmedi mi//ortak çalışılmadı mı? İsterler ne ise ona göre tasarlanmış işte. Evet geniş bir yüzey alanı var-daha dar bir uçak. Tasarımı vb bırakalım da acilen motor işini çözelim--RR bize can olabilir. Miglere zamanında nasıl motor teknolojisini verdilerse konjonktür bugün de bizim yolumuzu açabilir. Ukrayna savaşı bitmeden masayı toplamak lazım.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2975 : 25 Kasım 2022, 11:05:30 »
Her şeyi yerli olsun hiç yardım almadan hepsini biz yapalım diyen arkadaşlara hindistan iyi bir örnek
Aynen, forumlarda böyle züğürt tesellilerini de gördüm hintlilerin. O teknolojik kazanımlar, ortaklıklar ve deneyimler olmadan nereye yapıyorsun, bisiklet mi bu...?

Bizim şanssızlığımız ve gevşekliğimiz Osmanlı'nın sanayi devrimini kaçırması, 2. Dünya savaşından sonrasında da sanayi atılımını kaçırmış olmamız.

Amerika'dan nefret ediyorum ama onların katkısı da oldu biraz- (Katkı derken onlar isteyerek vermedi, yaptıkları ortaklıklar sayesinde ama bizim insanlarımız da aldı onu), biraz da Avrupa'nın katkısı. Bazı insanlarımız orada eğitim aldı, çalıştı ve gelip ülkesine katkılarda bulundu.

Arabistan, İran, Pakistan, Afganistan v.b. ülkelerden eğitim ve teknoloji kazanımları alarak olmadık yani. Ama o ülkeler gibi olmaya çalışan bir güruh var.
+1

Çevrimdışı malaga

• DefenceTurk
  • *
  • 22
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2976 : 25 Kasım 2022, 11:09:36 »
Kore'ye bile bir dünya ayak sürüdü bizemi seri üretime geçince motor vereceklerini sanıyorsunuz. Bunu düşünmek tamamen saflık olur kendi motorunuzu yapmak en az 10 sene yok sen vermessen rusya ukrayna cin masada mesajını vermez isen adam sana bu motoru değil vidasını bile vermez altay tankı ortada Ukrayna savası bitmedi ama hala altay tankının motorları ve transmisyonu vermediler Avrupa komple savasta bile olsa bize bu motorları elinde secenek bulundurmaz isen vermezler sonra altaydan ders alınmadı diye burda aglamaya devam edersin Bu secenekleri düşünmek zorundayız. Batı sadece bundan anlıyor cünkü 
« Son Düzenleme: 25 Kasım 2022, 11:17:48 Gönderen: malaga »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2977 : 25 Kasım 2022, 11:24:55 »
MMU için Rus motorunun değerlendirildiğini-değerlendirileceğini-alınabileceğini sanmıyorum. Sırf Abd ye blöf olsun diye de milyar dolarlık bir sistemde dizayn değişikliği vb yapılmaz. Bir yardımcı güç sisteminin yeri-boyutu nedeniyle rus menşei vb yorumları biraz uçuk değil mi? Bu uçağı tasarlayanlar önce F-16-sonra Saab-sonra İngiliz tornasından geçmedi mi//ortak çalışılmadı mı? İsterler ne ise ona göre tasarlanmış işte. Evet geniş bir yüzey alanı var-daha dar bir uçak. Tasarımı vb bırakalım da acilen motor işini çözelim--RR bize can olabilir. Miglere zamanında nasıl motor teknolojisini verdilerse konjonktür bugün de bizim yolumuzu açabilir. Ukrayna savaşı bitmeden masayı toplamak lazım.
Sn Türkay,
Söylediklerinizin çoğuna katılıyorum. Motor işi bizim yumuşak karnımız. Bir an önce çözmemiz şart. Bu iş, RR ile en kısa sürede çözülecek olarak görünüyor. Yoksa TEİ’yi bekleyecek olursak, ABD’den F110 dilenme durumuna düşebilme ihtimali yüksek.

MMU’nun tasarımını  yapanlar Sovyet uçaklarından esinlenmiş olsalarda yukarıda bir çok arkadaşın da söylediği gibi her uçak birbirine benzer. Sonunda bu uçak %100 Türk bir uçak. Tasarımında mutlaka İngiliz, İsveç, Brezilya, Fransız katkısı var. Ama çorbanın içine koyduğunuz biberin nereden geldiği önemli değil. Önemli olan tadıdır. Kimin yaptığıdır. Nasıl pişirdiğidir. Bu uçağı biz yapıyoruz. Nokta!

Uçak en kötü ihtimalle 2025’de uçacak gibi görünüyor. Bu kadar ileri durumda bir uçağı kimse beklemiyordu. Yapım kalitesi ile hızlı çalışma ile Tusaş mükemmel bir iş başarmış. Bu tüm ülkenin gurur kaynağı şu anda. Ama Sn Serkan1976’nın sözlerini hatırlatarak ; Motor, motor ve gene motor diyorum.

« Son Düzenleme: 25 Kasım 2022, 11:45:01 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 358
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2978 : 25 Kasım 2022, 11:42:34 »

F110 motorunun aynısını izinsiz yapmak demek, GE ile ve ABD ile hatta belki tüm Batı dünyası ile ipleri koparmak demektir. Motoru biraz değiştirir ve yeni bir tasarım ve isimle üretip patentini alırsınız (TF6000 gibi); o zaman kimse birşey diyemez. Ama bu da uzun soluklu bir iş olur. Bize acil motor lazım.

Bu uçak dev bir uçak. Esaslı güç üretimine ihtiyacı var. Uçağın hakkını verecek motor F110 değil. F110 kuru itki olarak 16600lbf itki üretiyor. Bu uçağa 24000lbf ile 26000lbf arası kuru itki üreten motorlar lazım. Onun için art yakıcılı itki değeri 35000lbf olan motor yapacağız diyorlar SSB başkanı ve TEİ. (Kaba anlatımla 2.5 litre Mercedes arabaya 1.5litre Tofaş motoru takıyoruz biz şimdilik)

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 37
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2979 : 25 Kasım 2022, 12:34:09 »

F110 motorunun aynısını izinsiz yapmak demek, GE ile ve ABD ile hatta belki tüm Batı dünyası ile ipleri koparmak demektir. Motoru biraz değiştirir ve yeni bir tasarım ve isimle üretip patentini alırsınız (TF6000 gibi); o zaman kimse birşey diyemez. Ama bu da uzun soluklu bir iş olur. Bize acil motor lazım.

Bu uçak dev bir uçak. Esaslı güç üretimine ihtiyacı var. Uçağın hakkını verecek motor F110 değil. F110 kuru itki olarak 16600lbf itki üretiyor. Bu uçağa 24000lbf ile 26000lbf arası kuru itki üreten motorlar lazım. Onun için art yakıcılı itki değeri 35000lbf olan motor yapacağız diyorlar SSB başkanı ve TEİ. (Kaba anlatımla 2.5 litre Mercedes arabaya 1.5litre Tofaş motoru takıyoruz biz şimdilik)

Bu tanıma uyan motorları üretmiş firmalar hangisi acaba? Hazır olarak alabileceklerimizden bahsediyorum.