Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011086 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2950 : 24 Kasım 2022, 18:17:18 »
Aşağıdaki uçaklar KE ve TFX'de kendi ülkesinin "parça üretimini beğenmeyen" tayfaya gelsin... İşaretlediğim yerlerdeki parça birleşimlerine ve detaylara iyice bakın, belleyin, sonra KE ve TFX'e laf edin.

Hemen belirteyim, aşağıdaki fotoğraflardaki uçaklar Eurofighter Typhoon ve Rafale. Eurofighter'ı İngiltere, Almanya ve İtalya üretiyor, Rafale'ı ise Fransa. On yıllar boyunca yüzlerce adet seri üretildiler. Onu da bilin.

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2951 : 24 Kasım 2022, 18:51:24 »
Kızılelma'yı bir nebze anlarım nihayetinde Baykar'ın bu noktada tecrübesi daha az lakin MMU'nun prototipini dikkatlice inceledim. Parça birleşimi ve işçilik neredeyse kusursuzdu. Tusaş harika bir iş ortaya koymuş. MMU'nun parça birleşim kalitesini beğenmeyen var mı ben göremedim. Varsa da Amerikalılar ve İngilizler bile çeşitli platformlarda fotoğraflara bakıp gerek uçağın işçilik kalitesini, gerekse de Tusaş'ın montaj hattını çok beğendiklerini dile getiriyorlar. O nedenle MMU prototipinin kalitesine laf etmek TUSAŞ'a büyük hakaret olur. Zira adamlar Lockheed Martin'in, Northrop Grumman'ın, Boeing'in, General Dynamics'in vs. tesis kalitesine ve üretim kalitesine sahip durumda.

Tusaş F-16 üretti. F-35'e gövde üretti. Boeing ve Airbus gibi dünyanın en büyük 2 havacılık şirketinin en önemli tedarikçilerinden birisi. Yine Leonardo gibi bir havacılık devine parça tedarik ediyor. Böyle bir şirketin ürettiği MMU'dan da kimsenin kalite şüphesi olmasın. Tusaş MMU'nun altından çok rahat kalkmış durumda.

Tusaş artık sadece Türkiye'nin değil, dünyanın en önde gelen havacılık devlerinden birisidir.

MMU/TF-X, Hürjet, Hürkuş, Atak T129, Atak II T929, Gökbey, 10 Ton sınıfı helikopter, Anka, Aksungur, Göksungur, TİSU birbirinden kaliteli sistemler üreten bir şirket artık TUSAŞ. Gözbebeğimiz. Böyle devam ederlerse 10 yıl sonra bu ülkenin ciro bazında da en büyük şirketi olmamaları için bir engel yok.

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #2952 : 24 Kasım 2022, 19:43:06 »
Hava araçları gök yüzünde suyu sıkılan çamaşır gibi buruluyorlar. Yıllardır uçan uçakların yerdeki hallerini hiç uçmamış uçak ile mukayese etmek doğru olmaz.

Çevrimdışı SATURN

• DefenceTurk
  • *
  • 8
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2953 : 24 Kasım 2022, 19:44:07 »
Hürjet o dediğiniz işi gayet iyi becerir...29000lik F-16 motoru ayarında bir motor ile fırtına gibi olur Hürjet...

RR  , F-35 icin yaptigi motor var,amerikanin secmedigi, eger MMU motorunu RR-kale alirsa belki o motoruda alabiliriz..

Hangi motor o hocam merak ettim...
F-35 motor ihalesine katılıp kazanamayan RR motoru hangisi?

RR-F136 

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #2954 : 24 Kasım 2022, 19:52:12 »
Tusaş sadece F-16 yı üretmekle kalmadı, 278 uçaktan 29 adeti “0 hata”, 3 adeti ise “Mükemmel” uçaktı. Yani Tusaş zaten çok yüksek kalitede üretim yapabileceğini zamanında kanıtlamıştı.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2955 : 24 Kasım 2022, 19:53:26 »
Hava araçları gök yüzünde suyu sıkılan çamaşır gibi buruluyorlar. Yıllardır uçan uçakların yerdeki hallerini hiç uçmamış uçak ile mukayese etmek doğru olmaz.

Gösterdiğim fotoğraflar üretimdeki "birleşim hataları". Zamana bağlı oluşmuş bir deformasyon değil. Fotoğraflardaki hataların uçmakla bir ilgisi yok.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2956 : 24 Kasım 2022, 20:01:30 »
Alıntı

Yunan medyası | Türkler artık 5. nesil yerli hayalet avcı uçağı için koşuyor, 2023'te hangardan çıkacak.

ABD'de ile F-16 anlaşmasına bel bağlamak istemeyen Türkler, tüm yerel savunma programlarını daha hızlı yürütüyor.

Türkiye, 5. nesil savaş uçağı üretebilecek altyapı ve teknolojiye sahip sınırlı sayıda ülke arasındaki yerini alacak.

Projedeki uzman mühendisler, ileri teknoloji ekipmanlarla donatılmış yeni komplekste görev yapıyor. Projede 3.000'den fazla mühendisin çalışması bekleniyor.

https://mobile.twitter.com/hermes_z

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2957 : 24 Kasım 2022, 20:03:46 »
Aynen.

Ayrıca TF-X hakkında böyle yorumlar görmedim. Nereden çıkarıyor arkadaş bilmiyorum, KE hakkındakilerde ortak fikirdi zaten ama o da prototip olduğu için makul görülen bir durum.

Önemli olan seri üretim...

Ayrıca, Tusaş yılların birikimi ve savunma sanayi devi. Baykar ile karşılaştırmak haksızlık oluyor. BAYKAR'ı küçümsemekten değil, üretim, öncelikler ve siklet farklı.

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2958 : 24 Kasım 2022, 20:14:05 »
Tusaş, MMU Türkiye'nin de, Türklüğün de marka, imaj olarak basamaklar atlamasını sağlayacaktır. Yıllar önce otomotiv yan sanayinde üretim yapan bir müvekkilim için alt parça üreten firma toleranslara uymayinca VW parçaları kabul etmemişti, şimdi bakıyorum o tolerans kendi ürettikleri uçaklarda bile yok, ama bizde fazlası ile var. Emek, gayret ve belki fazlasıyla sömürülme ile geldik bu noktalara, ne kadar gururlansak az.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2959 : 24 Kasım 2022, 20:14:43 »
Aynen.

Ayrıca TF-X hakkında böyle yorumlar görmedim. Nereden çıkarıyor arkadaş bilmiyorum, KE hakkındakilerde ortak fikirdi zaten ama o da prototip olduğu için makul görülen bir durum.

Önemli olan seri üretim...

Ayrıca, Tusaş yılların birikimi ve savunma sanayi devi. Baykar ile karşılaştırmak haksızlık oluyor. BAYKAR'ı küçümsemekten değil, üretim, öncelikler ve siklet farklı.
+1