Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011081 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2930 : 24 Kasım 2022, 11:50:47 »
Hürjet o dediğiniz işi gayet iyi becerir...29000lik F-16 motoru ayarında bir motor ile fırtına gibi olur Hürjet...

RR  , F-35 icin yaptigi motor var,amerikanin secmedigi, eger MMU motorunu RR-kale alirsa belki o motoruda alabiliriz..

Hangi motor o hocam merak ettim...
F-35 motor ihalesine katılıp kazanamayan RR motoru hangisi?

Çevrimdışı metin62

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 183
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2931 : 24 Kasım 2022, 12:01:19 »
Hangi ulkenin sitelerinde basarilarimiz hakkinda cekememezlikden dolayi yapmis olduklari yorumlar  bizlerin dogru yolda ilerlemekte oldugunu gosterir.

Neticede ABD ve sair ulkelerdeki baska projeler icin  parca uretimi yapiyorsak bunu kara gozumuz nedeni ile kazanmadik. Bilakis yillardan beri kendimizi surekli yenileyerek uretim kalitemimizin yuksek ve zamaninda uretim yaparak bilegimizin gucu ile kazandik.

Olumlu elestiriler her zaman icin basimizin uzerinde yeri vardir. Gerisine takilmayin hedefe odaklanin.

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2932 : 24 Kasım 2022, 12:19:22 »
Hürjet o dediğiniz işi gayet iyi becerir...29000lik F-16 motoru ayarında bir motor ile fırtına gibi olur Hürjet...

RR  , F-35 icin yaptigi motor var,amerikanin secmedigi, eger MMU motorunu RR-kale alirsa belki o motoruda alabiliriz..

F136 turbofan motorundan bahsediyor. Tek başına RR malı değildi, GE+RR tasarımıydı. Yani ABD "ııı ıh" derse o motoru unutun.

https://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric/Rolls-Royce_F136

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2933 : 24 Kasım 2022, 12:56:30 »

Zaten ABD F-136 motoruna bütçe vermeyi kestikten sonra, GE'nin yoluna tek başına devam edip XA-100 motorunu geliştirdiği ortaya çıktı. Tabi bu arada GE'nin RR'den , RR'nin GE'den hangi teknolojileri kotardığını bilemiyoruz.

F136 turbofan motorundan bahsediyor. Tek başına RR malı değildi, GE+RR tasarımıydı. Yani ABD "ııı ıh" derse o motoru unutun.

https://en.wikipedia.org/wiki/General_Electric/Rolls-Royce_F136

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2934 : 24 Kasım 2022, 13:04:54 »
DefenceHub sitesinde "Bizimkiler üretime geçmemiş eski bir Sovyet tasarımını baz alarak gövdeyi tasarlamış olabilirler. Zorda kaldıkları yerlerde de İngiliz ve Ukraynalı deneyimli mühendislere danışmışlardır. Tıpkı AR-18 baz alınarak MPT-76 tasarlandığı gibi" diye yazdım.

Millet köpürdü! ;D Ne "düz dünyacılığım" kaldı, ne de başka şey! Mühendislerimizi hor görüyor muşum!  :o

Yardımcı güç ünitesi için Ukraynalılardan yardım alındıysa, neden onlardan hazır bir gövde tasarımı da alınmasın? Neden bu kadar kompleksli bunlar, anlayabilmiş değilim. Kırıldım adamlara.
Sonunda haklı olan ortaya çıkar. Şimdi sizin  yorumunuza katılanlar artıyor. İşi bilenler sizinle aynı fikir. Kırılmaya gerek yok. Forumlarda oluyor bu.
Hatta özellikle belli bir gramerle yazılmış yazıları çarpıtıp kişinin kendisini suçlu duruma düşürtecek yorumları kabullenmesine zorlanması bile olabiliyor.
Maalesef, ülkemizde basın, yazı ve konuşma özgürlüğü yok. Ülke fraksiyonlara bölünmüş ve insanlar takım tutar gibi siyasi taraf tutar duruma getirilmiş vaziyette. O bakımdan heriki hasım taraf birbirine şüphe ve hasmaniyetle bakıyor.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2022, 13:11:36 Gönderen: Yasar »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2935 : 24 Kasım 2022, 13:40:13 »
Ben ilk gördüğümde direkt aklıma Su-34 benzerliği geldi...
Hem aşırı büyük oluşundan hem de kanopi yapısından....

Bence Rus uçaklarını andırmasının en önemli nedeni damla şeklinde olmayan kanopi yapısı...

Kanopi formu dışında beğendim,  okkalı bir uçak olmuş...

Biraz da ileride eklenecek yeni sistemler için bolca gövdede yer bırakmak için büyük yapmış olabilirler.

Bizim ABD gibi her göreve özel farklı tip uçak üretme zenginliğimiz yok...Tek uçak/Multirole

Ne yapacaksak(lazer silahı,drone vb) bu TFX üzerinde kullanacağız...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2022, 13:41:30 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2936 : 24 Kasım 2022, 14:31:25 »
Hadi F-22, KFX anlarım ama Rus ekolü biraz garip geldi. Yeni teknojiler kullanılıp yeni tekniklerle parçaları üretilen bir uçağa eski Rus ekolü yakıştırması yapmak herhalde Yunan'ın, Hintlinin yaptığı, yakışırdığı şeyler. Demek ki bir kısım bir şekilde özümseyemedi uçağı, ülkem, milletim adına üzüldüm. Kutuplaşma kötü bir şey.

Çevrimdışı Tigerfish

• DefenceTurk
  • *
  • 196
« Yanıtla #2937 : 24 Kasım 2022, 14:32:23 »
DefenceHub sitesinde "Bizimkiler üretime geçmemiş eski bir Sovyet tasarımını baz alarak gövdeyi tasarlamış olabilirler. Zorda kaldıkları yerlerde de İngiliz ve Ukraynalı deneyimli mühendislere danışmışlardır. Tıpkı AR-18 baz alınarak MPT-76 tasarlandığı gibi" diye yazdım.

Millet köpürdü! ;D Ne "düz dünyacılığım" kaldı, ne de başka şey! Mühendislerimizi hor görüyor muşum!  :o

Yardımcı güç ünitesi için Ukraynalılardan yardım alındıysa, neden onlardan hazır bir gövde tasarımı da alınmasın? Neden bu kadar kompleksli bunlar, anlayabilmiş değilim. Kırıldım adamlara.
Maalesef, ülkemizde basın, yazı ve konuşma özgürlüğü yok.

Yok mu?

Ciddi olamazsınız.

Çevrimdışı tumucin

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 24
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2938 : 24 Kasım 2022, 15:13:44 »
TF-X Türk mühendislerin  eseridir  Tusas 1 numarayi  hakkediyor

Aselsanida unutmamak gerek