Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011249 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 186
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2920 : 24 Kasım 2022, 00:48:23 »
Alıntı
Tai 5 TF-X prototipi inşa ediyor. Her biri farklı tahrik sistemlerine sahip olacak.

https://mobile.twitter.com/buchmaru

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2921 : 24 Kasım 2022, 00:56:40 »
Ha bu arada, MMU'nun bu gövdesi, prototip KE'nın gövdesindeki çarpıklıklara laf edenlere iyi kapak olmuştur! ;D Sersem herifler! ;D
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2022, 00:58:07 Gönderen: merzifonlu »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #2922 : 24 Kasım 2022, 01:11:41 »
Neymiş efendim F35 in orta gövdesini üretiyormuşuz çok zor parçaymış filan. Şimdi hepsini üretiyoruz.

Çevrimdışı emre34

• DefenceTurk
  • *
  • 4
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2923 : 24 Kasım 2022, 01:35:42 »
Kızılelmayıda aynı mmu da kullanılan malzeme ile yapsak daha iyi olmaz mı yoksa tusaş baykarı rakip gördüğü için böyle bir yardımda bulunmayabilir mi

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2924 : 24 Kasım 2022, 01:36:37 »
Kızılelmayıda aynı mmu da kullanılan malzeme ile yapsak daha iyi olmaz mı yoksa tusaş baykarı rakip gördüğü için böyle bir yardımda bulunmayabilir mi

İş yükü de çok var TUSAŞ'ın ama bence de olursa iyi olur

« Son Düzenleme: 24 Kasım 2022, 01:41:10 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı mehmet05

• DefenceTurk
  • *
  • 134
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2925 : 24 Kasım 2022, 01:50:03 »
Tusaş, kompozitte Avrupa'da bile en büyük tesise sahip galiba. 

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2926 : 24 Kasım 2022, 02:02:02 »
Bana en ilginç gelen Pakistan'la ilişkimiz nedeniyle bizi pek sevmeyen Hintlilerin tutumu oldu.

Twitter'da Hintlilerin yorumlarını okuyorum, resmen bizim projeye Kemal Sunal'ın cama ekmek bandığı gibi bakıyorlar. Kendi projelerinin hala belirsiz olması, TF-X'in montajına başlanması Hintlilerin bize gıptayla bakmasına neden olmuş. Kendi ülkelerini ve hükümetlerini eleştirmişler, Koreliler ve Türklerin uçakları ete kemiğe büründü bizim AMCA'dan haber yok diyorlar.

Pakistanlılar da dalga geçmiş biz de bu uçaktan alacağız, sizin uçak ancak 100 yıl sonra uçar diye Hintilere takılıyorlar.  ;D

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2927 : 24 Kasım 2022, 09:33:12 »
Bana en ilginç gelen Pakistan'la ilişkimiz nedeniyle bizi pek sevmeyen Hintlilerin tutumu oldu.

Twitter'da Hintlilerin yorumlarını okuyorum, resmen bizim projeye Kemal Sunal'ın cama ekmek bandığı gibi bakıyorlar. Kendi projelerinin hala belirsiz olması, TF-X'in montajına başlanması Hintlilerin bize gıptayla bakmasına neden olmuş. Kendi ülkelerini ve hükümetlerini eleştirmişler, Koreliler ve Türklerin uçakları ete kemiğe büründü bizim AMCA'dan haber yok diyorlar.

Pakistanlılar da dalga geçmiş biz de bu uçaktan alacağız, sizin uçak ancak 100 yıl sonra uçar diye Hintilere takılıyorlar.  ;D
Ben de okuyorum twitter'de ve Hindistan askeri forumlarından.

Hızı ve gelişimi Bae Systems, Nato ve Batı ile ortaklıklara bağlıyorlar. Kore içinde aynı şekilde düşünüyorlar. Kendileri tek başlarına başarmaya çalışıyormuş, 2 uçak aynı anda yapıyoruz falan diyorlar. Destek, ortaklık bulabilirsen alacaksın ne var bunda.

Halbuki bizde 2 uçak aynı anda yapıyoruz, TF-X ve Hürjet, hatta Hürkuş var birde yeni versiyonu.

Aesa nasılsın yapacaklar falan. STR, Eirs, Teirs, Çafrad'dan bir haberler herhalde. Aselsan'ın ortaklıkları var, Thales ile ve Bilkent ile olan projeleri...Murad'ı az çok okumuşlar.

Bulkhead'leri nasıl yapıyorlar, bizim preslerden ses yok nasıl yapacağız ama onlar nasıl yapmış vesaire...
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2022, 09:36:24 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı Karga

• DefenceTurk
  • *
  • 7
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2928 : 24 Kasım 2022, 10:40:28 »
Bizi İsveç falan zannediyorlar. Kaç yıldır yediğimiz ambargolardan haberleri yok tabi.

Uçak harika olmuş. Kuyruk kısmı ilginç. Önde canard zaten yoktu arkadaki yatay stabilizer de gitmiş şimdi. Bu haliyle RCS simülasyonu yapsa birileri keşke.

Motor hazneleri çok büyük gözüktü gözüme. Acaba F110 boyutunda mı yoksa esas motoru daha büyük olacak ta o yüzden ekstra pay mı bırakmışlar?

Çevrimdışı Heartbang

• DefenceTurk
  • *
  • 36
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2929 : 24 Kasım 2022, 11:36:07 »
Uçak harika olmuş. Kuyruk kısmı ilginç. Önde canard zaten yoktu arkadaki yatay stabilizer de gitmiş şimdi. Bu haliyle RCS simülasyonu yapsa birileri keşke.

daha takmamışlar stabilizerleri. ana gövde kanatlarla birleşince hemen tören düzenleyivermişler. yakında seçim olmasa bunu da göremezdik bence.
« Son Düzenleme: 24 Kasım 2022, 11:36:57 Gönderen: Heartbang »