Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011097 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2850 : 20 Kasım 2022, 20:43:00 »
Bu söylediklerinize bende katılıyorum. Ancak bir kaç çekincem var.
TFX, 2030’ların başında tam istediğimiz gibi bir “Stealth” uçak olur. O güne kadar F35’e eklenecek olan teknolojilere bir bakarsak:
1. Motoru, değişken By-Pass özellikli, 45000lbf üzerinde itki üreten ve ısıl problemi olmayan bir motor olacak. Tüm kompresör kademelerinde Blisk teknolojisi uygulayan ve türbin giriş ısısı çok daha düşük olan bir motor geliştiriyor GE (XA100). Bu motorun çok daha az yakıt yakmasıyla daha uzun menzili olacak olan uçak, şu anda yaşadığı problemlerin hiçbirini yaşamayacak. Değişken By-Pass motoruyla düşük irtifalarda çok yüksek itkiyi çok çabuk üretecek bu motor ile çok kıvrak ve hareketli bir uçak olacak. Yüksek irtifa performansı da, aynı motor sayesinde çok daha artacak.
2. Sensörler: Dev burnunda taşıyacağı 1620 modüllü GaN bazlı Aesa radarıyla 100’lerce km uzaktaki düşman uçaklarının elektronik devrelerini işlev görmez hale getirebilecek bir uçak olacak. Yeni bir DIRCM (Directional InfraRed Counter Measure) kendisini koruma sistemi geliştiriliyor IR başlıklı füzelere karşı. Aynı şekilde Laser kendini koruma sistemi olacak yeni nesil F35’de. Yepyeni bir DAS (Distributed Aperture System) ile mücehhez olacak yeni uçak. Bilgisayar hafıza hacmi birkaç katına çıkacak yeni uçakta. Yazılım yenilenecek. Panoramik kockpit ekranı olacak. Toplamda 75 yeni iyileştirme uygulanacak uçağa.

TFX’in uçmaya başladığı sıralar F35’de bu evsafta bir uçak olacak. Unutmayalım ki ABD bu uçağı 2070’lere kadar kullanılabilecek olarak üretiyor. O bakımdan bizimkilerin “F35’den daha iyi “ olacak lafını biraz dikkatli kullanmamız gerekli derim. Şu anki F35’den daha iyi olacak dersek yanılmayız.

Bu dediklerinizin export modelinde bize verileceğini düşünmek çok iyimserlik olur hocam. Muhtemelen biliyorsunuzdur. Malum, bizim için üretip de bize vermedikleri F-35'leri ancak belirli modifikasyonlardan sonra kendi filolarına katmışlardı.

Ben şöyle düşünüyorum;

Zamanında bize Predatorları verselerdi, bugün Ankalardan, Aksungurlardan, Akıncılardan, Tb-2'lerden, Kızıl Elmalardan, bunların İtalyaya, Polonyaya ihracından bahsedemezdik.

Harpoon'ları tane tane sayılı vermeselerdi, bugün Atmaca'dan, Çakırdan bahsedemezdik.

Javelinleri verselerdi, Kara Ok'dan bahsedemezdik.

Patriotları verselerdi, bugün Siperden, Hisardan, Sungurdan bahsedemezdik.

Amraamları tane tane gönülsüz vermeselerdi, Gökdoğandan, Bozdoğandan, Gökhandan bahsedemezdik.

Cobra'ları istediğimiz şartlarda verselerdi, bugün Atak'dan, Atak-2'den bahsedemezdik.

F-35'i verselerdi, muhtemelen MMU'yu rüyamızda görürdük. Çünkü çok büyük ihtimal, F-35 alabilmenin rehavetiyle MMU projesi ya çok yavaş ilerlerdi, ya da "bu kadar para harcamayalım zaten F-35 var" denilip rafa kaldırılırdı.

Altını çizerek söylüyorum. Hangi yönetim gelirse gelsin, F-35 ne kadar iyi uçak olursa olsun, alımına bugün de karşıyım, yarın da karşı olacağım. Çünkü F-35'i almak bizi olsa olsa tembelliğe iterek savunma sanayiine çok büyük bir darbe olacaktır. Yeter ki yerli ve milli olsun. Birgün olur elbet MMU'da gelişir.

Çevrimdışı SH

• DefenceTurk
  • *
  • 38
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2851 : 20 Kasım 2022, 21:00:55 »
Senin ihtiyacın kadar olan f35'i zaten sana vermeyecekler. O listenize "f35'leri sayılı vermeselerdi, bugün MMU olmazdı" demek fena olmaz yani :)

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2852 : 20 Kasım 2022, 21:12:33 »
Bu söylediklerinize bende katılıyorum. Ancak bir kaç çekincem var.
TFX, 2030’ların başında tam istediğimiz gibi bir “Stealth” uçak olur. O güne kadar F35’e eklenecek olan teknolojilere bir bakarsak:
1. Motoru, değişken By-Pass özellikli, 45000lbf üzerinde itki üreten ve ısıl problemi olmayan bir motor olacak. Tüm kompresör kademelerinde Blisk teknolojisi uygulayan ve türbin giriş ısısı çok daha düşük olan bir motor geliştiriyor GE (XA100). Bu motorun çok daha az yakıt yakmasıyla daha uzun menzili olacak olan uçak, şu anda yaşadığı problemlerin hiçbirini yaşamayacak. Değişken By-Pass motoruyla düşük irtifalarda çok yüksek itkiyi çok çabuk üretecek bu motor ile çok kıvrak ve hareketli bir uçak olacak. Yüksek irtifa performansı da, aynı motor sayesinde çok daha artacak.
2. Sensörler: Dev burnunda taşıyacağı 1620 modüllü GaN bazlı Aesa radarıyla 100’lerce km uzaktaki düşman uçaklarının elektronik devrelerini işlev görmez hale getirebilecek bir uçak olacak. Yeni bir DIRCM (Directional InfraRed Counter Measure) kendisini koruma sistemi geliştiriliyor IR başlıklı füzelere karşı. Aynı şekilde Laser kendini koruma sistemi olacak yeni nesil F35’de. Yepyeni bir DAS (Distributed Aperture System) ile mücehhez olacak yeni uçak. Bilgisayar hafıza hacmi birkaç katına çıkacak yeni uçakta. Yazılım yenilenecek. Panoramik kockpit ekranı olacak. Toplamda 75 yeni iyileştirme uygulanacak uçağa.

TFX’in uçmaya başladığı sıralar F35’de bu evsafta bir uçak olacak. Unutmayalım ki ABD bu uçağı 2070’lere kadar kullanılabilecek olarak üretiyor. O bakımdan bizimkilerin “F35’den daha iyi “ olacak lafını biraz dikkatli kullanmamız gerekli derim. Şu anki F35’den daha iyi olacak dersek yanılmayız.

Bu dediklerinizin export modelinde bize verileceğini düşünmek çok iyimserlik olur hocam. Muhtemelen biliyorsunuzdur. Malum, bizim için üretip de bize vermedikleri F-35'leri ancak belirli modifikasyonlardan sonra kendi filolarına katmışlardı.

Ben şöyle düşünüyorum;

Zamanında bize Predatorları verselerdi, bugün Ankalardan, Aksungurlardan, Akıncılardan, Tb-2'lerden, Kızıl Elmalardan, bunların İtalyaya, Polonyaya ihracından bahsedemezdik.

Harpoon'ları tane tane sayılı vermeselerdi, bugün Atmaca'dan, Çakırdan bahsedemezdik.

Javelinleri verselerdi, Kara Ok'dan bahsedemezdik.

Patriotları verselerdi, bugün Siperden, Hisardan, Sungurdan bahsedemezdik.

Amraamları tane tane gönülsüz vermeselerdi, Gökdoğandan, Bozdoğandan, Gökhandan bahsedemezdik.

Cobra'ları istediğimiz şartlarda verselerdi, bugün Atak'dan, Atak-2'den bahsedemezdik.

F-35'i verselerdi, muhtemelen MMU'yu rüyamızda görürdük. Çünkü çok büyük ihtimal, F-35 alabilmenin rehavetiyle MMU projesi ya çok yavaş ilerlerdi, ya da "bu kadar para harcamayalım zaten F-35 var" denilip rafa kaldırılırdı.

Altını çizerek söylüyorum. Hangi yönetim gelirse gelsin, F-35 ne kadar iyi uçak olursa olsun, alımına bugün de karşıyım, yarın da karşı olacağım. Çünkü F-35'i almak bizi olsa olsa tembelliğe iterek savunma sanayiine çok büyük bir darbe olacaktır. Yeter ki yerli ve milli olsun. Birgün olur elbet MMU'da gelişir.

Altına imza atarım. +1

Mesele F-35 iyi uçak kötü uçak tartışması değil artık. ABD bize karşı F-35'i bir silah olarak kullanıyor. (Evet kendisi zaten bir silah ama bize karşı siyasi bir silah olarak kullanıyor.)

Amerika önce S-400 aldınız size F-35 yok dedi. Peki geri dönmek için istediği şartlar ne? Türkiye; Suriye ve Irak'tan çekilsin, PYD/YPG'yi tanısın. KKTC'den tamamen çekilsin. Doğu Akdeniz'de petrol ve doğalgaz aramasın. Libya'dan çekilsin. Azerbaycan'a desteğini kessin. Adamların talepleri bunlar. Allah aşkına yemişim F-35'i.

Sayın @Yasar iyi hoş diyorsunuz da F-35 kaç yıldır kullanımda. Sizin söyledikleriniz 2030'lardan itibaren F-35'in sahip olacağı özellikler. Yani söylediğiniz şeylere daha çok var. Bu bakımdan F-35'in hala çok çok iyi bir uçak olmadığı sonucu çıkıyor. TF-X'in ilk üretimleriyle 10-15 yıl sonraki üretimleri arasında da dağlar kadar fark olacak. Hava platformları her zaman gelişime devam eder. 2030'da teslim edilecek TF-X ile 2042'deki TF-X arasında ciddi farklar olabilir. 2040'lı yıllarda teslim edilecek TF-X'ler her açıdan daha gelişmiş olacak bu söylediklerinizde bir sürpriz de yok.

Hadi büyük bir mucize oldu da F-35 meselesi çözüldü 100 uçak sipariş ettik. Ne zaman gelecek? Normalde F-35'ler 2019'da geliyordu. Şimdi bu uçakların ilk partisinin teslim edilmesi en az 5-6 yıl demek. Şimdi sıra var uçakta. Almanlar da ciddi sayıda sipariş etti. O saatten sonra gelse ne olur gelmese ne olur.

Zaten 2030'lara doğru TF-X gelmeye başlayacak. Öte yandan F-35 almak 50 yıl daha ABD'nin ağız kokusunu çekmek demek. F-16'ya bile ben sıcak bakmıyorum artık. Gidelim İngiltere'den önce ikinci el Eurofighter alıp modernize edelim. Kendi görev bilgisayarımızı, AESA radarımızı kendi mühimmatlarımızı entegre edelim. Sonra da şöyle 50-60 adet Eurofighter T4 sipariş edelim bitti gitti. MMU gelene kadar eldeki F-16'lar, Eurofighter'lar ve SİHA'lar bizi çok rahat idare eder. Sonra da MMU ve MMU'dan geliştirilen tek motorlu 5. nesil jet ile yoluna devam edersin.

F-35 meselesi nazlı bir sevgili ile ilişki yürütmek gibi artık. Fazla naz aşık usandırır diye boşuna dememişler. Bu saatten sonra F-35 defterini kapatıp yolumuza bakalım. MMU gelene kadar da Eurofighter alımı yapalım olsun bitsin.

F-35'i Demokles'in kılıcı gibi tepemizde tutar ABD. Boş verin artık. Bakın Kızılelma yer testlerine başladı. 3-4 ay sonra MMU hangardan çıkacak. TİUS geliyor. Bir sürü kritik projemiz var. Bırakalım ABD yansın bu işe. Vermedik adamlar neler üretti desin. Alsınlar F-35'lerini ..... neyse ağzımı bozmayacağım akşam akşam.  :)

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2853 : 20 Kasım 2022, 21:36:08 »
 Yine kim açtı bu F-35 konusunu Allah aşkına yahu?  Bakıyorum ben bile bir şeyler yazmışım....

Boşverin F-35'i tam gaz MMU'ya destek verelim...
« Son Düzenleme: 20 Kasım 2022, 21:36:58 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 292
« Yanıtla #2854 : 20 Kasım 2022, 22:06:10 »
MMU varken bile F35 isteniyordu bu yüzden bir tercih yok ortada. F35 ve MMU bir arada düşünüldü en başında taki Amarika vermem diyene kadar.

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2855 : 20 Kasım 2022, 23:06:41 »
MMU varken bile F35 isteniyordu bu yüzden bir tercih yok ortada. F35 ve MMU bir arada düşünüldü en başında taki Amarika vermem diyene kadar.

F-35'ler F-4'lerin yerini, MMU ise F-16'ların yerini alacak şekilde bir planlama vardı. F-35 gelmedi, ancak boşluğu sihalarla bir şekilde kapatmaya başardık. F-4'lerin az sayıda olanları görevde kaldı. MMU böyle giderse F-4'lerin yerini alacağa benziyor. MMU başarıya ulaştığında daha önce de arkadaşların belirttiği gibi tek motorlu bir uçak da yapılabilir. Belki de 6. nesil olabilir. F-16'ların yerini alabilir. MMU başarıyla uçmaya başladığında sadece LPD için bir miktar F-35 alınabilir verirlerse!
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı カメせ

• 2020 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 185
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2856 : 21 Kasım 2022, 21:59:51 »
Alıntı
Milli Muharip Uçak P0 prototipi son montaj hattına (final assembly) taşındı.

https://mobile.twitter.com/Action1041/status/1594754322742525982

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 187
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2857 : 21 Kasım 2022, 22:12:26 »
Off off off. İşte harika bir haber. Alemin kralı geliyor. TF-X'i canlı kanlı göreceğiz nihayet.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2858 : 22 Kasım 2022, 09:45:43 »
Eğer TUSAŞ yetkilileri bu satırları okuyorlarsa kendilerine naçizane bir önerim var:

Ben ve benim gibi bir çok insan biliyoruz ki şu anda ülkemiz adına gurur verici bir tarih yazıyorsunuz. Ancak çok mütevazi davranıyorsunuz. Lütfen kendinizi Türk halkına ve dünyaya biraz daha fazla anlatın. Reklamınızı yapın. Örneğin son montaj hattı için çok sönük bir tören yapmışsınız.

Halbuki birçok yabancı ülke heyetleri TUSAŞ'a ziyarette bulunuyor ve günümüzde imaj ve pazarlama çok önemli.

Bu nedenle lütfen LM'nin F-22 üretim hattına yazdığı "Through these doors pass the most awesome fighters in the world." ifadesinin benzerini MMU üretim hattına yazmayı unutmayın.

Siz bu gururu hak ediyorsunuz.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2859 : 22 Kasım 2022, 13:53:27 »
Alıntı
Sayın @Yasar iyi hoş diyorsunuz da F-35 kaç yıldır kullanımda. Sizin söyledikleriniz 2030'lardan itibaren F-35'in sahip olacağı özellikler. Yani söylediğiniz şeylere daha çok var. Bu bakımdan F-35'in hala çok çok iyi bir uçak olmadığı sonucu çıkıyor. TF-X'in ilk üretimleriyle 10-15 yıl sonraki üretimleri arasında da dağlar kadar fark olacak. Hava platformları her zaman gelişime devam eder. 2030'da teslim edilecek TF-X ile 2042'deki TF-X arasında ciddi farklar olabilir. 2040'lı yıllarda teslim edilecek TF-X'ler her açıdan daha gelişmiş olacak bu söylediklerinizde bir sürpriz de yok.

Sn Archangel99,
F35’ler için sözünü ettiğim iyileştirmeler şu anda son aşamasında. Biz daha MMU’yu filo seviyesinde hava kuvvetlerimize katarken F35’ler bütün bu yeni teknolojileri üzerine eklemiş olacak. Biz hep geriden geliyor olacağız. ABD’nin R&D’ye ayırdığı bütçeleri bizim ayırmamız mümkün değil. Geliştirdikleri yeni teknolojileri benimseyip kendi sistemlerimize uygulayabilmek için ayağımızın kapıdan içeride olması şart.

F35’e bel bağlayıp MMU ve benzer projeleri bırakmak yapılabilecek en aptalca iş olur. Ama en az 2 filoluk F35A ve 1 filoluk F35B alımı bizi işin içinde tutar. Buradan elde edeceğimiz bilgi kazanımını milyarlarca dolar ödesek satın alamayız.
Dışarıdan destek almadan yürüttüğümüz projelerden, Hisar-A ve Hisar-O geliştirmek için (332 milyon + 255 milyon) , toplam  587 milyon dolar para harcadığımızı biliyormuydunuz? Sadece bu iki sistem için bunu harcıyoruz. Daha, uzun menzilli Siper ve anti-balistik Siper-2 projesi var. Bunlarla beraber sadece HSS geliştirmek için yaklaşık 1 milyar dolar harcamış olacağız.
GE ile olan ortaklığımız sayesinde Türboşaft, Türbofan motor ve Blisk-fan teknolojilerine ulaşabilmiş durumdayız. Thales ile olan ortaklığımız ile GaN bazlı Aesa radar imal ediyoruz. BAE Systems ile MMU’nun üretimini daha kısa sürede başarabilecek hale geliyoruz. MKEK’nin, Oto-Melara’ya üretim yapıyor olmasından kaynaklanan beceri ile 76mm gemi-baştopunu 1 sene içerisinde kendimiz ürettik.
Bu ortaklıklar olmasa harcayacağımız R&D parasına gücümüz yetmezdi. Tabii bu teknolojilere erişimimiz var demek, bu teknolojilere sahibiz demek olmuyor. O tarafı da bizim mühendislerin becerisine kalıyor.

https://www.globalsecurity.org/military/world/europe/hisar.htm

ABD gibi bir ülkeyi, ve kağıt üzerinde de olsa, bu büyüklükte bir müttefiği bir kalemde silip atamayız. Bulunduğumuz jeopolitik konuma dönük dengeler, teknolojik , askeri ve siyasi ortaklıklar düşünüldüğünde, ABD gene de çalışılabilecek bir ortak olabilir; ve şu anda da öyle. İngilizlerin bir lafı vardır: “Better The Devil You Know” diye. Yani bildiğin şeytanla yatağa gir diye. ABD ile olan ilişki de böyle olmak zorunda.
PKK/YPG ile Suriye Kuzeyinde bize karşı tavır alıyor diye, Yunanistan’la bir oluyor diye, Doğu Akdeniz’de bizim tezimizi desteklemiyor diye, ABD ile savaş mı edeceğiz? Bu tip sorunları çözmenin en iyi yolu gene de aynı tarafta yer alıp “müttefiklik” başlığı altında çözmek için uğraşmaktır. Bunları yaparken de yavaş yavaş hem ekonomik hem de askeri özgürlüğümüze kavuşmak için gerekli adımları atabilmek gerekir.