Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 997444 defa)

0 Üye ve 2 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı korsan2

• DefenceTurk
  • *
  • 14
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2770 : 06 Ekim 2022, 14:54:26 »
liberallikle ne alakası var?
Türkiye'ye gelince liberal,  Çin'e veya İspanya'ya  gelince muhafazakar mı oluyor bunlar?

Çevrimdışı putty

• 2023 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 287
« Yanıtla #2771 : 06 Ekim 2022, 17:34:17 »
Bunlar Rolls-Royce arabasını Almanlara Jaguar ı Land Rover i Hindistan a satabilen adamlar.  Dostu düşmanı var tabi ama biraz liberal ahlaka dikkat edersen İngilizler kadar faydalı bir ülke yoktur. Almanlar yerine İngilizler ile motor tank gemi filan yapsaydık çok daha faydalı olurdu. İngilizler çok iyi partner olunacak bir ülkedir ama bunun için Fransa Almanya gibi etki alanı yaratmak için kendilerini parçalamazlar o yüzden kendin keşfetmen gerek İngilizler seni tavlamaya çalışmaz. Biz İngiltereyi keşfedemedik onun yerine Almanya ile Fransa İtalya gibi faşist ülkeler ile endüstriyel ilişkiler kurduk. Birde Avrupa da iki tane gerçek emperyal devlet vardır biri İngilizler öbürü Türkler dir. Emperyal halklar başka türlüdür biz üst kattaki uluslarız zihniyet olarak
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2022, 17:38:23 Gönderen: re »

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2772 : 06 Ekim 2022, 20:12:47 »
İngilizler çok iyi partner olunacak bir ülkedir ama bunun için Fransa Almanya gibi etki alanı yaratmak için kendilerini parçalamazlar o yüzden kendin keşfetmen gerek İngilizler seni tavlamaya çalışmaz.

İngilizler, tavlamadan önce afyon veriyorlar.Bu yüzden tavlanan topluluk tavlandığını zor anlıyor

Çevrimdışı Gökbörü

• DefenceTurk
  • *
  • 135
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2773 : 06 Ekim 2022, 20:16:45 »
İngilizler çok iyi partner olunacak bir ülkedir ama bunun için Fransa Almanya gibi etki alanı yaratmak için kendilerini parçalamazlar o yüzden kendin keşfetmen gerek İngilizler seni tavlamaya çalışmaz.

İngilizler, tavlamadan önce afyon veriyorlar.Bu yüzden tavlanan topluluk tavlandığını zor anlıyor

+1

Ayni nehirde iki balik kavga ediyorsa bilin ki aradan ingiliz geçmiştir diye bir Afrika deyişi var diye biliyorum...

Ama sonuçta kandırılmamak ve kazık yemeyecek şekilde çıkarlarımız doğrultusunda anlaşmak bize düşer..

ABD gibi bunlara tamamen baglanmayalimda 10 sene sonra birde bunlarla uğraşmayalım..
What is steel compared to the hand that wields it?

Çevrimdışı Kapgan

• DefenceTurk
  • *
  • 19
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2774 : 06 Ekim 2022, 20:22:46 »
Birde Avrupa da iki tane gerçek emperyal devlet vardır biri İngilizler öbürü Türkler dir. Emperyal halklar başka türlüdür biz üst kattaki uluslarız zihniyet olarak

İspanyol İmparatorluğu, Portekiz İmparatorluğu, Hollanda İmparatorluğu, Rus Çarlığı, Fransız sömürge imparatorluğu...

Bu yazdığım devletler Türk İmparatorluğundan (Osmanlı) emperyal zihniyet olarak çok daha gelişmiştir.Arada çok büyük fark var.Zaten haritalarına ve kurdukları ekonomik sisteme bakılırsa anlaşılır bu.Hal böyle iken; Avrupa'da iki emperyal ulus var, bunlarda Türkler ve İngilizler demek doğru değil

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 454
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2775 : 06 Ekim 2022, 20:50:56 »

Türkiye Eurofighter kozunu oynamaya başladı...Bakan Akar Eurofigter hakkında İngilizlerden bilgi alıyor...Az önce bu resimler ajanslara düştü...MMU motorunu halletmeden dönme bakanımmmmm

Çevrimdışı M.B.T

• DefenceTurk
  • *
  • 26
« Yanıtla #2776 : 06 Ekim 2022, 22:52:50 »
Anlaşın artık şu Eurofighter typhoone t3-t4’ler için.Düzenbaz abd den f16 beklersek herhalde 2030 larda alırız.

Çevrimdışı Alp

• DefenceTurk
  • *
  • 21
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2777 : 06 Ekim 2022, 22:58:22 »
Bende bir ekleme yapayım (kaynak için arama yapmam gerekiyor kusuruma bakmayın) Sovyet jet (motor) teknolojisi de İngilizlerin eseridir. 2. Dünya savaşının muzaffer devletlerinden Sovyetler birliğine başkan Çörçil üç adet gününün son modeli jet motoru ve teknolojisini müteşekirliğinin göstergesi olarak hediye etmiştir… Sonuç Kore savaşı ve mig 15 efsanesi… Acabalar hep soru işareti ve bir o kadarda umut yüklüdür!!!
« Son Düzenleme: 06 Ekim 2022, 22:59:34 Gönderen: Alp »

Çevrimdışı Archangel99

• DefenceTurk
  • *
  • 177
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2778 : 07 Ekim 2022, 00:08:59 »
2. dünya savaşı sırasında Başta ABD olmak üzere Sovyetler Birliği'ne ciddi anlamda teknoloji transferi yaptılar Nazileri yensinler diye. İngilizlerin de teknoloji transferi vermesi şaşırtıcı olmaz.

Hatta soğuk savaş döneminde çok tartışılmıştır bu Sovyetlere 2. dünya savaşında yapılan teknoloji tranferi. Kendi kendimize bir canavar yarattık düşüncesi bir dönem hakimdi ABD siyasetinde.

Çevrimdışı buraktunahan

• DefenceTurk
  • *
  • 72
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2779 : 11 Ekim 2022, 11:51:51 »
Forumun önceki sayfalarında konuşuldu mu hatırlamıyorum. Ama ben bugün MMU'ya biraz medya, uluslar arası tanıtım ve insanlar üzerinde uyandıracağı intiba açısından bakmak istiyorum.

Bütün savunma sanayii ürünlerimizin bir ismi var. Hem de insanda yiğitlik, kahramanlık, güç intibaı uyandıran militer isimler. Örneğin Atak, Hürjet, Altay, Batu, Gökbey, Siper, Hisar, Atmaca, Arat vb.

Keza yabancı savunma sanayii ürünlerinde de benzer bir yaklaşım var. Örneğin Raptor, Eurofighter Typhoon, Mirage, Phoenix, Sidewinder, Exocet vb.

Ama farkında mısınız göz bebeğimiz MMU'nun halen bir ismi yok. Biliyorum, bizim fikirlerimizin hiç bir hükmü yok ve devlet büyüklerimiz belirleyecekler bu ismi ama ben yine de kendi fikrimi belirtmek istiyorum.

Öncelikle biz bu uçakla düşmanlarımızın zihninde bir güç intibaı oluşturarak öncelikle zihinlerinden ezmeye başlayacaksak, seçeceğimiz isim diğer dillerde ve özellikle uluslar arası bir dil olan "ingilizce okunuşta" kulağa hoş gelmeli, bir çırpıda kolay telaffuz edilmeli ve zihinlere güç fısıldamalı.

Aynı zamanda bu isim mutlaka "Türkçe" ve "kolay" olmalı. (Eagle, falcon, Typhoon, rafale vb. gibi)

Diğer yandan biz bu uçağı ihraç etmeyi de planladığımızdan, sattığımız ülkenin kamuoyunca da benimsenebilecek bir isim olmalı (örneğin Bayraktar TB-2'nin Ukrayna başarısı sonrası bazı Youtube yorumlarında "Bayraktar" isminin çok etkileyici olduğunu sıklıkla okumuştum)

Şimdi gelelim benim önerime...

Benim önerim şu:

"F" ön takısı İngilizce fighter'dan geldiğine göre artık neredeyse evrensel bir ön takı halinde uluslar arası kullanılıyor. Bence ihracatını planladığımız bizim uçağımızda da "F" ön takısı kalabilir. Yani bunu değiştirmeyebiliriz. Hatta değiştirmesek daha iyi olur bence.

F'nin yanına, uçağın ilk vücuda geldiği yıl olan ve aynı zamanda Cumhuriyetimizin 100. yılına atfen "23" olmalı.

Türkçe isim olarak da "ALPER" (yiğit asker) ismini öneriyorum.

Yani önerdiğim isim tam olarak şu:

F-23 ALPER

F-22 Raptor'un okunuşuna oldukça benzeyen bu isim kulağa oldukça hoş geliyor. F-22'ye gövde olarak da benzeyen uçağımızın isim olarak da F-22 Raptor'a benzemesi bence intiba olarak insanların üzerinde oldukça etkili olacaktır.

varsa sizin önerilerinizi de bekliyorum...  :)

« Son Düzenleme: 11 Ekim 2022, 11:53:57 Gönderen: buraktunahan »