Anket

Sizce Yerli Savaş Uçağımız Nasıl Birşey Olacak?

Tamamen özgün bir tasarım olacak. Hiçbir uçağa benzemeyecek.
79 (40.9%)
Güney Kore ile ortak olarak KFX'i millileştireceğiz.
17 (8.8%)
SAAB ile ortak stealth bir uçak geliştireceğiz.
40 (20.7%)
F-16 tecrübemizi kullanarak gelişmiş bir F-16 yapacağız.
25 (13%)
Projeyi rafa kaldırıp ABD'den uçak alacağız.
17 (8.8%)
Başka bir düşüncem var. Aşağıya yazıyorum.
15 (7.8%)

Toplam Oy Verenler: 193

Gönderen Konu: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi  (Okunma sayısı 1011206 defa)

0 Üye ve 1 Ziyaretçi konuyu incelemekte.

Çevrimdışı Yasar

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 360
  • DefenceTurk.com
Ynt: KAAN 5. Nesil Savaş Uçağı Projesi
« Yanıtla #2450 : 16 Şubat 2022, 21:11:39 »
Burada çok değişik dinamikler var; silahlı kuvvetler, firmalar, rant kapıları, dayısı olanlar vs vs
İhale açıldı. Evet ama bu ihaleye GE de RR de TR Motor da giriyor. Ayrıca Kale ve TEİ de kendi başlarına bu ihaleye girebilecekler. Ancak benim bir düşüncem de;
GE, TEİ ile
RR, Kale ile
TR Motor, İvchenko Progress (Motor Sich) ile bu ihaleye girecek.
Hangisi daha iyi, gerçekçi ve uygun şartlarla gelecek göreceğiz. Ama bizim işlerde, işi kotaracak olan değil adamı kuvvetli olan işi alıyor çoğu zaman.
Konuyla ilgili Sn İ Sünnetçi’nin makalesi de ilginç.

https://www.defenceturkey.com/tr/icerik/ssb-mmu-tf-x-motoru-gelistirme-projesi-faz-ii-asamasi-icin-yakinda-ihale-acacak-4854

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2451 : 16 Şubat 2022, 21:54:31 »
Bakalım SSB'nin , MMU/TF-X Motoru Geliştirme Projesi Faz-II Aşaması için açacağı ihalede kim kiminle , ne tür bir teklif verecek?

1- GE , TEİ ile birlikte F-110 motorunun versiyonu üretilebilir... Volvo RM12 motorunun General Electric F404-400 üzerinden ortak geliştirildiği gibi... Bu, yıllardır ortaklık yapan TEİ+GE için sorun olmaz ama siyasi nedenlerle çok zor...

2- İngiltere Büyükelçisi ; RR'nin MMU için özgün bir motor geliştirme iradesinde olduğunu ama bu konuda nihai karar verilmediğini söylemişti...İsmail Demir , RR'nin isterlerimizi kabul etmediğini Kale+RR teklifinin zorlaştığını söylemişti..Ama son zamanlarda ortak noktaya ulaşılmaya yaklaşıldığı şeklinde de bir açıklama yapmıştı...Ama hala bir ses çıkmadı...IP hakları sorunu nasıl çözülecek bilemiyorum.... RR ilk ihalede motor yaparım , istediğiniz kadar üretirim , 3. ülkelere satacaklarınıza da istediğiniz kadar motor üretirim ama motorun IP haklarını vermem demişti galiba...

3- TRMotor ve Ivchenko Progress’in MMU/TF-X için yeni nesil motor ihtiyacı kapsamında TF-141 adı verilen yeni bir motorun geliştirilmesi konusunda işbirliği yapacaktı...
Ivchenko Progress yetkilisi MMU/TF-X Motor Geliştirme Projesi kapsamında AI-322F motorunu temel alan AI-9500 Turbofan Motorunu önerdiklerini söylemiş. Ancak TRMotor yetkilieri 9.500kgf (yaklaşık 21.000lbf) itki gücü kapasiteli AI-9500F önerisinin artık gündemde olmadığını 10 yıl önce tasarlanmış bu motorun eski bir öneri olduğunu ifade etmiş...
Soğuk savaş sonrası yeni motor tasarlamamış Ukraynalılara Sayın Yaşar'da pek olur vermemişti galiba...
« Son Düzenleme: 16 Şubat 2022, 21:58:07 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı baryshx

• DefenceTurk
  • DefenceTurk
  • *
  • 58
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2452 : 17 Şubat 2022, 01:53:48 »
Siyasete girmek istemiyorum ama işin doğası gereği giriyorsun. İşin içine hükümetler, siyasi partiler girince iyi bir şeyler çıkmıyor, çünkü her türlü adam kayırma ve hemşericilik oluyor. Bu işler profesyonellere bırakılmalı, siyasetçilere değil. Siyasiler sadece karar alma ve onaylama makamı olmalı

Ülkemizin bekası için çok önemli olan projeler bunu kaldırmaz. Torpil, adam kayırma, hemşericilik, liyakatsiz bu ülkenin en büyük problemi. Nice mükemmel zekalar bu yolda harcanıyor.

Yani trmotor'un başındaki Osman Dur'a bakıyorum. Türlü olaylar dönen BMC'den gelme, Çalık holding'de çalışma, Ensar Eğitim Kurumları Kurucululuğu, AKP Konya milletvekili adaylığı gibi şeyleri görünce, iyi bir şeyler çıkacağı hissi doğmuyor içime.

Sonuç itibariyle, işlerin profesyonel, planlı, programlı ve disiplinli şekilde yürüyeceğini düşündüğüm Ge-Tei ve Rr-Kale ortaklığı seçeneklerinden biri olmalı diye düşünüyorum. Tabii şartlar uygun olursa  ip haklar v.b. gibi

Öteki türlü yeni bir Altay tankı durumu yaşarız, zaten o durumu yaşatanlar bugün trmotor'da.

Ülkemiz için en hayırlısı ne ise o olur İnşallah.
« Son Düzenleme: 17 Şubat 2022, 02:15:47 Gönderen: baryshx »

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2453 : 23 Şubat 2022, 15:49:32 »
Pakistan ortaklığı hayırlı olsun...

Çevrimdışı Merzifonlu

• 2021 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 263
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2454 : 23 Şubat 2022, 15:59:03 »
Pakistan ortaklığı hayırlı olsun...

Tasarımı donmuş ve parçaları üretilmeye başlanmış bir uçakta, olsa olsa parça imalatında ortaklık olabilir. Yanlış mı düşünüyorum? Pakistan ne kazanacak bundan?

Çevrimdışı DoganTuran

• DefenceTurk
  • *
  • 104
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2455 : 23 Şubat 2022, 16:08:24 »
Maliyetin bir kısmını karşılayarak ve Bazı sistemlerde tecrübe paylaşımı yaparak, ihtiyacı olan 5. nesil savaş uçağına erişmiş olacak. Pakistan modelinde bazı değişikliklerde öngörebiliriz. Hatta bu maliyet kısmı illa para demek olmayabilir...
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2022, 16:12:31 Gönderen: DoganTuran »

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2456 : 23 Şubat 2022, 17:39:51 »

Adamların nükleer silahı var , Agni-Vadlı isimli 5000 km. menzilli kıtalararası uzun menzilli balistik füzesi var , operasyonel olmuş-ihracaat yapmış AESA'lı savaş uçağı var...Çin yardımıyla da olsa bizim MMU için teknolojik bazı katkılar yapamazlar mı?
Alabildiğimiz teknolojiyi alalım , teknoloji transferini reddedecek durumda mıyız...?

Benim tek çekincem ; Pakistan ortak diye ambargo sıklaşır mı? Malum adamlar Çin ile stratejik ortak gibi oldular... F-110 motorlarını rüyamızda görürüz...
« Son Düzenleme: 23 Şubat 2022, 17:40:32 Gönderen: serkan1976 »

Çevrimdışı DelKu

• DefenceTurk
  • *
  • 48
« Yanıtla #2457 : 23 Şubat 2022, 17:55:25 »
Birinci elden bu haber yalanlandı

Çevrimdışı SKYWOLF

• SKYWOLF
  • Genel Yetkili
  • DefenceTurk
  • 615
« Yanıtla #2458 : 23 Şubat 2022, 18:03:54 »
Adamların nükleer silahı var , Agni-Vadlı isimli 5000 km. menzilli kıtalararası uzun menzilli balistik füzesi var...

Pakistan'dan mı bahsediyorsun? Agni Hindistan'ın.
ADALETİN OLMADIĞI YERDE NE SAYGI KALIR, NE DE DÜZEN! ADALETİN OLMADIĞI YER YIKILMAYA MAHKUMDUR! DÜRÜSTLÜK BENİM KARAKTERİMDİR! BEN ŞEREFİM İÇİN YAŞAR, ŞEREFİM İÇİN ÖLÜRÜM. MUHTAÇ OLDUĞUM KUDRET DAMARLARIMDAKİ ASİL KANDA MEVCUTTUR.
SKYWOLF...DefenceTurk.com

Çevrimdışı serkan1976

• 2022 Yılın Üyesi
  • DefenceTurk
  • 458
  • DefenceTurk.com
« Yanıtla #2459 : 23 Şubat 2022, 18:25:08 »
Adamların nükleer silahı var , Agni-Vadlı isimli 5000 km. menzilli kıtalararası uzun menzilli balistik füzesi var...

Pakistan'dan mı bahsediyorsun? Agni Hindistan'ın.
Doğru hocam Hint füzesi Agni-Vadlı ...  Sorry

2 bin 750 kilometre menzilli Kartal-III füzesi gibi bir bilgi var...